Her Pazarlamacının Bilmesi Gereken Beş Pazarlama Teknolojisi Trendi

Michel van Luijtelaar / Nisan 2016

Günümüzün izleme teknolojisi daha fazla dönüşüm için sitenizin hızını artırmaktan satış dönüşüm huniniz hakkında ayrıntılı bilgi edinmeye kadar konularda, geleneksel işlevinin ötesine geçmekte ve artık önemli oranda daha derinlemesine bilgiler sağlayabilmektedir. Bu, pazarlamacılara harika yeni fırsatlar sunmaktadır. Ücretsiz web analizi sayesinde bunlardan faydalanmak kolaydır. Ortaya çıkan bu öngörüler size gerçek bir rekabet avantajı sağlayabilir.

Tüketici teknolojisi müşterilerin işletmelerle etkileşimini emsali görülmemiş bir hızda değiştiriyor. Yıllardan beri, pazarlama teknolojisi İnternet üzerinde rekabet avantajı sağlamak için kullanılıyor ve verileri hızla materyale dönüştürebilen işletmeler güçleniyor.

Herkesin izleme özelliğini kullanmasının nedeni de aşağı yukarı budur. Birleşik Krallık'taki en büyük reklamverenler tarafından işletilen yaklaşık 3200 URL'den oluşan bir veri kümesinde, URL'lerin %93'ünün ücretsiz bir web analizi paketi kullanarak şu sorulara yanıt bulmaya çalıştıklarını gördük: Ziyaretçileriniz nereden geliyor? Bunlar geri gelen ziyaretçiler mi yoksa yeni ziyaretçiler mi? Sitenizi ziyaret ettiklerinde ne yapıyorlar?

Ancak artık, izleme teknolojisi bu geleneksel soruların ötesine geçerek daha büyük zorlukları ele almaya başlıyor. Müşteri yolculuğu kanallar ve cihazlar arasında nasıl gerçekleşiyor? Kademeli yatırım ne kadar kârlı olabilir? Verilerimi ürüne veya kampanyaya ya da işletmeme özgü başka yollarla bölebilir miyim?

Bu yeni öngörüler pahalı ve özel web analizi paketleri olmak zorunda değil: Herkes bunlara erişebilir. Veri kümemizde, Google'ın Universal Analytics hizmetini kullanan sitelerin oranı Haziran 2014'te %25 iken, Ağustos 2015'te %67'ye yükseldi. Bu, hizmetin Birleşik Krallık'ta kullanılan pazarlama teknolojisinin en yaygın bileşeni olduğu anlamına geliyor.


"Yeni öngörüler pahalı ve özel web analizi paketleri olmak zorunda değil: Herkes bunlara erişebilir."

Michel van Luijtelaar, Google'da Performans Yöneticisi


Birleşik Krallık'ın en büyük reklamverenlerinin günümüzün izleme teknolojisinden faydalanmak için kullanmaya başladığı beş yol burada açıklanmaktadır. 

1. Daha hızlı, daha güvenli bir site için etiketleri yönetme

Giderek daha fazla şirket yeni pazarlama araçlarından yararlanarak etiket yönetimi çözümlerini kullanmaya başlıyor. Veri kümemizdeki URL'lerin neredeyse %70'i ücretsiz veya kurumsal etiket yöneticilerini (ya da her ikisini birden) kullanıyor ve bu da geçen yıla göre %46 oranında bir artışa karşılık geliyor.

Ancak, etiket yönetimi işletmeler için zorlu olabiliyor.

Özel olarak, araştırmamızda çok sayıda eski etiketle karşılaştık. Bunların ne kullanıcıya, ne de işletmeye bir faydası var. Bu etiketler web sitelerini yavaşlatıp üçüncü taraflara veri sızdırıyor. Veri kümemizdeki sitelerin neredeyse üçte ikisi en az bir, %6'sı ise on veya daha fazla eski etikete sahip. Etiketlerinizi yönetmek web sitelerini hızlandırmaya gerçekten yardımcı olur. Bu, mobil dünyada hayati önem taşır ve dönüşüm oranlarını artırır.

Bir etiket yönetimi çözümü kullanarak, siz ve BT biriminiz etiketleme öncelikleri konusunda kolayca anlaşabilir ve uzun gelişim döngülerinden kurtulabilirsiniz. 

