YouTube ve Avrupa Futbol Şampiyonası: 90 Dakikanın Ötesinde

Nisan 2016

UEFA Avrupa Şampiyonası'nın dört yıl aradan sonra geri dönmesiyle Avrupa'da futbola duyulan ilgi bu yaz doruk noktasına ulaşacak. Maçlar öncesinde, esnasında ve sonrasında tutkularını beslemek için içerik arayan futbol taraftarları sayesinde YouTube'da görüntüleme sayısı müthiş bir artış gösterecek.

Fransa Haziran ayında, Avrupa'nın en iyi oyuncularını bir ay sürecek turnuvada buluşturacak olan Euro 2016'ya ev sahipliği yapacak. Ancak Tubular Labs'in yürüttüğü yeni bir araştırmaya göre, milyonlarca futbol tutkunu maçları yalnızca canlı olarak izlemekle yetinmeyecek, heyecanı daha fazla yaşamak için turnuva boyunca YouTube'u da ziyaret edecek.

f1a05 image 1

Aralık 2015'te, YouTube'da futbolla ilgili video izleyenlerin sayısı, Ocak 2014'te izleyenlerin sayısının iki katından fazlaydı. Dolayısıyla markalar normal futbol sezonunun yanı sıra Avrupa Futbol Şampiyonası boyunca futbol tutkunlarına ulaşmak için her zamankinden daha çok fırsata sahipler.1

YouTube futbolla ilgili içerik açısından en büyük platform: Geçen yıl futbolla ilgili görüntülemelerin %60'tan fazlası YouTube üzerinde gerçekleşti2 ve böylece YouTube, resmî ve orijinal futbol içeriği için en önemli adres haline geldi. Premier Lig kulüp kanallarının yanında FA Cup ve La Liga'dan FIFA ve UEFA turnuvalarına kadar 40'ın üzerinde lig ve kupa mücadelesinden önemli anlar sunan YouTube, hayranlara tutkularını besleyebilecekleri; uzman analizler, sahne arkası videolar, röportajlar, maçlardan önemli anlar ve daha fazlasını izleyebilecekleri bir yer sunuyor.

Orijinal içerik de büyük öneme sahip; yalnızca Birleşik Krallık'taki içerik oluşturucuların futbolla ilgili videoları 6,2 milyar izlenme sayısına ulaştı. Bu etkileyici, gerçek içerik kullanıcıların ilgisini çekiyor ve hem içerikle etkileşimde bulunmak hem de içeriği paylaşmak istemelerini sağlıyor. YouTube'da futbol videoları şu ana kadar 194 milyon kez "beğenildi", "yorumlandı", "favorilere eklendi" ve paylaşıldı. Bu rakam, futbolun web üzerinde insanları nasıl birbirlerine bağladığını ortaya koyuyor.3

Tubular Labs'in araştırması, YouTube'da spor içeriğiyle etkileşimde bulunan* izleyicilerin hayran kültürünün diğer yönlerini de sevdiğini gösteriyor; izleyicilerin %47'si komedi içeriği tüketirken, %45'i müzik videoları, %33'ü ise oyun içerikleri izliyor. Başka bir deyişle futbolseverleri hedefleyen markalar, bu kategorileri de göz önünde bulundurmalı.

Büyük turnuvalar daha büyük kitle çekiyor

471d3 image 2

Turnuva ateşi ülkeyi sararken, futbol içerikleri yalnızca tutkulu taraftarlar tarafından değil, heyecana kapılan milyonlarca diğer kullanıcı tarafından da izleniyor. 2014 Dünya Kupası verilerine baktığımızda, YouTube'da futbol içeriklerine duyulan ilgide büyük bir artış gördük; futbol videolarının aylık görüntülenme sayısında %30'dan daha fazla bir artış yaşandı. Euro 2016'yla ilgili içeriğin, Birleşik Krallık'taki video görüntülemelerde 27 milyonluk bir artış sağlayacağı beklentisiyle bu, markalara önümüzdeki yaz iletişime katılarak daha fazla kişiye ulaşmak için harika bir fırsat sunuyor.4

38421 image 3

Bu büyük etkinlikler sırasında, YouTube'a yüklenen futbolla ilgili videoların sayısı da artıyor. Tubular Labs verilerine göre her yıl İngiliz, İspanyol ve Alman yerel futbol sezonlarının başında ve sonunda artışlar görülüyor, ancak uluslararası turnuvalarda hem markaların hem de YouTube'daki aktif kullanıcıların katılımıyla daha büyük artış yaşanıyor.5

İz bırakan bu turnuvalar boyunca izleyicilerin markalı içerik ve reklam izleme süresi de artma eğilimi gösteriyor. Tubular Labs, 2014 Dünya Kupası sırasında YouTube'da en popüler 10 reklamdan 8'inin dört dakikadan daha uzun olduğunu belirledi. Dolayısıyla markalar, reklamlarıyla hikayelerini anlatmak ve izleyicilerle etkileşim kurmak için daha büyük bir fırsata sahip.

