"Yeni normalliğe" adım atmak: İşletmenizin değişime kucak açması için yapabilecekleriniz

Matthew Rivard / Mayıs 2020

Küresel salgın ile geçen bir ayı daha geride bırakırken hayatta bize normal gelen pek fazla şey bulamıyoruz. En büyüğünden en küçüğüne tüm işletmeler her geçen gün yeni bilgiler ve sorunlarla karşılaşıyor. Çok hızlı gerçekleşen değişimler işlerin normal gitmesinin ne demek olduğunu yeniden düşünmemizi ve buna yeni bir anlam getirmemizi mecbur kıldı.

Bu dönemde işletmelerin doğru yolda kalmasını sağlayacak, her kapıyı açan bir anahtar bulunmuyor. Her ekibin ve her kuruluşun bu dönemde edindiği farklı bir tecrübe söz konusu. Buna rağmen hepimizin kulağına gelen bir soru var: "İşler ne zaman normale dönecek?

Peki eskiye dönmekten başka seçeneğimiz yok mu? Belki de şu daha yerinde bir sorudur: “Yeni normallikte neler bulmak istiyoruz?"

Bu aslında neyin "normal" olduğunu yeniden değerlendirmek için mükemmel bir fırsat olabilir. Şuna inanıyorum ki iş dünyasında hepimizin ortak görevi, daha iyi bir normallik yaratmakla kalmayıp tüketici ihtiyaçları karşısında ve de bunları karşılamak adına işletmeler olarak nasıl değişim geçirebileceğimiz konusunda daha düşünceli davranmak.

Yeni bir normalliğin temellerini atarken ekibinize katkıda bulunabileceğiniz üç yöntemden bahsedeceğim.

İçinde bulunduğunuz şartlara hakim olun ve net hedefler belirleyin

Şu anki gidişatınız 2020 için belirlediğiniz ilk iş planına ne kadar yakın? Birçoğunun planları tamamen değişti. Bu eğilimin farkında olmak ve hedeflerinizi yeniden değerlendirmek, ekibinizin nereye odaklanması gerektiğini size en iyi anlatacak yöntem.

Bu yıl Google'da OKR kullanımının 20'nci yıl dönümü. OKR, Hedefler ve Kilit Sonuçlar (Objectives and Key Results) anlamına gelen bir kısaltma. Hedefler, ölçülebilir bir zaman çerçevesinde yerine getirilebilecek somut amaçlara denirken, kilit sonuçlar ise aktiviteleri değil belirgin neticeleri ifade ediyor. Böylesine belirsizlik dolu zamanlarda Google için önemli bir araç olmayı sürdüren OKR'lar, düzeltilmiş zaman çizelgelerini net olarak belirlememize, önceliklerimiz arasında değişiklik yapmamıza ve bugünkü gerçeklikte gerektiğinde manevra yapabilecek çevikliğe sahip olmamıza yardımcı oluyor.

Kendinizi ve ekibinizi insanların davranışlarında oluşabilecek değişimleri saptamaya ve ürün ve hizmetlerinizle doldurabileceğiniz potansiyel boşluklar yakalamaya davet edin.

Net ve ölçülebilir hedefler belirlemek için kendinizi ve ekibinizi insanların davranışlarında oluşabilecek değişimleri saptamaya ve ürün ve hizmetlerinizle doldurabileceğiniz potansiyel boşluklar yakalamaya davet etmeniz gerekli. Google Trends devamlı istek göstergelerimizin hangi noktalarda gittikçe arttığını anlama konusunda çok faydalı bir asistan olabilir.

Bu köklü değişiklikleri lehinize kullanarak yeni normalliğinizin temellerini atın

Tarihe bakınca görüyoruz ki büyük zorlukların yer aldığı dönemlerde inanılmaz gelişmeler yaşanıyor. Walt Disney çoğu kimsenin içine kapanık olduğu bir zamanda hayata neşe katarak, Büyük Buhran sırasında çıkış yakaladı. Parker Kardeşler de Monopoly oyunuyla buna benzer bir başarı yakaladı. Bunların ikisi de günümüzde halen sevilen isimler. Daha yakın tarihe gelirsek, 2008 küresel ekonomik krizinde Stripe, Square, Airbnb ve Slack gibi markaların doğuşuna tanık olduk.

Bugünkü durum ise odaklanılması gereken ihtiyaçlara bir yandan hız katarken bir yandan da ışık tutuyor. Bugün bulunduğunuz yeri ve daha önemlisi yatırımı hızlandırarak geleceğinizi sağlama almanız gereken noktaları kapsayan bir vizyon meydana getirin ve bunu paylaşın. Bazen mükemmel yerine hızlı olsun demek gerekebilir.

Ayak uydurmak demek hayatta kalmak demektir. Değişime ayak uydurun ve bundan keyif alın

Doğada kalıtsal nitelikler bir nesilden diğerine geçerek türlerin zaman içinde değişmesini sağlar. Avantajlı nitelikler hayatta kalarak sonraki nesillere aktarılmaya devam eder. Hayatta kalanın en güçlü veya en zeki tür olması gerekmez; bazen hayatta kalan değişime en iyi adapte olandır.

Bu, iş hayatında da geçerli. Deneyimsel bir kültür benimseyip ürünlerini müşterilerin değişen ihtiyaçlarına göre hızla adapte eden şirketler genelde yarışı önde bitirir.

Evrimi bulunduğumuz an içinde her zaman göremeyiz. Ekip üyelerinin aklında bu fikirle çalışıp inşa etmeye izni olduğundan emin olun.

Evrimi bulunduğumuz an içinde her zaman göremeyiz. Ekip üyelerinin aklında bu fikirle çalışıp inşa etmeye izni olduğundan emin olun. Büyük ya da küçük hiçbir olumlu anı kutlamadan geçmeyin ve ekip üyelerinizin hem bugüne hem de geleceğe dair ihtiyaçlara odaklanarak inşa etme özgürlüğüne sahip olduğundan emin olun. Bu, evrimin önünü açacaktır. Denemeden başarıya ulaşamayız. Elbette yol boyunca bazı başarısızlıklar da elde edebiliriz ancak gelişimin değerini bilen ve başarısızlıktan elde edilen tecrübenin farkında olan bir kültür ve lider, her zorluğun karşısında durabilen ekipler meydana getirecektir.

Değişim bazen zor olsa da birçok işletme kuşku dolu bu zamanları lehine çevirerek bundan ders alıp büyümek gibi sıra dışı bir fırsata sahip. Bu yolda ilerlediğimiz sürece "yeni normallik" hepimiz için daha iyi günler vaat ediyor.

Daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? Matt Rivard’ın yeni bir normallik yaratma üzerine verdiği Lightning Talk'ı buradan izleyebilirsiniz.

Günümüzün Pazarlama Direktörü: Sorumlulukları döneme göre yeniden belirlemenin tam zamanı