Ford Options ürününün bilinirliğini ve kullanımını artırmak isteyen Ford, TrueView reklam modelini uygulayarak mağaza ziyaretlerini arttırdı

Temmuz 2018

Müşteri memnuniyetini ön planda tutan otomotiv üreticisi Ford, daha düşük taksit tutarı ile kişiselleştirilebilir ödeme seçenekleri sunan Ford Options ürününü detaylı bir şekilde tanıtmak ve ödeme yönteminin kullanımını artırmak istedi. Otomotiv alımlarında kullanılan finansal destek ürünlerine alternatif olmak gibi zorlayıcı bir hedefi de göğüsleyen marka, tanıtıcı bir video iletişimi ile YouTube’u yürüteceği kampanyanın merkezine almaya karar verdi.

Ford Otosan hakkında

Otomotiv üreticisi

100’den fazla satış noktası bulunuyor

www.ford.com.tr

Hedefler

Ford Options ürününün bilinirliğini artırmak

Ford yetkili satıcılarına trafik sağlayarak araç satışlarında Ford Options kullanımını arttırmak

Yaklaşım

YouTube kampanyanın ana platformu olarak benimsendi

Ürün tanıtıcı bir video hazırlandı ve TrueView reklam modeliyle iletişimi yapıldı

Yeniden pazarlama, yakın ilgi alanı ve pazardaki kitle hedeflemeleri uygulandı

Sonuçlar

5485 mağaza ziyareti gerçekleşti ve ziyaret başına maliyet daha önceki kampanyalara oranla %27 oranında düşürüldü

Ford Options aramalarında %260 artış sağlandı

Ürün videosu ile YouTube’da 2.6 milyon tekil kişiye erişildi

Ford Options ödeme seçeneğinin kullanımında %36 artış görüldü

Ford’un binek araçları için oluşturduğu Ford Options, müşterilere daha düşük oranlarda aylık taksitler ve vade seçeneği sunan bir ödeme ürünü. İhtiyaç doğrultusunda ödeme tutarını kişiselleştirme imkanı sunan Ford Options, opsiyonel olarak son taksit ödemesi öncesinde aracınızı yeni bir Ford ile yenileme, son ödemeyi ödeyerek araca sahip olma veya sözleşmeyi sonlandırma fırsatlarını sunuyor. Mevcut Ford sahipleri ve potansiyel Ford alıcıları tarafında kullanım oranı düşük olan Ford Options ödeme yöntemini daha iyi anlatabilmek adına marka, dijital medya ajansı Ingage ve kreatif ajans GTB ile birlikte YouTube’da bir kampanya yürütmeye karar verdi.

Ford Options’ın iletişimde kullanılması, Kasım 2017’de yeni Ford Fiesta satış kampanyası döneminde Google Görüntülü Reklam Ağı ile başladı ve eş zamanlı olarak Arama kampanyası uygulandı. Arama hacmindeki artış gözlemlenerek, Yeni Ford Fiesta ile başlayan bu iletişim stratejisi diğer Ford otomobil modelleri özelinde de uygulanmaya başlandı.

Ford Options ödeme seçeneğinin potansiyel müşterilere nasıl fayda sağladığı detaylı bir şekilde anlatılmak istendi ve YouTube’da yayınlanmak üzere bir video hazırlandı. Araç almayı düşünen, fiyat-fayda dengesini göz önünde bulunduran ve halihazırda Ford araçlarına ilgi duyan kişiler hedeflendi. İlgili kitleye, yeniden pazarlama, yakın ilgi alanı ve pazardaki kitle hedefleme yöntemleriyle YouTube’da video üzerinden yayın içi TrueView (In-stream) kampanyası başlatıldı.

Ford Otomotiv Pazarlama Müdürü Pınar Ercan Tursun; “Müşterilerimizin satın alma davranışlarındaki değişim, markaların pazarlama uygulamalarında farklılaşmasını gerektiriyor. Hedef kitlemizin ihtiyaçlarına uygun otomobil satın alımlarını kolaylaştırmak ve marka bağlılığını arttırmak için, iletişimimizde Ford Options özel kredi seçeneğini ön plana çıkartıyoruz.”

Geniş ürün portföyü ile ilgili hedef kitlenin yolculuğunda farklı noktalara değinebilmek adına hem Arama hem de Görüntülü Reklam iletişimleri yapıldı. Hedef kitleye ulaşma konusunda güçlü bir platform olan YouTube, video iletişiminde kampanyanın belkemiğini oluşturdu. Bu sayede, Ford Options’ın tüketicilere nasıl fayda sağlayabileceği net bir şekilde aktarılmış oldu. Ford Options videosu %68,62’lik izlenme oranı ile büyük ilgi uyandırdı.

Üç ay süren YouTube TrueView iletişimiyle 2.6 milyon tekil kişiye Ford Options ödeme seçeneği anlatıldı. Öncelikli hedeflerden biri olan bilinirlik artırma konusunda bir önceki döneme göre, Ford Options aramalarında %260 artış sağlandı. YouTube’da yapılan iletişimle beraber 5485 mağaza ziyareti gerçekleşti ve ziyaret başına maliyet daha önceki kampanyalara oranla %27 oranında düşürüldü. Otomobil satışlarında Ford Options ödeme seçeneğinin kullanımı Ocak ayına göre %36 artış gösterdi.

Elde edilen başarı sonrasında video iletişiminin etkisinin daha iyi ölçülebilmesi için Brand Lift Survey yapıldı. Sonuçlara göre, Ford Options videosunu izleyenlerde reklam hatırlanabilirliği %67.9 oranında daha fazla gerçekleşti. Video, marka algısına da pozitif etki sağladı ve marka ile ilgili yapılan aramalar %32 artış gösterdi.

Ingage Dijital Pazarlama Ekibi, Ford ile yürüttükleri bu projeyi şöyle açıklıyor; “Mağaza ziyareti ve Ford Options kullanım oranı hedefleri doğrultusunda YouTube’un müşteri yolculuğunda satın almaya olan etkisini başarılı bir şekilde ölçümledik. İlerleyen süreçlerde farklı video uzunlukları, formatları ve reklam modellerini de değerlendirilerek satış stratejisinde YouTube’un önemli rol oynayacağını düşünüyoruz.”

Müşteri memnuniyetine öncelik veren Ford, bu kampanya ile hedef kitlesine Ford Options ödeme seçeneğinin otomobil satın alımında sağladığı kolaylığı aktarmak istedi. Bunun için en iyi yöntemlerden birinin YouTube olduğunu düşünerek, video reklamcılığına başvurdu. Büyük bir başarı yakalayan marka, YouTube’da yürüttüğü reklam kampanyası sayesinde hem ürünün bilinirliğini artırdı, hem mağazaya trafik sağladı hem de otomobil alımlarında Ford Options kullanımının payını artırmış oldu.

“Bu projede, medya tüketim alışkanlıklarını göz önüne aldık ve bu çerçevede YouTube`u kampanyamızın merkezine konumladık. Doğru hedefleme ile müşterilerimize doğrudan ulaştık ve 5.000`in üzerinde bayi ziyareti ile Ford Options kullanım oranının 3 katına kadar çıkmasını sağladık.”

- Pınar Ercan Tursun, Ford Otomotiv Sanayi A.Ş., Pazarlama Müdürü

Video reklam öğelerinizin performansı artırmasını nasıl sağlarsınız?