Cinsiyet Eşitliğini Arama: Dünya Kadınlar Günü Giderek Büyüyen Dijital Yürüyüşte Neden "Önemli Bir An" Olarak Kabul Ediliyor?

Karen Budell, Laura Young / Mart 2018

Kadınlar ve erkekler cinsiyet eşitliğini samimi bir şekilde masaya yatırıyorlar ve bu aramalara da yansıyor.

Dünya genelinde 8 Mart, Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanıyor. Bu, cinsiyet eşitliğini artırmak ve kadınların kültürel, siyasi ve sosyal konulardaki başarılarını ve etkilerini kutlamak için toplu bir çaba. 100 yılı aşkın süredir kutlanmasına rağmen,1 Dünya Kadınlar Günü, 2017 Mart ayında arama ilgisinde zirveye oturdu. Aynı ayda cinsiyet eşitliği arama ilgisi de en yüksek noktayı gördü.

2017'deki olaylara dönüp baktığımızda, dünyada cinsiyet eşitliği aramalarının neden patladığı ortada. Geçtiğimiz yıla, dünya genelinde yedi kıtaya yayılan Kadın Yürüyüşleriyle başladık. Amaç kadın hakları, göç ve iş yerinde eşitlik konularındaki eşitsizliğe dikkat çekmekti. Yılın devamında Hollywood, devlet kurumları ve iş yerlerindeki cinsel tacizin gündeme oturmasıyla #metoo hashtag'i ve bu hashtag'in yerel dillerdeki karşılığı dünya genelindeki ülkelerde ses getirdi.

Merriam Webster, feminizm sözcüğünü 2017 yılının kelimesi seçti. İnsanlar sözlükte 2017 yılındaki önemli olaylarla ilişkili olarak ilgi artışı gören bu kelimenin anlamını aradı.3

Pek çoğu yanıt için Google'a da başvurdu

Google arama verilerini kapsamlı olarak incelediğimizde, cinsiyet eşitliği ve ilgili konularda artan dijital etkileşimin arkasında üç davranış modeli belirledik. İnsanlar ilham alıyor. Neler olup bittiğini anlamak istiyorlar. Ve etkileşim kurmaya yöneliyorlar. 

İnsanlar ilham arıyor

Birine ilham vermek oldukça anlık bir şey: Sürükleyici bir açılış konuşması, alışıldık teşekkür konuşmalarının dışına çıkan bir ödül sahibi, bir protesto afişinde dikkat çeken bir slogan veya medyada yankı uyandıran kısa bir açıklama bu anlardan biri olabilir. İlham alan kullanıcılar konuyu incelemek için Google'a başvuruyor. Bu da, kadınlara dair "ilkler" hakkında birçok arama anlamına geliyor.

Geçen yıl en çok aranan "_____ ilk kadın kimdi" soruları şunları içeriyor4:

International Womens Day

Kullanıcılar anlamak için arıyor

Dünya genelinde kadın sorunlarına duyulan ilgi ve daha fazla bilgi edinme isteği artıyor. "Cinsiyet eşitliği" aramaları son 2 yılda %20 artış gösterdi.5

Geçen yıl "cinsiyet eşitliği" alanındaki alakalı arama ilgisinin en güçlü olduğu ülkeler:6

International Womens Day

Son beş yılda dünya genelinde "cinsiyet eşitliği" konusunda en çok sorulan 5 soru şu şekildeydi:7

 1. Cinsiyet eşitliği nedir?
 2. Cinsiyet eşitliği neden önemli?
 3. Cinsiyet eşitliği nasıl desteklenir?
 4. Cinsiyet eşitliğinin önemli olmasının sebebi ne?
 5. Cinsiyet eşitliği neden göz ardı ediliyor?

Son beş yılda dünya genelinde "kadın hakları" konusunda en çok sorulan 5 soru şu şekildeydi:8

 1. Washington'daki kadınlar yürüyüşü nedir?
 2. Kadınlar yürüyüşü nedir?
 3. Kadınlara oy kullanma hakkı tanıyan yasa nedir?
 4. Kadınlara oy kullanma hakkı ne zaman verildi?
 5. Kadınlara hangi yasayla oy kullanma hakkı tanındı?

Bu konularda bilgi arayanlar sadece kadınlar değil. Verilerimize göre ABD'de kadın hakları konusuyla ilgilenenlerin %40'ından fazlası erkek.9

İnsanlar etkileşim kurmak istiyor

Eşitlik ve kadın hakları sadece bir gün veya bir yürüyüş sırasında gündeme getirilmiyor. Daha ziyade, bu bir hareket ve dijital ayak izleri kıtalara ve nesillere yayılıyor.

Dijital dünya, aktivistlerin ve destekçilerin diyaloga veya eyleme nasıl katılacakları konusunda bilgi bulmalarına yardımcı oluyor.