Hedefe Ulaşan Kampanyalar

2014 Dünya Kupası boyunca, çeşitli markalar YouTube'daki coşkudan en iyi şekilde yararlandı. Gerçekten de Haziran 2014'te YouTube Ads Leaderboard'ndaki on reklamdan dördü futbol veya Dünya Kupası ile ilgiliydi ve en üst sırada Nike yer alıyordu.

Nike, ev sahibi Brezilya'dan Neymar Jr., Portekiz'den Cristiano Ronaldo ve İngiltere'den Wayne Rooney'nin de aralarında bulunduğu turnuva yıldızlarıyla çektiği bir reklam serisini Dünya Kupası boyunca yayınlayarak YouTube'da büyük başarı elde etti. Bu videoların tamamı toplamda 300 milyondan fazla kez görüntülendi.

Nike videolarının büyük bölümünü oyuncularla ilgili maliyeti azaltan ve reklam senaryolarının daha yaratıcı hâle getirilmesine yardımcı olan animasyonlar oluşturuyordu. Bu animasyonlar, taraftarların tutkulu olduğu noktaları barındıran alakalı içeriklerin yanı sıra videodan önce gösterilen reklamlar olarak yayınlandı. Ulusal sezonlar sona erer ermez, futbolseverler büyük turnuvalara ilgi göstermeye başlar, bu nedenle markalar rakiplerini geride bırakmak üzere bu ilgiden nasıl yararlanabileceklerini şimdiden düşünmelidir.

Bu Yaz Futbol Ateşinden Nasıl Yararlanabilirsiniz?

  • Bu yaz reklamlarınızın, canlı yayınlanacak 90 dakika öncesinde, esnasında ve sonrasında YouTube'u ziyaret eden futbolseverlere ulaştığından emin olun.
  • Hedeflemenizi futbolla sınırlamayın; diğer türlerden de hoşlanan takipçilere YouTube'da sevdikleri içerikleri izlerken ulaşın.
  • Euro 2016'nın sonunda final düdüğü çaldığında futbolseverleri unutmayın; onlar normal sezon boyunca da etkileşimde bulunan bir kitle ve bir sonraki Dünya Kupası'na çok az zaman kaldı.

Kaynaklar (5)

1. Tubular Labs: 1 Temmuz 2013 – 31 Aralık 2015 tarihleri arasında toplanan verilerdir. Birleşik Krallık'ta yüklenen ve 1000'den fazla kez görüntülen tüm futbol videolarını kapsar.
2. “The Growth of Football Content on YouTube” (“YouTube'da Futbol İçeriğinin Artışı”), Tubular Labs, 2015.
3. Tubular Labs: 1 Ocak 2015 – 17 Ocak 2016 tarihleri arasında toplanan verilerdir. Sosyal medyada paylaşılma sayısı, 1 Ocak 2015 – 17 Ocak 2016 tarihleri arasında yüklenen videolar içindir.
4. Tubular Labs: Öngörülen 2016 görüntüleme sayısı, 2015'in ortalama aylık görüntüleme artış oranı kullanılarak hesaplanmıştır. UEFA Euro 2016 artışına yönelik tahmin, 2014 Dünya Kupası sırasında gerçekleşen göreceli artış kullanılarak hesaplanmıştır.
5. Tubular Labs: 1 Temmuz 2013 – 31 Aralık 2015 tarihleri arasında toplanan verilerdir. Birleşik Krallık'ta yüklenen ve 1000'den fazla kez görüntülen tüm futbol videolarını kapsar. Oyunlar dahil.

Not:
*Etkileşim; beğenme, yorum yapma, favorilere ekleme veya sosyal medyada paylaşma olarak tanımlanır.

Çevrimiçi Videolar için Doğru Temel Performans Göstergeleri (KPI) Nasıl Belirlenir? Google BrandLab'den Dersler