YouTube, Video Reklamınızın Erişim ve Etkileşim Oranını Nasıl Artırır?

Howard Blumenstein, Celie O’Neil-Hart / Nisan 2016

Video reklamlarınızla Y kuşağı kitlenizi %42 artırabilecek olsaydınız nasıl olurdu? Etkileşimi 10 katına çıkarabilseydiniz? Ya da geçmiş videoların görüntülenme sayılarını %500 artırabilseydiniz? Peki ya tüm bunları YouTube'un medya planınızdaki yerini yeniden değerlendirerek yapabilecek olsaydınız? Nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için en yeni araştırmamıza göz atın.

Bir zamanlar kablolu televizyon aboneliğini iptal etmek modaydı. Şimdi ise moda, hiç abone olmamak. Yeni bir çalışma ABD nüfusunun %18'inin hiç kablolu televizyon abonesi olmadığını gösteriyor. Forrester, 2025’te yani bundan yalnızca on yıl sonra, Forrester ABD'de 32 yaşın altındaki izleyicilerin yarısının ücretli bir televizyon hizmetine abone olmayacağını tahmin ediyor.

Reklamverenler yeni bir durumla karşı karşıya; İnternet'te video izleyenlerin oranları TV izleyenler kadar.1 Nielsen'in Google sponsorluğunda gerçekleştirdiği analize göre, geçtiğimiz yılda televizyon karşısında geçirilen süre azalırken 18-49 yaş grubundaki izleyicilerin genellikle mobil cihazlardan yapılan görüntülemeler sayesinde YouTube'da geçirdiği süre %44 arttı.

YouTube yeni televizyon halini aldıysa medya planları bu duruma göre nasıl uyarlanmalı? Visible Measures ve Nielsen tarafından yakın zamanda gerçekleştirilen araştırmalara ve Google'ın kendi verilerine göre, markalar ve reklamverenlerin, YouTube'un medya planlarındaki yerini yeniden değerlendirerek video yatırımlarını en üst düzeye nasıl çıkarabileceklerine ilişkin üç yöntemi inceleyeceğiz:

1. TV ve YouTube'u birleştirerek erişimi geri kazanın ve verimliliği artırın

Daha fazla medya harcaması yapmaya gerek kalmadan, azalan TV kitlesini geri kazanmanın kolay bir yolu var. ABD'deki 3000 kampanyayı içeren bir araştırma yaptık ve kampanyaların TV reklamlarını YouTube reklamlarıyla değiştirmesi durumunda toplam Y kuşağı erişiminin nasıl etkileneceğini inceledik. Fazladan bir dolar harcama yapmadan, kampanyaların %46'sının bir TV ve YouTube reklamı birleşiminden yarar sağlayacağını ve yalnızca TV'yle karşılaştırıldığında Y kuşağı erişiminin %42 artacağını gördük.2

Mevcut TV kampanyalarını YouTube reklamlarıyla desteklemek de marka metriklerini artırır. 656 kampanyayı kapsayan başka bir yeni araştırmaya göre, TV reklamlarına TrueView'u dahil eden markalar, YouTube kitlelerinde reklam hatırlanabilirliği, marka bilinirliği ve marka üzerinde düşünme oranında sırasıyla %23, %18 ve %13'lük göreceli artışlar elde etti.3

YouTube, Video Reklamınızın Erişim ve Etkileşim Oranını Nasıl Artırır?

Kampanyanızın erişimini ve verimliliğini en üst düzeye çıkarmak için eski televizyonu yenisiyle birleştirin. YouTube/TV birleşiminin markanız için uygun olup olmadığını test edin. En büyük kitlenize ulaşmanın en iyi iki yöntemi, 2016'da medyaya ayırdığınız kaynakları gözden geçirmek ve şu anda televizyona ayrılan erişim ve bilinirlik harcamalarının bir bölümünü YouTube'a aktarmayı göz önünde bulundurmaktır.

2. YouTube'da markanızın video etkileşimini 10 kata kadar artırın

İyi bir video reklamı sayesinde elde ettiklerinizi her zaman artırmak istediğinizi hepimiz biliyoruz. YouTube'un atlanabilir reklam biçimi olan TrueView reklamları izleyicilere istediklerini yapma fırsatı sunuyor. İzleyiciler de tam olarak bunu yapıyor. ABD'de Marka Algısı Güçlendirme çalışmaları yapan 89 markanın sonuçlarını inceledik ve TrueView reklamlarını tamamlayan izleyicilerin (tamamını veya en az 30 saniyesini izleyenler) bir marka kanalını ziyaret etme veya kanala abone olma, bu markanın daha fazla videosunu izleme veya marka videosunu paylaşma olasılıklarının 23 kat daha fazla olduğunu gördük. TrueView reklamlarını yalnızca gören izleyicilerin bile bu işlemlerden birini gerçekleştirme olasılığı 10 kat daha fazlaydı.

