BMW Hollanda, YouTube yenilikleri sayesinde gösterimleri artırdı

İndir
Ocak 2015

BMW Hollanda, yepyeni bir hedef kitleye ulaşmak için yenilikçi pazarlama yöntemleri gerektiğini anlamıştı. Hedefler, BMW i3'ün tüm öyküsünü anlatmak, marka bilinirliğini artırmak ve kullanıcıların etkileşimini sağlamaktı. BMW Hollanda, en büyük İnternet video platformu olan YouTube'la çalışmayı seçti. YouTube faaliyetleri toplam olarak etkileyici sonuçlar verdi: Kampanya altı haftalık bir döne mde 9 milyondan fazla gösterim, 740.000 görüntüleme ve 6.602 ücretsiz görüntüleme elde etti.

HEDEFLER

BMW i markasının öyküsünü anlatma ve BMW i3'ü yeni bir kitleyle tanıştırmak

Marka bilinirliğini artırma

Kullanıcıların etkileşimini sağlama

Ek açıklamaları akıllı bir şekilde kullanarak izleme süresini yükseltme, reklamın daha fazla akılda kalmasını sağlama ve kullanıcıların etkileşimini artırma

YAKLAŞIM

Markanın tarzına uygun bir özel YouTube kanalı oluşturuldu

Kanala özel bir YouTube özel bir gadget yerleştirildi

BMW i için bir YouTube pazarlama kampanyası oluşturuldu

Videodan önce gösterilen YouTube Yayın içi TrueView (TrueView In-stream) reklamları ve Görüntülü TrueView (TrueView In-display) reklamları başlatıldı

Videoyu görüntüleyen kullanıcıya BMW i8 veya BMW i3 mesajını seçeme olanağı tanıyan ek açıklamalar kullanıldı

TrueView ve Google Görüntülü Reklam Ağı banner'ları kullanılarak yeniden pazarlama yapıldı

SONUÇLAR

YouTube kampanyası altı haftalık bir dönemde 9 milyondan fazla gösterim, 740.000 görüntüleme ve 6.602 ücretsiz görüntüleme elde etti.

Yeni yayın içi video izleyicileri arasında ortalama %18'lik görüntüleme oranı

Yayın içi yeniden pazarlamada %25'lik görüntüleme oranı

0,04 euro tutarında görüntüleme başına maliyet

%0,94'lük ortalama tıklama oranı

Değer zincirinin tamamında sürdürülebilirlik kavramının güçlü damgasını taşıyan BMW i, tamamen elektrikli BMW i3 ve yenilikçi BMW i8 gibi geleceğin elektrikli otomobillerini üretiyor. İlk elektrikli otomobillerinin piyasaya çıkmasıyla birlikte BMW Hollanda, yepyeni bir hedef kitleye ulaşmak için yenilikçi pazarlama yöntemleri gerektiğini anlamıştı. Temel ticari zorluk ise Hollanda pazarında BMW i3'ü, hem çevrim içi hem de çevrimdışı olarak konumlandırmanın benzersiz bir yolunu bulmaktı. Hedefler, BMW i3'ün tüm öyküsünü anlatmak, marka bilinirliğini artırmak ve kullanıcıların etkileşimini sağlamaktı. BMW Hollanda, videonun tüketici yolculuğundaki önemini göz önüne alarak en büyük İnternet video platformu ve Google.com'un ardından en büyük ikinci arama motoru olan YouTube ile çalışmaya karar verdi.

Enerjik başlangıç

BMW Hollanda'nın dijital reklamcılık ajansı iProspect ilgi çekici bir kampanya hazırlamaya koyuldu. Ekip ilk iş olarak BMW i3 için, markanın tarzına uygun özel bir YouTube kanalı şeklinde benzersiz bir dijital merkez oluşturdu. BMW, abonelikler, paylaşımlar, beğeniler, yorumlar gibi kullanıcı etkileşimleri sağlamak ve izlenme süresini artırmak amacıyla özel bir gadget'ı kanala uygulamak için Clipster ile çalıştı.


"Hedeflerimizden biri BMW i'nin öyküsünü yeni bir BMW kitlesine ulaştırmaktı. Google ve iProspect ile birlikte, kampanya aralıksız olarak optimize edildi. Bu sayede bir görüntülemenin değeri büyük artış kaydetti: Yüksek bir görüntüleme oranı ve reklam hatırlanabilirliğinde %41'lik bir artış elde etmenin yanı sıra yüksek düzeyde kullanıcı etkileşimi sağladık."

- Peter Haug, Pazarlama Direktörü, BMW Group Hollanda


BMW i3'ün marka bilinirliğini artırmak ve tüketicileri BMW i YouTube kanalını izlemeye yönlendirmek için farklı Google medya biçimleri kullanıldı. YouTube'daki videoların öncesinde kullanıcılara, tamamını izlemek istememeleri durumunda reklamı beş saniye sonra atlama seçeneğini içeren Yayın içi TrueView (TrueView In-stream) reklamları gösterildi. Bu reklamlardaki ek açıklamalar videoyu görüntüleyen kullanıcıya BMW i8 veya BMW i3 mesajını seçme olanağı verdi. Bu arada, Görüntülü TrueView (TrueView In-display) video reklamları tüketiciler BMW i ile alakalı arama terimleri girdiklerinden tetikleniyordu. Son olarak, Google Görüntülü Reklam Ağı'nda TrueView ve bannerlarla yeniden pazarlama yoluyla, daha önce BMW i web sitesinde bulunmuş, BMW i YouTube kanalını ziyaret etmiş veya markanın kanalına abone olmuş tüketicilerle tekrar etkileşime girerek BMW.nl sitesinde test sürüşü istekleri için tanıtım yapıldı.

Elde edilen fayda

iProspect, kampanya yayındayken hedeflemede ve yerleşimlerde yapılan optimizasyon sayesinde görüntüleme oranını %29 yükseltmeyi, ücretsiz görüntülemeleri %250 artırmayı ve görüntüleme başına maliyeti %4 düşürmeyi başardı. Videoda yapılan iyileştirmeler tek başına görüntüleme oranında %27, ücretsiz izleyenlerin sayısında %200 ve reklamın hatırlanabilirliğinde %41 artış sağladı.

YouTube faaliyetleri toplam olarak etkileyici sonuçlar verdi: Kampanya altı haftalık bir dönemde 9 milyondan fazla gösterim, 740.000 görüntüleme ve 6.602 ücretsiz görüntüleme elde etti. Yeni yayın içi video izleyicileri arasında ortalama görüntüleme oranı %18 olurken, yayın içi yeniden pazarlamada görüntüleme oranı %25 olarak gerçekleşti. Görüntüleme başına maliyet 0,04 euro gibi düşük bir tutar oldu. Bunun yanında %0,94'lük bir ortalama tıklama oranı elde edildi.

Şu anda, BMW Hollanda ve iProspect önümüzdeki yılın dijital video pazarlama stratejisi üzerinde çalışıyor. Bu, yeni bir görüntülü kampanyanın hazırlanmasını, mevcut videoların iyileştirilmesini ve yeni video içeriği planlamayı da kapsıyor. 

Google'da Pazarlamanın İç Yüzü: YouTube Bumper Reklamlarıyla Başlayan Bir Medya Planını Test Etme