Alışveriş reklamlarını offline satış verileriyle iyileştiren Ayakkabı Dünyası, gelirini %193 artırdı

Ekim 2018

95 yıllık deneyimiyle Türk ayakkabı sektörünün önemli markalarından biri olan Ayakkabı Dünyası; tüketicinin pek çok dünya markasını bulabileceği bir ayakkabı mağazalar zinciri. 2014 yılında Esas Holding ile gerçekleştirdiği iş ortaklığıyla büyüme ivmesini arttıran ve 70 offline mağazası ve online satışlarıyla hizmet vermeyi sürdüren Ayakkabı Dünyası, reklamlardan elde ettiği geliri artırmak için Alışveriş reklamlarını kullanmaya karar verdi.

Ayakkabı Dünyası hakkında

Ayakkabı perakendecisi

1923 yılında kuruldu

Merkezi İstanbul’da

Hedefler

Alışveriş reklamlarından elde edilen geliri artırmak

Reklam harcamalarından elde edilen geliri (ROAS) artırmak

Yeni kullanıcı kazanımı sağlamak

Yaklaşım

Search Ads reklamlarının yanı sıra kullanılan Alışveriş Reklamları’nda offline satış verileriyle iyileştirmeler yapıldı

Sonuçlar

Bir önceki yedi aylık döneme kıyasla ROAS’ta %59 artış

Alışveriş reklamlarından elde edilen gelirde %193 artış

Dönüşüm oranında %52 artış

Yeni kullanıcı sayısında %44 artış

Marka bilinirliği yüksek olan Ayakkabı Dünyası, kısa vadede gelirini artırmak istiyordu. Uzun vadede ise, satışlarını yükselterek yeni müşteriler kazanmak ve online kanallarda bu müşterilerde bağlılık yaratmayı amaçlıyordu. Aynı zamanda da offline mağaza ziyaretlerini, online’da yürüttüğü kampanyalarla desteklemek ve çok kanallı bir yolculuğu benimsemeyi hedefliyordu.

Google Search Ads reklamlarını halihazırda kullanan Ayakkabı Dünyası, ilk hedefine ulaşmak için aramalarda ürünlerin fiyat ve fotoğraflarının görünmesini mümkün kılan Alışveriş reklamlarının hacmini artırmak istedi. Bu doğrultuda marka, dijital pazarlama ajansı Inbound ile birlikte bir kampanya oluşturmaya karar verdi. Satın alımı en yüksek ürünleri, bu ürün gamıyla ilgilenen insanların karşısına çıkartmak, markayla tanışmayan kullanıcıları markaya kazandırmak ve nihayetinde Alışveriş kampanyalarıyla ROAS’ı artırmak kampanyanın ana hedeflerini oluşturdu.

Hacmi artırılmak istenen Alışveriş Reklamları için offline ve online’da en çok satan ürünlerin verilerinden elde edilen içgörülerden beslenilerek kampanyalar oluşturuldu ve bütçeler bu doğrultuda optimize edildi. Merchant Center veri feed'inde iyileştirmeler yapıldı; ürün başlıkları, marka, model, renk, cinsiyet bilgisi detaylıca girildi ve stok bilgisi düzenlendi. Tüm ürünler özelliklerine göre eski ve yeni sezon olarak etiketlendi. Daha jenerik aramalarda yeni sezon ürünlerin görünme önceliği artırıldı. Ayakkabı satın alırken fiyat, model ve kampanya gibi etkenleri göz önünde bulundurduğu düşünülen 20-35 yaş arası müşteriler hedef kitle olarak belirlendi.

Kampanya sonucunda bir önceki yedi aylık döneme kıyasla ROAS’ta %59 artış gerçekleşti. Yalnızca alışveriş reklamlarından elde edilen gelirde %193; dönüşüm oranında ise %52 yükselme görüldü. Ayrıca yeni kullanıcı sayısında %44 artış sağlandı. Elde edilen bu başarılı sonuçlar, Ayakkabı Dünyası’nın gelecekteki pazarlama stratejisini de yeniden şekillendirmesini sağladı. Marka, Alışveriş reklamlarında hacmi en üst düzeye çıkarıp, Search Ads ile de bu kampanyaları sürekli olarak desteklemeyi planlıyor.

Elde edilen sonuçlarla ilgili Ayakkabı Dünyası Pazarlama ve E-ticaret Müdürü Erdem Aklan şöyle diyor; “Ayakkabı Dünyası olarak kanallar arası entegrasyon ile büyümeyi hedefliyoruz. Omni-channel yolculuğumuzda alacağımız tüm aksiyon kararları, offline ve online satış kanallarımızdan gelen verilerin detaylı incelenmesi sonucunda alınıyor. Alışveriş reklam yatırımlarımıza da bu doğrultuda yaklaştık.”


“Ayakkabı Dünyası ile online kanallarda reklam stratejimizi tüm satış kanallarını göz önüne alarak oluşturduk. Bu kampanyanın başarısı da yaklaşımımızın doğruluğunu kanıtlar nitelikte oldu. Farklı veri kaynaklarını kullanarak kampanyalarımızı zenginleştirmeye devam edeceğiz.”

-Ceren Karagül, Digital Intelligence Analyst , Inbound


Ayakkabı Dünyası’nın başarıya ulaşmasında, ajansın düzenli olarak markadan offline satış verilerini alması ve kampanya optimizasyonunda bu verileri kullanması önemli bir rol oynuyor. Ürün bilgilerinde gerekli güncellemelerin yapılması, verilerin manuel bir şekilde sisteme yüklenmesi, satış verilerinin Google Analytics’ten çekilmesi ile sezonsal stok yönetiminin yapılması Alışveriş Kampanyaları’ndan elde edilen gelirin ve dönüşümlerin artırılmasında kritik rol oynadı.

“Tüketici talebini online’ın yanı sıra offline kanallarda da dinleyerek her iki taraftan gelen verileri harmanladık. ROAS ve gelir metriklerinde elde ettiğimiz artış oldukça yüksek. Verimliliği yüksek olan alışveriş reklamlarını, farklı kanallardan gelen veriler ile birleştirerek daha da güçlendirip başarılı sonuçlar elde ettik. Veri merkezli ve çok kanallı pazarlama stratejimizi benzer uygulamalarla devam ettireceğiz.”

-Erdem Aklan, Pazarlama & E-ticaret Müdürü, Ayakkabı Dünyası

Bir yerel cam atölyesi satışlarını online’a taşıyarak pandemi döneminde nasıl ayakta kaldı?