Sektör liderleri Cannes 2018'de görüşülecek öncelikli konularını paylaşıyor

Haziran 2018

Bu yazın en büyük olayı Cannes Uluslararası Yaratıcılık Festivali 2018. Festival bu yıl bazı değişikliklere öncülük etse de hala içerik ve pazarlama iletişimi, eğlence, tasarım ve teknoloji sektörlerini bir araya getiren en büyük global etkinlik.

Bu festival tüm sektör için çok önemli ve Cannes 2018'de gerçekleşen görüşmeler önümüzdeki 6 ayda izlenecek yol haritasını şekillendirecek. Sadece yaratıcı hikayeler için değil, markaların bu hikayeleri anlatmasına yardımcı olan insanlar, platformlar, süreçler ve iş ortakları için de.

Sektörden ve tüm dünyadan yöneticilerin bu yılki festivalde görüşecekleri öncelikli konulardan bazılarına bakalım.

Cannes-Industry -Leaders-TR

Cannes jürisinin perspektifi 

“Benim geceleri uykumu kaçıran mesele sektör olarak yaratıcılığın değerini bilmememiz. Bu konuyu Cannes'da kesinlikle görüşeceğiz. Medyanın değerini biliyoruz. Ancak yaratıcılık için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Diyelim ki bir gün şirketi 20, 30 hatta 40 yıl götürebilecek bir fikir buldum. Bu fikrin karşılığını sadece bir gün olarak alıyorum. Burada bir sorun var. Ödüller için de aynı durum söz konusu. Bir süre ödülleri özel tasarım olarak gördük. Bu dönemde Cannes'da verilen ödüllerin çoğunu yalnızca La Croisette'teki insanların gördüğü kıymetli, harika, yaratıcı fikirler kazandı. Sormamız gereken asıl soru şu: “Yaratıcılık için ödüllendirdiğimiz iş aynı zamanda tüketiciler üzerinde en büyük etkiyi yaratan iş mi?”

- Susan Credle, Global Kreatif Direktör, FCB 

İçerik yaratma stratejisi uzmanının perspektifi 

“Time’s Up hareketinin ruhunu seviyorum. Bunu en iyi timesupadvertising.com sitesindeki şu alıntı özetliyor: ‘Reklamcılık sektöründe üst düzey liderlik pozisyonlarında görev yapan kadınlar olarak, gönül verdiğimiz bu işi, liderlik etmek istediğimiz sektöre dönüştürme gücüne sahip olduğumuza karar verdik.’ Bu konuda adım atmak için Cannes bulunmaz bir fırsat.”

- Fran Clayton, Strateji Direktörü, McCann Australia 

Dijital yatırım direktörünün perspektifi 

“Sınırlar açıkça belirlenmediği için dijital reklamcılığın yaratıcı potansiyeli tam anlamıyla kullanılamıyor. Dijital envanter kalitesinin ve ölçümün alt koşul olduğu bir noktaya gelmemiz ve yeniden bu sihirli aracın yenilik potansiyeline odaklanmamız gerek. Cannes'da yapacağımız görüşmeleri iple çekiyorum. Bu görüşmelerde, yaratıcı yeteneklerle medya uzmanları arasındaki iş birliğinin sınırlarını zorlamak amacıyla verilerin mesaj aktarımına bilgi sağlamak için nasıl kullanılacağı ele alınacak.”

- Susan Schiekofer, Dijital Yatırım Direktörü, GroupM 

Medya yöneticisi perspektifi

“Benim Cannes'da masaya yatırmayı umduğum en önemli konu, reklamlar ve eğlence arasında her zaman karmaşık bir bağlantı olduğu düşüncesi. İnsanların eğlence tüketimi değişiyor, reklam biçimleri de değişiyor. Gelecekte plan yapmak ve etkiyi ölçmek için bugün kullandığımız standartlara güvenemeyeceğiz.”

- Cathy Collier, CEO, OMD Canada 

“Günümüz dünyasında kullanıcılar markalarla olan deneyimlerinin tüm kontrolünü ellerinde tutuyor. Bizim daha ‘kalıcı’ etkileşimler yaratmak için yeni yollar bulmamız gerekiyor. Tüketicilerin deneyimini kişiselleştirmemiz, daha çok dikkatlerini çekmemiz ve müşterilerimiz için daha iyi etkiler yaratmamız gerekiyor. Benim Cannes'dan beklentim ne mi? Yeni şeylere aç bir zihinle gidiyorum ve daha önce düşünmediğim bir şeyle ilgili yepyeni bir perspektifle dönmek istiyorum. Cannes gibi etkinliklerin asıl faydası bu.”

- Michael Epstein, CEO, Carat USA 

“Tüm sektör zor bir yıl geçirdi, bunun olması da gerekiyordu aslında. Geç kalınmış çok fazla değişiklik var ancak bundan faydalanmak için gereken taze fikirler ortada yok. Örneğin, içerik ve dağıtım farklı yerlerde gerçekleşiyor; ücretler alınan sonuçlarla orantılı değil ve reklamcılar hala insanların görmek istemediği içerikler oluşturmaya devam ediyor. Cannes'da bu sorunlara çözüm üretmek için yeni perspektifler duymayı bekliyorum.”

- Matt Seiler, Marka Çözümleri Başkanı, Dentsu Aegis Network

The Update: Yeni dönemde Google online etkinlikleri nasıl yönetiyor