YouTube'da Pastacılık - Niş Topluluklar Pazarlamacılar için Büyük Fırsatlar Sunuyor

Şubat 2017

YouTube'da her gün dünyanın her köşesinden milyonlarca kullanıcı, popüler akımdan daha az bilinen trendlere kadar çeşitli konularda tutkularını paylaşmak için bir araya geliyor. Bugün, YouTube'da pastacılık sevgisini paylaşmanın yeni bir yolunu bulan ve büyük bir gruptan oluşan en tutkulu "Mikro Topluluklarımızdan" birine yakından bakacağız.

YouTube'da herkes için bir şeyler var. İlgi alanınız ne kadar niş olursa olsun, birilerinin bu konuda içerik üretmesi ve benzer alanlara ilgi duyan izleyici kitlesinin izlemek, paylaşmak ve tartışmak için bir araya gelmesi çok olasıdır. Birleşik Krallık'ta, en sadık YouTube topluluklarından biri pastacılık etrafında şekillenmiştir. Yalnızca mobil cihazlarda, İngiliz izleyicilerin YouTube'da pastacılık videoları izleyerek geçirdiği süre bir yıl içinde %75 artarak bu konunun ne kadar popüler olduğunu ortaya koydu.1 Bu kitleyi biraz daha iyi anlamaya çalışmak için, reklam teknolojisi firması Zefr'den pastacılık içeriğinin son üç yıllık görüntüleme verilerini incelemesini istedik.

Pastacılığa ilgi duyanların sayısı çok yüksek

Araştırma süresi boyunca, YouTube'da pastacılık ile ilgili içerikler Birleşik Krallık'ta yaklaşık 300 milyon görüntülenme sayısına ulaştı. Bu konudaki içerikler 5000'den fazla kanal tarafından üretildi ve beğenme, beğenmeme ve yorum yapma şeklinde yaklaşık 6 milyon etkileşim kazandı. Veriler konuya göre daha ayrıntılı bir şekilde incelenince tarif ve pişirme tanıtımlarının en büyük iki video kategorisini oluşturarak araştırma dönemi boyunca 65 milyon Hayran Görüntülemesi aldığını gösterdi (bahsi geçen sayılar göz önüne alındığında bu hiç de şaşırtıcı olmayan bir sonuç) .2

7c720_niche-communities-provide-huge-opportunities-for-marketers_BODY-TR

Daha derine indiğimizde, en popüler tariflerin hangileri olduğunu bile ortaya çıkarmayı başardık. Çörekler ve Noel pastası gibi klasikler toplam görüntülemelerin %61'ini oluştururken kupa kekleri, kruvasan hamurundan donut ve yeni akım hamur işleri diğer %39'luk bölümü oluşturuyordu.3

ce250_baking-on-youtube_2_BODY-TR

Klasik tarifler dışında, topluluğun yeni ilgi duymaya başladığı bazı diğer trendleri de belirledik. Aşağıdaki beş tema bu kitleyi gerçekten harekete geçiriyor gibi görünüyor:4

1. Yeni Başlayanlar için Pastacılık

Acemi pastacılar, pastacılığın temellerini öğrenmeye başlarken basit ve takip etmesi kolay talimatlar bulmak için YouTube'u kullanıyor. Yeni başlayanlar karmaşıklığı azaltmayı, hataları en aza indirmeyi ve en lezzetli sonucu elde etmeyi hedefledikleri için beş veya daha az malzeme içeren tariflerin özellikle popüler olduğu görülüyor. Todd’s Kitchen'dan Todd ve üç malzemeden oluşan mükemmel ananaslı pastası bunun en iyi örneklerinden biri.

2. Büyük ev aletlerinin kullanılmadığı tarifler

Dikkat çeken diğer bir trend, fırın ve dondurma yapma makinesi gibi büyük (ve potansiyel olarak pahalı) ev aletlerinin kullanılmasını gerektirmeyen tariflere odaklanan içeriklerin sunulduğu ev aletleri gerektirmeyen pastacılık oldu. Özellikle genç aşçılar veya mutfağı başkalarıyla paylaşanlar için, Gemma Stafford’un fırınlama gerektirmeyen fudge yöntemi gibi özellikle kullanışlı tarifler daha da geniş bir kitlenin pastacılıktan keyif almasını sağlıyor.

3. Eski tarif, yeni tat

SORTEDfood gibi Y kuşağı pastacılar, geleneksel tariflere modern öğeler eklenmesini içeren üçüncü trendimiz için iyi birer örnek oluşturuyor. İngiliz çörekleri, bu klasik tarife elma ve böğürtlen ekleyerek bir sonraki aşçı kuşağına ilham veren bir özgünlüğü yansıtıyor.

4. Butik pastacılık

Düğünler ve doğum günleri gibi özel günler için yapılan pastalar eskiden beri profesyonel pastacılara bırakılıyordu. Ancak YouTube'da, genellikle karmaşık ve güzel pastaların arkasındaki sırrı paylaşan yetenekli pasta ustaları bulmak mümkün. Pastanesi Crumbs and Doilies'ten sahne arkası görüntüler paylaşan CupcakeJemma, izleyicilerle katlı pastalar ve beğenilen diğer özel pastaları hazırlama hakkında bilgiler paylaşıyor.

niche-communities-provide-huge-opportunities-for-marketers_img3

5. "Katkısız" hayranları

Son olarak, beslenme kısıtlamalarına uymak zorunda olan yemek düşkünleri de glutensiz, süt ürünleri içermeyen, vegan ve başka kısıtlamaların söz konusu olduğu beslenme şekillerine özel topluluklar sayesinde YouTube'un pastacılık dünyasına dahil oluyor. My Virgin Kitchen'dan Barry gibi içerik oluşturucular düzenli olarak pastacılık ipuçları paylaşıyor ve glutensiz avokadolu ıslak keklerinde kullandığı Hindistan cevizi unu gibi özel beslenme ihtiyaçları olan kişiler için güvenli malzemeler öneriyor.

Kampanya tarifi

YouTube'daki topluluklar, içerik ve izleyici konusunda inanılmaz bir genişlik ve derinlik sunarak reklamverenler için benzersiz bir fırsat oluşturuyor. En niş ilgi alanlarının bile geniş kitleler çektiği bir platformda, markalar izleyicilerin ilgisini çekmek ve onları etkilemek için çeşitli seçeneklere sahip. Yüksek kaliteli kanal paketleri ve izleme tercihini izleyicilere bırakan, videodan önce gösterilen reklamlar gibi seçenekler ile YouTube, tüm kampanya türleri için uygun pazarlama çözümleri sunuyor.

Markaların YouTube'daki topluluklara nasıl ulaşabildiğine bir örnek olarak, Tesco geçen yıl Great British Bake Off finalinin canlandırdığı tutkuya yanıt olarak pastacılık önerileri ve tarif fikirleri içeren bir dizi reklam öğesi hazırladı. Great British Bake Off, günün en popüler konusu olarak YouTube’un pastacılık kanallarında pek çok etkinlik yapılmasını sağladı ve Tesco, İngiliz izleyicilerin daha iyi pastacılar olmasına imkan tanıyan çeşitli reklam yerleşimleriyle bundan en iyi şekilde yararlandı.

YouTube, hayranların sevdiği içerikler için zaman ve tutkuya yatırım yapan mikro topluluklarla doludur. Çeşitli hedefleme seçenekleri ve reklam biçimleri ile, markalar artık tutkulu ve ilgili kitlelere ulaşmak için ihtiyaç duydukları tüm araçlara sahip.

YouTube İçeriği ve Kültürü Nasıl Şekillendiriyor?