Think with Innovators: Aslıhan Anarat Çötelioğlu, Yönetim Ortağı, Mindshare

Ekim 2016

‘Think with Innovators’ serisi, pazarlama dünyasının en özgün fikir adamlarıyla yapılan röportajlardan oluşmaktadır. Türkiye’de Think with Innovators serisine Mindshare’in Yönetim Ortağı Aslıhan Anarat Çötelioğlu ile kariyerinde gurur duyduğu kampanyaları, dijitalin ve programatiğin medya dünyasında neleri değiştirdiğini konuşarak devam ediyoruz.

Think with Innovators: Aslıhan Anarat, Yönetim Ortağı, Mindshare

Kariyeri boyunca yenilikler peşinden koşan ve birlikte çalıştığı markalar için yaratıcı çözümler bulmaya çalışan Aslıhan Anarat Çötelioğlu’na, kariyerinde en çok gurur duyduğu kampanyalar sorulduğunda, teknolojinin işin içerisine girdiği ve iş ortakları ile çok daha fazla entegre işler yapabildiklerini düşündüğü bazı kampanyaların öne çıktığından bahsetti. “Benim son dönemde en çok, gerçekten yapmaktan gurur duyduğum işlerden bir tanesi Magnum’un Pink & Black kampanyasıydı. Bir diğeri Rexona’nın Survivor işbirliğiydi.”

Aslıhan Anarat Çötelioğlu’na programatiğin medya dünyasında neleri değiştirdiğini sorduğumuzda, doğru insanlara, doğru mesajlarla, doğru yerde ulaşmanın, yani aslında bütün medya planlamanın optimazyonunun özünde yatan bir şey olduğundan bahsetti. “2020 senesinde bütün medya planlamanın %20 hacminin programatik üzerinden geçeceği düşünülüyor, ön görülüyor şu anda. Dolayısıyla programatik hayatımızda çok önemli bir yerde, şu anda öğrenim aşamasındayız. Her kampanyadan yeni bir şeyler öğreniyoruz. Bu öğrenimleri de sonraki kampanyalara daha anlamlı, daha verimli kampanyalar yaratabilmek için entegre etmeye çalışıyoruz.”


"Medya yatırımı bir oranda artıyor. Ama bir taraftan da bütün reklam verenler, ajanslar kendilerine çok daha büyük fırsatlar sunan dijital dünyada daha fazla var olmaya çalışıyorlar, çünkü artık hayat orada gelişiyor."

- Aslıhan Anarat Çötelioğlu, Yönetim Ortağı, Mindshare


Bütün reklam veren ve ajansların kendilerine çok daha büyük fırsatlar sunan dijital dünyada, daha fazla var olmaya çalıştıklarından bahseden Aslıhan Anarat Çötelioğlu, artık hayatın dijitalde geliştiğini ifade ediyor. “Aslına bakarsanız, toplam medya yatırımındaki değişimi gözlemlediğinizde; sektör datasıyla baktığınızda dahi, sektörün dinamiklerindeki değişimi çok net olarak görebiliyorsunuz. Medya yatırımı bir oranda artıyor. Ama bir taraftan da bütün reklam verenler, ajanslar kendilerine çok daha büyük fırsatlar sunan dijital dünyada daha fazla var olmaya çalışıyorlar, çünkü artık hayat orada gelişiyor.” Aslıhan Anarat Çötelioğlu’na YouTube’u sorduğumuzda ise ekran tecrübesinin advanced versiyonu olduğunu iletti. “Seçenekleri belirlemek sizin elinizde, orada korkunç güzel bir optimizasyon var. Dolayısıyla “Bunu beğeniyorsan bunu da beğenebilirsin” seçenekleri mevcut.”

Veriye dayalı tüketici anlayışı, medya planlamayı her açıdan nasıl iyileştiriyor?