Turkcell, Alışveriş Reklamları’nı kullanarak gelirini %150 artırdı

Eylül 2018

Entegre iletişim ve teknoloji şirketi olan Turkcell; ses, veri ve TV hizmetlerinin yanı sıra mobil ve sabit ağlarda hem tüketici düzeyinde hem de kurumsal düzeyde hizmet veriyor. Turkcell Grubu şirketleri Türkiye başta olmak üzere Ukrayna, Belarus, Kıbrıs, Almanya, Azerbaycan, Kazakistan, Gürcistan, Moldova gibi 9 farklı ülkede faaliyet gösteriyor. Mobil iletişim alanındaki yenilikleriyle Turkcell, pazarlama yaklaşım ve stratejilerine yaptığı yatırımı düzenli olarak artırıyor.

Turkcell hakkında

İletişim ve teknoloji şirketi

Merkezi İstanbul’da

Hedef

Cihaz ve aksesuar satışının gelirini kampanya için yapılan yatırımın 5 katına çıkarmak

Yaklaşım

Alışveriş Reklamları kullanıldı

Hedef ROAS Teklif Stratejisi benimsendi

Sonuçlar

Alışveriş Reklamları’ndan elde edilen toplam gelirde %150 artış

Dönüşüm adedinde %27 artış

Dönüşüm maliyetinde %22 azalma

Yenilikçi yaklaşım ile yola çıkan Turkcell, hem operatör değiştirme eğiliminde olan kişileri belirlemek ve bu kişileri müşteri olarak kazanmak hem de cihaz ve aksesuar satışını artırmanın yollarını bulmak için en yeni dijital araçları kullanmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda cihaz ve aksesuar satışından elde edilen geliri artırmak isteyen Turkcell, Alışveriş Reklamları’nı kullanmaya başladı. Başlangıçta manuel teklif stratejileriyle ilerleyen ekip, kampanyada ulaştığı verilerden sonra performans ajansı Hype ile birlikte Akıllı Teklif Stratejilerini uygulamaya karar verdi.

Cihaz ve aksesuar arayan kullanıcıları, Alışveriş Reklamları ile alakalı ürüne ulaştırmak ve markanın gelir hedefini gerçekleştirmek kampanyanın temel amacı olarak belirlendi. Alışveriş reklamlarının yanı sıra, geliri optimize etmek için de Hedef ROAS, yani reklam harcamalarından elde edilen gelir (ROAS) hedefini temel alarak teklif vermenize olanak sağlayan strateji benimsendi. Ayrıca kampanya süresince performansın olumsuz etkilenmemesi için Google Merchant Center’daki ürünler sürekli olarak güncel tutuldu ve kontrolü sağlandı. Turkcell Lead E-Commerce Analytic & Conversion Manager Yasemin Günaydın kampanyayla ilgili; “Dijital reklamcılığın ve e-ticaretin temelinde yer alan kullanıcıyı en hızlı sonuca ulaştırma amacıyla Alışveriş Reklamları’ndan faydalandık ve online satışlarımıza gözle görünür bir oranda katkı sağladığını gördük.”

Hedef ROAS stratejisine geçilen 15 Ocak - 15 Şubat dönemi, önceki dönemle karşılaştırıldığında Alışveriş Reklamları’ndan elde edilen toplam gelir %150 artış gösterdi. Dönüşüm maliyeti %22 azalırken, elde edilen dönüşüm adedi %27 arttı. Hedef ROAS teklif stratejisi, mevcut yatırım ile daha yüksek bir dönüşüm değer ve geliri elde edilmesini mümkün kıldı.


“Alışveriş Reklamlarıyla dönüşüm ve gelir rakamları kapsamında diğer reklam modellerine göre daha yüksek yatırım getirisi elde ettik. Akıllı Teklif stratejilerini de kullanarak bu reklamların daha efektif kurgulanabileceğini gördük.”

- Özlem Kılıç Gençay, Lead Media Manager, Turkcell


Kampanya ile ilgili markanın Account Lead’i İrem Günizi; “Alışveriş Reklamları’nda uyguladığımız gelire dayalı akıllı teklif stratejisi, kampanyayı optimize ederken ihtiyaçlarımıza hızlı bir çözüm sundu. Önümüzdeki dönemin planlamasında hesap verileri geliştikçe, standart alışveriş reklamlarını akıllı teklif stratejileriyle kurgulayabileceğimiz aksiyonlar almaya hazırlanıyoruz,” diyor.

“İçerisinde makine öğrenimi içeren Akıllı Teklif Stratejileri, kullanılmaya başlanılan her gün daha iyi bir ortalama sağlamak üzerine geliştirilmiş durumda. Hedef ROAS Teklif Stratejisi’ni Alışveriş Reklamları ile birleştirerek bir reklamdan elde edilebilecek en yüksek yatırım getirisi elde etmeyi hedefledik. Sonuçlar ise hem markamız hem de bizim için oldukça tatmin edici oldu.”

- Sertaç Sayar, Account Director, Hype

The Update: MediaMarkt, şirketi bir sonraki adıma nasıl hazırlıyor?