2. Analizlerinizde özelleştirilmiş ölçümler kullanma

İşletmeniz benzersizdir ve size özgü ziyaretçi verilerini almanız ve analiz etmeniz gerekir. Bir tatil şirketi için, bu veriler gidiş ve dönüş tarihlerini içerebilir. Bir TV yayıncısı içinse bu veriler, kullanıcının sipariş ettiği belirli bir kanal paketi veya sözleşme yenileme tarihi anlamına gelebilir.

Günümüzde çoğu analiz paketi artık işletmeniz için anlamlı olan özel boyutları yakalamanıza olanak tanımaktadır. Dolayısıyla, Analytics'te bu tür verilere sahip olmak ziyaretçilerinizi daha hassas bir şekilde ve özelleştirilmiş mesajlarla hedefleyebileceğiniz anlamına gelir. 

3. Farklı ekiplerin iletişim kurmasını sağlayarak büyük resmi oluşturma

İşletmeniz müşteriler aramalarını ve e-postaları işliyor mu? CRM sisteminiz var mı? Ayrıca mağazalarınız var mı? Sitenizin dışında çok fazla müşteri verisi ve etkileşimi var ve bunların tümünü bir araya getirmeden hikayenin tümünü göremezsiniz.

Günümüzdeki Google Universal Analytics gibi araçlar davranışsal verileri ve ziyaretçilere ait demografi verilerini bir araya getirmenize yardımcı olur. Bunların tümünü tek ve entegre bir veri yönetimi platformu olarak ele alabilirsiniz. Örneğin, Google Analytics Measurement Protocol'ü kullanıp işlem geçmişi ve kendi müşteri kategorilerinizi ekleyerek daha kapsamlı bir bağlamsal resim oluşturabilirsiniz.

Hikayenin bütününü görebildiğinizde, müşteri davranışlarını geçmişe kıyasla çok daha ayrıntılı bir şekilde anlamanız, analiz etmeniz ve öngörmeniz mümkün olur.

4. Satış dönüşüm huninizi ayrıntılı olarak görme

İnternet analizi, satış dönüşüm hunisini şimdiden kullanışlı bir teoriden tutarlı ve pratik bir araca dönüştürdü.

Artık satış dönüşüm huninizin daha kapsamlı bir analizini oluşturmak mümkün. Bir kullanıcı, dönüşüm hunisinde nasıl bir yol izler? Onları buraya getiren satış ortağı, kupon veya promosyon neydi? Bunun kârlılığa etkisi neydi? Ürünleri alışveriş sepetine eklemelerini sağlayan sayfalar hangileriydi? Hangi marjla? İşlemlerini hangi noktalarda iptal ettiler?

Veya başka perspektifler de seçebilirsiniz: Hangi teklifler yeni müşteri oluşturma konusunda daha etkin? En hızlı dönüşüm hangi kategorilerde sağlanıyor? Hangi pazarlama kanalları en yüksek kârı sağlıyor? 

5. En iyi potansiyel müşterileri hedefleme

Tüm ziyaretçiler eşit değildir. Bazıları diğerlerinden daha katılımcı, bazılarının dönüşüm sağlama olasılığı daha yüksek, bazılarıysa potansiyel olarak daha kârlıdır. En iyi potansiyel müşterilerin ilgisini nasıl çekersiniz ve bu kişileri nasıl dönüştürürsünüz?

Örneğin topladığınız özel boyut verileri aracılığıyla, kime odaklanmak istediğinizi zaten biliyor olabilirsiniz. Bu durumda, Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı veya E-posta için kitle listelerini segmentlere ayırıp dışa aktarabilirsiniz.

Ancak daha ileri de gidebilirsiniz. Makine öğrenimi teknolojisinin kullanıldığı Google'ın Universal Analytics hizmeti artık web sitenize yapılan en kaliteli ziyaretleri belirleyebilir ve en katılımcı ziyaretçilerinizin listelerini oluşturabilir. Bu, pazarlama çalışmalarınızı en başarılı olacakları alana odaklamak için etkili bir yöntemdir.

***

Pazarlama teknolojisi geleneksel sınırlamalarından kurtulmakta ve yeni öngörülere olanak tanımaktadır. Pazarlamacılar için 2016, teknolojinin sağladığı fırsatlardan en iyi şekilde yararlanma yılıdır.

Çevrimiçi Videolar için Doğru Temel Performans Göstergeleri (KPI) Nasıl Belirlenir? Google BrandLab'den Dersler