idefix Akıllı Alışveriş kampanyasıyla alışveriş reklam satışlarından elde ettiği geliri %10 artırdı

Ekim 2018

Türkiye’nin ilk online kitabevi olarak 1996 yılında kurulan idefix, kitap, film, müzik, elektronik, kırtasiye, oyun gibi 10 farklı kategoride 200 binin üzerinde ürün sunuyor. Online mağazacılıkta önemli bir paya sahip olan idefix, tek tıkla ödeme kolaylığı, mobilden sipariş gibi hizmetlerle de tüketicinin hayatını kolaylaştırıyor.

idefix hakkında

Türkiye’nin ilk online kitabevi

1996 yılında kuruldu

Merkezi İstanbul’da

SEM hakkında

2006 yılında kuruldu

Performance ve Brand Marketing, SEO, Data Intelligence ve Web Analytics alanlarında hizmet veriyor

www.semtr.com

Hedefler

Elde edilen geliri artırmak

Reklam harcamalarından sağladığımız geliri artırmak

Zaman tasarrufunda operasyonel fayda sağlamak

Yaklaşım

Akıllı Alışveriş reklam modeli benimsendi

Sonuçlar

%5 daha az maliyetle alışveriş gelirinde %10’luk artış

“Okumak Ne Güzel Şey” sloganıyla pazarlama iletişimini sürdüren ve Türkiye’deki kitap okuma oranını artırmayı kendine misyon edinen idefix; Kararsız Okur, Türkiye Ne Okuyor, Haftaya Özel, Ölmeden Önce Okumanız Gereken 1001 Kitap gibi listelerle zengin bir içerik skalası sunuyor. Dijitalden elde ettiği geliri artırmak isteyen marka, Google’ın sunduğu yeni bir reklam modeli olan Akıllı Alışveriş kampanyalarını deneyimlemek ve ilklerden biri olmak istedi.

Akıllı Alışveriş kampanyaları kullanıldığında, ağlarda çeşitli reklamların gösterilmesi için mevcut ürün feed'i ve öğeler Google'ın makine öğrenimi ile birleştiriliyor. Sistem ürün feed'inden aldığı verileri markanın sağladığı resim ve metin öğelerinin farklı kombinasyonlarıyla test ediyor, ardından Google Arama Ağı, Google Görüntülü Reklam Ağı, YouTube ve Gmail dahil olmak üzere Google ağlarında en alakalı reklamları tüketiciye gösteriyor.

Performans ajansı SEM ile birlikte Google Merchant Center üzerindeki 200 binden fazla ürününü Akıllı Alışveriş kampanyasıyla öne çıkaran idefix, hedef kitle konusunda da görevi makine öğrenimine bıraktı. Belli bir kitle seçmek yerine, 200 bin farklı ürünün her biri için Google’ın makine öğrenimi algoritmasına göre ilgili kitlelere gitmeye karar verdi.


“Google’ın sunduğu Akıllı Alışveriş reklam modelini kullanmaya başladıktan sonra bu kampanyalarımızın yatırım getirisindeki olumlu değişimi çok net bir şekilde gördük. Yatırım getirisindeki bu iyileşmeye ek olarak Akıllı Alışveriş modeli, stratejist ekibimize ciddi bir operasyonel fayda sağladı.”

-Oğuz Kansoy, Senior Account Manager, SEM


Akıllı Alışveriş kampanyasının gerçekleştirildiği Ekim 2017 - Temmuz 2018 döneminde, %5 daha az maliyetle toplam Alışveriş cirosu ve gelirinde %10’luk artış gerçekleşti. Alışveriş kampanyalarının yalnızca Arama ağı üzerinde çalışan bir reklam modelinden çıkarak, YouTube’da video içeriği tüketen veya bir haber sitesinde vakit geçiren tüketicilere de ilgi alanlarına göre ürün gamından ilgili ürünlerin gösteriliyor oluşu, markanın başarıya ulaşmasını sağladı.

idefix Online Channels Director Cihat Kültür, “Akıllı Alışveriş kampanyasının ek olarak sağladığı ciro ve operasyonel faydayı gördükten sonra, bu reklam modeline düzenli olarak yatırım yapmaya karar verdik. Google’ın sunduğu yeni ürünleri kullanarak her zaman daha iyi sonuçlar elde etmeyi hedefliyoruz,” diyor.

“Online kampanyalarda bu tür yenilikçi reklam modellerini hızlıca deneyimlemek dijital pazarlama ekibi olarak bizi günceli takip etme adına hem dinamik tutuyor hem de rekabette önemli fırsatlar sunuyor.”

-Taner Doğuer, Digital Marketing Manager, idefix

Çeviklik ve çok kanallılık dijital dönüşümün ötesinde bir süper güç