YouTube, Video Reklamınızın Erişim ve Etkileşim Oranını Nasıl Artırır? 2

İzleyicilerinize etkileşime geçebilecekleri bir içerik sunarak bu katılımlı görüntülemelerden en iyi şekilde yararlanın. Markanızın YouTube kanalını kontrol edin: İzleyicilerinize sunduğunuz içerikten memnun musunuz? Değilseniz, YouTube kanalınıza katılımlı görüntüleyicilerin ilgisini çeken videolar eklemek için CCC içerik oluşturma yöntemini kullanın. Önerdiğiniz içerik yelpazesinin, YouTube'u kullanan izleyicilere markanızla etkileşime geçtikleri tüm önemli anlarda ilgilendikleri şeyleri izlemek, öğrenmek veya satın almak için uygun olduğundan emin olun.

3. YG'yi en üst düzeye çıkarmak için geçmiş içeriklerin görüntülenme sayısını %500 artırın

Çoğu video reklam kısa sürelidir. İnternet'te, feed içinde veya televizyonda 15-30 saniye boyunca yayınlanır ve kaybolurlar. Ancak YouTube farklıdır. YouTube'da geçen yılın ilk 10 popüler videosundan dördü reklamdı. YouTube'da markalı videolar uzun ömürlüdür ve aylarca, hatta yıllarca izlenir. YouTube'daki TrueView reklamları hem yeni videolar tanıtmanın hem de markanızın eski videolarının izlenme sayılarını artırarak markanızla genel etkileşimi artırmanın iyi bir yoludur.

Visible Measures tarafından yapılan araştırma, markaların TrueView kullanarak tanıttığı her yeni videonun geçmiş içeriklere olan ilgiyi artırıp önceki video yatırımları için YG'yi artırdığını göstermektedir. Visible Measures bunu dalga etkisi olarak adlandırıyor. Markalar TrueView kullandığında, yeni videolar yayınladıktan sonra önceki içeriklerin görüntülenme sayısında %500 artış gözlemlemiştir.

YouTube, Video Reklamınızın Erişim ve Etkileşim Oranını Nasıl Artırır? 3

Visible Measures CEO'su Brian Shin'in deyişiyle, "dalga etkisi, müşterilerin ilgisini çekmek için, kolayca erişilebilen bir video kitaplığı oluşturma ve sürekli olarak yeni içerik üretmenin önemini vurguluyor. Araştırmamız YouTube'un hem kolay erişilebilen bir video kitaplığı hem de etkili tanıtımdan yararlanan bir platform geliştirdiğini gösteriyor." Bir kampanya için birden çok video oluşturmayı planlıyorsanız, bunların planlı bir şekilde kullanıma sunulması için bir içerik takvimi geliştirin. Planlı bir takvim, kullanıcıların oluşturmak için fazlaca çaba gösterdiğiniz tüm videolara geri dönmelerini sağlar.

Pazarlamacılar olarak işimiz, oluşturduğumuz videolar aracılığıyla erişim ve katılımı artırmaktır. Aşağıda, reklamverenlerin medya ve içerik stratejilerini, ikisi için de yatırım getirilerini artırmak üzere optimize edebilmelerini sağlayan birkaç yöntem verilmiştir:

  • Erişimi artırmak ve azalan TV kitlesini geri kazanmak için TV ve YouTube'u birleştirin
  • YouTube'da daha fazla video izlemek isteyen bir kitlenin katılımını sağlamak için içerik kitaplığınızı genişletin
  • TrueView ile yeni içeriklerin tanıtımını yaparak eski içeriklerin görüntülenme sayılarını artırın

YouTube reklamcılığınızın tam potansiyeline ulaşarak, yalnızca bütçenizden daha verimli şekilde yararlanmakla kalmazsınız. Aynı zamanda, sevdikleri videoları izlemek için hem TV'ye hem de diğer dijital kanallara oranla YouTube'u giderek daha fazla tercih eden bir sonraki video tüketicileri kuşağına erişimi de garantiye almış olursunuz.

Yeni Veriler, İnternet'teki Video Reklamların Üzerinde Düşünme, Tercih Edilirlik, Satın Alma Amacı ve Satışları Teşvik Ettiğini Gösteriyor