YouTube ve Planlamanın Evrimi

Tracey Follows / Ocak 2016

Yalnızca 10 yıl kadar önce YouTube'un hayatımızda olmadığına inanabiliyor musunuz? Şimdi ona o kadar alıştık ki YouTube olmadan günlük hayatımızın neye benzeyeceğini tahmin bile etmek zor. Her ay platformu ziyaret eden bir milyarı aşkın izleyicisiyle YouTube şu anda 18-34 yaş aralığındaki kullanıcıların tamamına erişiyor.* Bu yaş aralığına dahil olmayabilirim ama YouTube olmasaydı komedyen John Oliver ile James Corden'ın bir otomobilin içinde yaptığı karaoke şovunun aldığı beğenilerden hiç haberim olmayacaktı.

YouTube, İnternet'e bağlanabilen cihazların sayısındaki olağanüstü artışla doğru orantıda büyüdü. 2007'de Avrupa'da İnternet'e bağlanabilen cihazların sayısı 1,7 milyonken şu anda 4,7 milyon.2 YouTube'daki video görüntülemelerinin %50'sinin mobil cihazlardan gerçekleştiğine çok şaşırmamak gerek.

En son gerçekleştirilen YouTube Brandcast etkinliğinde, geride bırakılan 10 yıl ve görüntüleme seçeneklerinin geniş kapsamı kutlandı. Ayrıca, YouTube'un başarısında bağlanabilirliğin olduğu kadar içeriğin de önemli olduğu gösterilerek, YouTube'un öyküsünde eşit önemde role sahip içerik oluşturucular da kutlandı.

Grace Helbig, bu anlamda iyi bir örnek. Etkileyici genç şovmen-girişimcinin 2007'de yayınlamaya başladığı vlogu bir yıl kadar sonra, şu an 2,7 milyon abonesi olan YouTube kanalına dönüştü. Yıllar içinde medyada ünlenen Grace Helbig bu yılın başlarında E! kanalında, The Grace Helbig Show adındaki komedi/sohbet programını sunmaya başladı.

Helbig, kitlelere, YouTube içerik oluşturucularının YouTube platformunda başlayan kariyerlerini genellikle çok daha ileri taşıyabileceklerini hatırlattı. Kitap yazmak, makyaj ürünlerini piyasa sürmek, radyo şovlarına başlamak ve hatta Sunday Times Zenginler Listesi'nde yer almak. Sahip oldukları devasa kitlelerle aralarındaki derin bağlantılar ve etki sayesinde kişisel markalarını geliştirebilirler. Zoella şu anda 9,5 milyon, Pewdiepie 40 milyon, Alfie Deyes de 47 milyon aboneye sahip. Evlerinde videolar hazırlarken etkili bir geçişle popüler eğlence sektörünün bir parçası haline geldiler.

Ancak, yalnızca yetenekli genç bireyler değil içeriğe bağımlı medya işletmeleri de özellikle 18-34 yaş aralığındaki hedef kitlelerine ulaşmak ve içeriklerini dağıtmak için giderek artan bir yoğunlukla YouTube'a başvuruyor. BBC'de Görsel Radyo Müdürü olan Joe Harland, kitle erişiminden ve kitle analizlerinden tutkuyla söz ediyor. Harland, "Bir videonun neden hit olduğunu ya da neden başarısız olduğunu bilebiliyorum. Bu sayede hataların tekrarlanmadığından emin olabiliyoruz. Cihaz kullanımı, konum, süre ve paylaşılabilirlik bilgilerine hakimim." diyor.

Harland'ın yorumları geçtiğimiz 15-20 yılda medyada yaşanan ilgi çekici bir değişimi de gözler önüne seriyor. Kontrol artık tüketicilerin elinde. Sürekli akış, OTT hizmetleri, sosyal medya ve tüm cihazlardan video izlenebilmesi sayesinde, kitleler hiç olmadığı kadar çok seçeneğe ve hâkimiyete sahip.

Evlerde televizyon halen video izlemek için kullanılan birincil cihaz konumunda. Ancak, çoğumuz TV programlarını izlerken İnternet'te geziniyoruz. Geçen yıl yapılan Nielsen Global Digital Landscape Anketi'nde, dünya genelindeki kullanıcıların %58'si bu bilgiyi doğrular nitelikte yanıtlar verdi. Kısmen bu nedenle dijital reklamcılık, büyümede giderek artış elde edilmesini sağlıyor. Aynı Nielsen raporunda, bir çapraz medya TV ve çevrimiçi kampanyasının, kampanyanın erişim kapsamını ilaveten ortalama %24 oranında genişlettiği sonucuna varılıyor. Bunun nedeni ise dijital platformun, TV izleme yoğunluğu daha az olan daha genç kitlelere ulaşmaya yardımcı olması.

Ancak, konu erişim kapsamından fazlası. Nielsen, TV kampanyalarıyla dijital platformun birlikte kullanılmasının, reklamların meydana getirdiği etkiyi artırdığını da ortaya koyuyor. Araştırmalar, TV reklamlarına ek olarak dijital reklamların gösterilmesinin marka ve mesaj hatırlanabilirliği ile kampanyaların beğenilirliğini artırdığını gösteriyor.3 Dolayısıyla TV, YG'nin artırılmasında büyük bir etken olmakla birlikte çapraz medya kampanyaları genellikle en etkili unsur. Bu, kampanya planlama aşamasında YouTube'un TV ile nasıl çalışabileceği üzerine dikkatlice düşünülmesi gerektiği anlamına geliyor. YouTube, 1000'i aşkın kampanyada kendi kampanya sonrası analizini yaptı ve elde edilen sonuçlar Nielsen araştırmasında elde edilenlerle benzerlik gösterdi. Bu çerçevede Google İngiltere Genel Müdürü Eileen Naughton, Brandcast'te şunu dile getirdi: "Reklamverenler, medya planlarına YouTube'u ekleyerek hedef kitlelere çok daha verimli şekilde erişiyor, özelikle de söz konusu hedef kitle 16-34 yaş aralığındaysa".

The Economist kısa süre önce, 2015'in tarihte ilk kez dünyadaki çevrimiçi medya tüketiminin TV'yi geçeceği yıl olacağını gösteren verileri yayınladı. Bu demek oluyor ki, çevremizdeki medya dünyası gelişmeye devam ettikçe tüketici davranışında, dolayısıyla da medya planlamasında daha pek çok değişiklik olmasını beklemek yerinde olur.

YouTube'da Değerli Bir Kitle Oluşturma