Kullanıcı gizliliği üzerine yeni rehber: Gizliliği ilk sıraya koyma ve işletmenizin ekonomik iyileşmesini hızlandırma

Matt Brittin / Ekim 2020

Pandemi başladığından beri internette geçirdiğimiz süre dünya genelinde %60'a varan bir artış gösterdi, online alışverişe olan ilgi ise krizin zirvede olduğu süre içinde tüm dünyada %200 arttı. Dijital araçlar birçok işletme için müşterileriyle bağlantı kurmak açısından hayat kurtarıcı oldu ve geri dönüş sürecinde de katalizör görevi görecek. Bu büyümeyle birlikte, kullanıcılardan gizlilikle ilgili gelen talepler arttı. Nisan 2020 - Haziran 2020 dönemindeki "online gizlilik" aramaları geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında yıllık %50 artış gözlemliyoruz. İnterneti kullananların sayısı giderek arttığı için kullanıcı gizliliğini korumak son derece önemli.

Kullanıcıların güvenini sürekli kazanan markalar büyüyecek

Kişilerin gizliliğini korumak, yapılacak doğru şey olmasının yanı sıra hem tüketiciler hem de çalışanların güvenini kazanmak için de gerekli. Ekibinizi ve satıcılarınızı bu işe dahil ederek, çalıştığınız iş ortaklarının da kullanıcı gizliliğine öncelik vermesini sağlayın.

Tüketiciler gizlilik istiyor

Interactive Advertising Bureau, Birleşik Krallık'ta tüm yaş gruplarındaki tüketicilerin %79'unun, pandemi sırasında sorumlu hareket ettiğini düşündükleri şirketlerden alışveriş yapma olasılığının daha yüksek olduğunu saptadı. Söz konusu sorumlu hareketler zamanında, yararlı bilgiler sağlanmasını ve müşteri gizliliğine öncelik verilmesini içeriyor. Bunun aksine, dünya genelindeki tüketicilerin %48'i gizlilikle ilgili endişeler nedeniyle bir şirketten ürün satın almayı veya hizmet kullanmayı kesti.

Gizlilik yarar sağlıyor

Veri güvenliği personeliniz için de önemli. Dünya Reklamverenler Federasyonu tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmada, kıdemli yöneticilerin %82'si işverenlerinin veri uygulamalarının etik dışı olduğu hissine kapılırlarsa işten ayrılmayı düşüneceklerini belirtti.

Gizliliğe yapılan yatırım karşılığını verir. Kuruluşların %40'ından fazlası gizliliğe yaptıkları harcamaların en az iki katı fayda sağlıyor. Gizliliğe odaklanmak yalnızca ahlaki açıdan değil iş açısından da önemli ve görmezden gelinemez.

Veri kaynaklarınızı bağlayarak "önce gizlilik" büyümesinin kilidini açın

Müşterilerin kullanmanıza izin verdiği birinci taraf verileri, gizliliği ilk sıraya koyarak yeniden ayağa kalkmanıza yardımcı olacak en iyi bilgiler. Bunun nedeni, bu verilerin doğrudan tüketicilerden toplanmış olması ve birey ile işletme arasında tam bir şeffaflık olması. Müşteri ile şirket arasında adil bir değer alışverişi olduğunu gösterme ve tüketicilere verilerinin kullanılıp kullanılmayacağına ve nasıl kullanılacağına dair bir seçenek sunma fırsatına sahipsiniz.

Bu yılın önceki aylarında Boston Consulting Group'la bir araştırma başlattık ve birinci taraf veri kaynaklarının tümünü bağlayabilen şirketlerin tek bir reklam yerleşiminden elde ettikleri artımlı geliri ikiye katlayabileceğini saptadık. Müşteri verileri, onları analiz edebileceğiniz ve elde ettiğiniz bilgileri daha alakalı ürün ve hizmetler sunmak amacıyla kullanabileceğiniz için etkili. Bunu yapmak için otomasyonu kullanmak, kampanyalarınızın verimli ve duyarlı olmasını sağlamanıza, aynı zamanda tüketicilerin gizliliğine ve verdikleri izinlere saygı göstermenize yardımcı olur.

Gizliliği ilk sıraya koyarak büyüme pazarlamacılığı

Gizliliği ilk sıraya koyan iş uygulamalarının daha iyi sonuçlar verdiği kanıtlandı. Bunlar, çoğu için çalkantılı geçen bir dönemden sonra yeniden açılmaya ve ayağa kalkmaya çalışan işletmeler için kritik önemde.

FonQ, Hollanda'da bulunan ve kanepeden mangala kadar her şeyi satan bir e-ticaret mobilya mağazası. Dijital pazarlamaları için akıllı kurulum yapmışlardı, ancak satılan her ürünün ve nereye gönderildiğinin bilgisini içeren büyük bir offline veritabanı da bulunduruyorlardı.

Bu offline verileri, mektup kutularına posta bırakma gibi, pahalı doğrudan pazarlama için kullanıyorlardı. Bu postaları artık almak istemeyenlerin bu tür bir pazarlama aboneliğinden çıkması daha zor olduğu için bu yöntemde gizlilik daha az gözetilir ve muhtemelen güven zarar görür.

Bu yıl Nisan ayında, Google Cloud ürünlerini (BigQuery gibi) kullanarak offline verilerini güvenli şekilde, hiçbir müşteri verisinin Google'la paylaşılmaması için şifreleme kullanarak BigQuery ile entegre ettiler. Bu ilk parti verilerini Google Marketing Platform'larına başarıyla ekleyerek FonQ için reklam harcamalarından elde edilen geliri %34 artırdılar ve pazarlamalarını daha zamanında ve alakalı hale getirdiler. En önemlisi, müşteriler kendi verileri üzerinde kontrol sahibi oldu.

Birinci taraf veri kaynaklarının tümünü bağlayabilen şirketler tek bir reklam yerleşiminden elde ettikleri artımlı geliri ikiye katlayabilir.

Başucu kitabınızı edinin

Kullanıcılar internette artık çok daha fazla zaman harcadıklarından, gelecek daha da dijital, gizlilik ise her zamankinden daha önemli olacak. Günümüzün gizlilik koşullarında nasıl hareket etmemiz gerektiğini gösteren yararlı uygulamaları ve örnekleri, biri pazarlamacılar biri de yayıncılar için olmak üzere iki yeni kılavuzda topladık. Bunları okuduğunuzda aşağıdakileri nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz:

  1. Verileri sorumlu şekilde kullanarak, müşterilerinize deneyimlerini iyileştiren değerli hizmetler sunup onlarla doğrudan ilişkiler kurun.
  2. Otomasyon ve bulut teknolojisini kullanarak verileri yönetin ve detaylı bilgiler keşfedin. Böylece, gizlilikten ödün vermeden sonuçları tahmin edebilir ve geliri optimize edebilirsiniz.
  3. Anlaşılır gizlilik politikaları sağlayarak ve şeffaflık, seçenek ve kontrol sunarak tüketicilerin verilerini güven altına alın ve sorumlu şekilde yönetin.

Dijital hızlanma sürerken, tüketicilerin gizlilikle ilgili beklentileri de buna eşlik ediyor. Gizliliği ilk sıraya koymak, işletmenizi geri dönüşe ve sürdürülebilir büyümeye hazırlayacak.

Birinci taraf verilerinden bütün potansiyeliyle faydalanmak için ne yapmak gerek?