Evden çalışırken topluluk hissini korumanın 4 yolu

Jessica Peterson / Mayıs 2020

Bu makaleyi büyük olasılıkla evden çalışırken okuyorsunuz. Evden çalışmak ilk kez yaşadığınız bir deneyim olmasa da büyük ihtimalle daha önce hiç bu kadar uzun süre evden çalışmadınız. Uzaktan çalışırken üretkenliği artırmayla ilgili birçok ipucu bulabilirsiniz. Geçtiğimiz haftalarda biz de bu konuda birkaç kılavuz yayınladık. Ancak çalışma alanınızı kurduktan, bir rutin oluşturduktan ve günlük işleriniz ile evde eğitimden sorumlu olduğunuz yeni ek işinizi nasıl dengeleyeceğinizi öğrendikten sonra bile kendinizi biraz yalnız hissedebilirsiniz.

Doğrusu hayatımızın çok büyük bir kısmını çalışarak geçiriyoruz. Çalışırken sosyalleşmek ise işi daha keyifli ve üretken hale getirdiği için ofis yaşamının büyük bir parçası.

Google'ın çalışanlardan sorumlu analiz ekibi, ekip dinamikleri ve bu dinamiklerin ekip verimliliğine nasıl katkıda bulunduğu hakkında yıllar boyunca kapsamlı araştırmalar yaptı. Yaptığımız araştırmalarda, birbirinden uzak konumlarda çalışan ekipler arasında en verimli olanların bağlantı kurmaya, bağlantıda kalmaya ve bağlantıda hissetmeye öncelik verenler olduğu görüldü.

Peki hepimiz evden çalışıyorken bu topluluk hissini nasıl koruruz? Ekibiniz uzaktan çalışıyorken bağlantıyı koparmamak ve verimliliği sürdürmek için yararlanabileceğiniz birçok kaynak ve en iyi uygulama var. Ancak bu süreçteki zayıf noktaları da göz ardı etmek istemedik. Sonuçta Google, birbirine bağlı kültürü ve hoş ofisleriyle bilinen bir şirket. Doğal olarak, şirketteki ekipler evden çalışırken bile bu ortamın ruhuna uygun hareket etmeye çabalıyor. Aşağıda, yararlanabileceğiniz birkaç ipucunu paylaşıyoruz.

Evden çalışırken topluluk hissini teşvik etmek için 4 ipucu

Evden çalışırken topluluk hissini korumanın 4 yolu

Ekip dinamiklerini iyileştirmek için birbirinizi tanıyın

Çalışma alanınızı gösterin. İster koltuktaki yeriniz, mutfak masasındaki sandalyeniz ister tam bir ofisi yansıtan çalışma alanınız olsun, iş arkadaşlarınıza video konferansta gördükleri bir metrelik duvar dışında nasıl bir alanda çalıştığınızı göstermek onlarla bağlantı (ve belki biraz da empati) kurmanızın harika bir yoludur.

Sadece sosyalleşme amacıyla, iş akışınızda olmayan etkinlikler yapın. Örneğin sanal ortamda bir eğlence saati veya öğle yemeği düzenleyin. Böylece, ofis ortamında fırsatını pek bulamadığınız şeyleri de yapabilirsiniz. Örneğin çocuklarınızı veya evcil hayvanlarınızı iş arkadaşlarınıza gösterebilirsiniz. Toplantının harareti çok yükseldiğinde çocuklarınızın veya evcil hayvanlarınızın fotoğraflarını paylaşmak, iş arkadaşlarınızla aranızdaki bağı korumanın mükemmel bir yolu olabilir.

İş arkadaşlarınızla ortak ilgi alanlarınız çevresinde bağlantılar kurun

Aşçılık, kitap, film kulüpleri… Ekibinizin ortak zeminde buluşabileceği birçok farklı alan var. Okunacak bir kitap, izlenecek bir film veya denenecek bir tarif seçebilirsiniz. Sanal ortamda düzenlediğiniz eğlence saatlerini veya öğle yemeklerini dolu dolu geçirebilirsiniz. Buradaki bazı ekipler, bu tür toplantılarda kokteyl veya alkolsüz kokteyl yapmayı öğreniyor. Ekiplerden biri sanal ortamda aşçılık dersi verdi. Bu sayede, çalışanlar yalnızca yapacak bir etkinlik bulmakla kalmıyor, aynı zamanda birbirleri hakkında daha fazla bilgi edinme şansı yakalıyor.

Uzun süre boyunca video konferans yapma düşüncesi kulağa biraz zor geliyorsa dilediğiniz zaman arkadaşlarınızla Netflix izleyip sohbet edebilirsiniz. Bir Chrome uzantısı olan Netflix Party, video oynatmayı senkronize etmenizi ve Netflix deneyiminize grup sohbeti özelliğini eklemenizi sağlıyor. Başka bir deyişle, siz ve iş arkadaşlarınız beraber izleme partileri düzenleyebilirsiniz.

Oyun oynamanın güzelliğini unutmayın

Arkadaşça ve seviyeli rekabet, iş arkadaşlarınızla bağ kurmanın harika bir yolu. İnternette bir karaoke etkinliği düzenleyin. Örneğin Freddie Meter sayesinde Queen şarkılarıyla kendinizi test edebilirsiniz. Sonuçlar biraz utanç vericiyse aranızda kalabilir ancak iş arkadaşlarınızla paylaşım yapmanın utanç verici bir tarafı yoktur. Sonuçta hangi birimiz Freddie ile kıyaslanabiliriz ki?

Dilerseniz bilgi yarışmaları da düzenleyebilirsiniz. Kutu oyunları gibi eski eğlence yöntemlerini de unutmayın. Birçok insan, gerçek zamanlı kutu oyunlarını görüntülü sohbet yoluyla nasıl oynayacağını öğreniyor. Bu oyunların birçoğu, internet üzerinde dijital biçimde bulunuyor.

Daha aktif bir eğlence arıyorsanız sanal bisiklet yarışı gibi fiziksel etkinlikleri de deneyebilirsiniz.

Çalışanlarımıza öncelik vererek, işleyiş yapımızı koruyarak ve ekibimizin moralini yüksek tutmak için zaman ayırarak daha dayanıklı bir iş gücü oluşturabiliriz.

Minnettar olduğunuzu gösterin ve üretkenliği artırın

Son olarak, birbirinize karşı nazik olmayı unutmayın. Muhtemelen hepimiz stresli bir süreçten geçiyoruz. İş yeriniz normal şartlarda duygusallığa eğilimli değilse de iş arkadaşlarınızın başarılarının farkında olmak kadar basit bir şeyin bile çok büyük bir etki yaratabileceğini ve üretkenliğin artmasına katkı sağlayabileceğini unutmayın. Asya pazarlarımızdan birinde görev yapan bir Google ekibi sanal ortamda oluşturduğu teşekkür duvarı sayesinde, tamamladıkları projeler veya sadece bu süreçte güçlü kalmaya devam ettikleri için iş arkadaşlarına teşekkür ediyor. (Toplantı başlarken birisine teşekkür etmek kadar basit de olabilir.)

Çalışanlarımıza öncelik vererek, işleyiş yapımızı koruyarak ve ekibimizin moralini yüksek tutmak için zaman ayırarak daha dayanıklı bir iş gücü oluşturabiliriz. Ne kadar yoğun olursak olalım birbirimizle iletişim kurduğumuzda bu zor süreçte birlikte olduğumuzu hatırlıyoruz. Bu da kafamızı, vücudumuzu ve ruhumuzu rahatlatıyor.

Evden mi çalışıyorsunuz? Verimliliği sürdürmek için 4 ipucu