Google verilerine göre geçen yıl ABD'de cinsiyet eşitliğiyle ilgili en çok sorulan "nasıl" soruları şunlardı:10

 • Cinsiyet eşitliği nasıl sağlanır?
 • Cinsiyet eşitliği nasıl iyileştirilir?
 • Cinsiyet eşitliğine nasıl yardımcı olunur?
 • Cinsiyet eşitsizliği nasıl azaltılır?
 • Cinsiyet eşitliği çocuklara nasıl öğretilir?
 • Cinsiyet eşitliği için nasıl harekete geçilir?
 • Cinsiyet eşitliğine nasıl katkı sağlanır?
 • Cinsiyet eşitliğinde değişim nasıl sağlanır?
 • İş yerinde cinsiyet eşitliği konuşmaları nasıl yapılır?
 • Diğer ülkelerde cinsiyet eşitliği nasıl desteklenir?

Cinsiyet eşitliğiyle ilgili pek çok kişinin aklında kalan bir diğer konu da cinsel taciz oldu. Sayısı giderek artan mağdurlar konuşarak hikayelerini paylaştıkça, suçlanan ünlü kişilerin haberleri gündeme oturdu ve istismar iddialarının hedefindeki kişiler itibar kaybına uğradı. Google Trendler'e göre, ABD'de cinsel taciz geçtiğimiz 12 ayda bir önceki 12 aya göre %110 daha fazla arandı.11

#metoo ve Time's Up gibi hareketler uluslararası diyaloga hız kazandırdı ve çok sayıda kişinin katılmasına yol açtı. Geçen yıl, "me too" 196 farklı ülkede arandı.12

"me too" arama ilgisi ABD'de 2017 Ekim ayında %100'ün üzerinde bir artış göstererek tüm zamanların en yüksek oranına yükseldi.13 Verilerimize göre ABD'de "me too" ile ilgilenenlerin %60'ından fazlası erkek.14 

Diyalogda markalara da yer var

Markalar cinsiyet eşitliği konusuna daha önce dahil oldu. Fakat dünya genelinde konuya olan ilgideki artış, pazarlamacılarda başka bir aciliyet hissi yaratabilir. Bu yılki Akademi Ödülleri'nde de gördüğümüz gibi, Google Nest ve Twitter gibi markalar cinsiyet eşitliği taahhütlerini pekiştiren kampanyalarla harekete dahil oldu.

Riskli gibi görülse de, bazı markalar harekete özgün şekilde katılım sağlayarak başarıya ulaştı. Örneğin, YouTube'da sosyal sorumluluk içerikli reklamlar daha yüksek etkileşim oranına sahip. Diğer bir deyişle, bir şeyleri doğru yaptığınızda, insanlar oturup dikkate alıyor. Peki, kaç kişi ilham alacak veya daha fazla bilgi edinmek isteyecek? Bunu sadece zaman ve arama trendleri gösterecek.

Karen Budell

Karen Budell

Contributor, Platforms Marketing at Google
Laura Young

Laura Young

Contributor, Performance Marketing at Google

Kaynaklar (15)

1. https://www.internationalwomensday.com/About

2. Google Arama Trendleri, Global 2004-2018

3. https://www.merriam-webster.com/words-at-play/word-of-the-year-2017-feminism

4. Google Arama Trendleri, Global, Şub. 2017 - Şub. 2018

5. Google Arama Trendleri, Global, Oca. 2015 - Ara. 2017

6. Google Arama Trendleri, Global, Oca. 2015 - Ara. 2017. Bölgeye göre ilgi, belirtilen zaman çerçevesinde "cinsiyet eşitliğinin" en popüler olduğu yerleri göstermektedir. Daha yüksek sıralama, sadece sorgu sayısı değil, ülkedeki toplam sorgu sayısı ve nüfusa göre tüm sorgularda daha yüksek oran anlamına gelmektedir.

7. Google Verileri, Global, Oca. 2013 - Şub. 2018.

8. Google Verileri, Global, Oca. 2013 - Şub. 2018.

9. 15 Şub. 2018 itibarıyla Google Verileri, ABD. Elde edilen, Google tarafından tanımlanmış yaşam tarzı, psikografik ve davranışsal kitleleri içerir. Kitle, ABD'de kadın haklarıyla ilgili online içerikle ilgilenen 18-65+ kadın ve erkekler olarak tanımlanır.

10. Google Arama Trendleri, ABD, Şub. 2017 - Şub. 2018

11. Google Arama Trendleri, ABD, Şub. 2017 - Şub. 2018

12. Google Arama Trendleri, Global, Şub. 2017 - Şub. 2018

13. Google Arama Trendleri, ABD, 2004-günümüz

14. 15 Şub. 2018 itibarıyla Google Verileri, ABD. Elde edilen, Google tarafından tanımlanmış yaşam tarzı, psikografik ve davranışsal kitleleri içerir. Kitle, ABD'de metoo hashtag'iyle ilgili online içerikle ilgilenen 18-65+ kadın ve erkekler olarak tanımlanır.

15. ixability, “Sosyal Mesaj Odaklı Pazarlama” Araştırması. Interbrand'in 2016 yılına ait ilk 100 küresel marka listesine alınan ilk 100 marka. Haziran 2017 *Etkileşim = Beğeni, beğenmeme, yorum ve Facebook paylaşımlarının toplamı

 

Bir medya şirketi, dijital medyayı nasıl daha kapsayıcı hâle getiriyor?