Dünyanın dört bir yanındaki moda takipçileri Google'da neler arıyor?

Jess Duarte, Stéphanie Thomson / Eylül 2019

Modanın trendleri Milan ve New York'un podyumlarında sergileniyor olsa da podyumların ötesinde belirleniyor. Stil peşinde olanların gerçekte ne satın alıp giydiklerini ve bu tercihlerin internette yaptıkları aramalara nasıl yansıdığını anlamak için podyumlara değil, Google Arama verilerine baktık.1 İşte ulaştığımız beş gerçek.

Moda aramaları bir kalıba sokulamıyor

Modaseverlerin giyim ürünleri için internette yaptıkları aramalar, bulmak istedikleri ürüne göre değişiyor. Örneğin, elbise aramalarının %45'inde düğün veya mezuniyet balosu gibi bir etkinliğe referansta bulunuluyor. Ancak kullanıcılar alt giyim ürünü ararken daha çok cinsiyetle ilgili terimleri (ör. "kadın şortları") veya renkleri (ör. " siyah pantolon") tercih ediyor.

Dünyanın dört bir yanındaki moda takipçileri Google'da neler arıyor?

Moda sektöründe bölgesel farklılıklar görülüyor

Moda, dünyada en fazla küreselleşen sektörlerden biri olabilir. Ancak verileri ayrıntılı şekilde incelediğimizde, kesinlikle bazı bölgesel farklılıkların olduğunu görüyoruz. Diğer bölgelerle kıyaslandığında, Asya-Pasifik ve Latin Amerika bölgesindeki müşteriler parti elbiselerine daha fazla ilgi gösteriyor. Avrupalılar en şık yaz elbisesini bulmaya daha fazla zaman harcıyor. Ayrıca mezuniyet balosu elbiseleri için Kuzey Amerika'da daha çok arama yapılıyor.

Ülkelerin birçoğunda kullanıcılar dar kesim, sıkı veya vücuda yapışan alt giyim ürünlerini tercih ederken, Asya-Pasifik bölgesindeki moda takipçileri daha bol ya da şalvar tipi pantolonlar için arama yapma eğilimi gösteriyor. Latin Amerikalılar, İspanyol paça pantolonlara daha fazla rağbet ediyor. Avrupa'da ise deri ürünler kotların yerini almış durumda. Geçtiğimiz yıl, deri pantolon aramaları kot pantolon aramalarını geride bıraktı.

Alt giyim ürünü aramalarının tümünde (pantolon, şort, etek vb.):

Dünyanın dört bir yanındaki moda takipçileri Google'da neler arıyor?

"Ne giysem?" sorusunun cevabı artık aramalarda

Eskiden, alışveriş yapanlar çok spesifik bir giyim ürünü veya özel bir etkinlik için en şık kıyafeti aradıkları zaman, ya arkadaşlarına sorardı ya da mağaza çalışanından fikir isterdi. Günümüzde müşteriler, alışveriş yolculuklarının keşif ve düşünme aşamasında internete başvuruyor.

Bu davranış tam olarak yeni olmasa da, bunun hâlâ ne kadar hızla yaygınlaştığını görmek şaşırtıcı. Küresel ölçekte, geçtiğimiz iki yılda giyim kategorisindeki aramalarda "en iyi" teriminin kullanımında %15'in üzerinde artış görüldü.2 Kadın kıyafeti aramalarında bu artış daha da fazlaydı (%20'nin üzerinde).3

Canlı renkler çok moda

Çok sayıda modaseverin parlak renkler ve gösterişli desenler gibi biraz cüretkâr parçalar için arama yaptığını görüyoruz. Bu belki de seri üretim, tek tip stillerin yükselişine tepki olarak ortaya çıkıyor.

Üst giyim ürünleri söz konusu olduğunda renk aramalarının başında %36 aranma oranıyla beyaz ve %14 ile siyah gelse de, daha cesur tonlar hızla yükselişte. Sarı ve turuncu (örneğin, mercan, şeftali, somon ve kayısı rengi) renkli üst giyim ürünleri için yapılan aramalar, geçen yıl sırasıyla %63 ve %82 oranında artış gösterdi. Neon üst parçalar gibi ürünler için yapılan aramalarda da artış görülüyor. Alt giyim ürünlerine gelince, ekose ve baklava deseni gibi stiller tüm dünyada en hızlı artış gösteren arama terimleri arasında.

Üst giyim ürünleri için yapılan aramalarda aşağıdaki stillerde artış görüyoruz:

Dünyanın dört bir yanındaki moda takipçileri Google'da neler arıyor?

Burada da bölgesel farklılıklar gördük. Örneğin, Avrupa, Kuzey Amerika ve Latin Amerika'daki moda takipçileri kıyafetlerde bir şekilde hayvan deseni olmasını istiyor. Asya-Pasifik'te ise hızla yükselen trend, çiçek baskıları.

Rahatlık stil kadar önemli

Eskiden modaseverler için stil rahatlıktan önce geliyordu. Ancak şimdi rahatlıktan ödün vermeye o kadar istekli değiller. Artık hem iyi hissetmek hem iyi görünmek istiyorlar. ABD'den Hindistan'a kadar, topuklu ayakkabılar ve vücuda yapışan dapdar kıyafetler gibi parçalar için yapılan aramalarda azalma görülüyor. Babet ayakkabılar ve anvelop elbise gibi giyim aramalarında ise artışa şahit oluyoruz.4

Ayrıca rahat olma arzusunun, kullanıcıların arama yaparken belirttikleri kumaş türlerine de yansıdığını görüyoruz. Geçtiğimiz yıl, bol ve rahat olmasıyla bilinen keten kumaşlı kıyafetler için yapılan aramalarda, Kuzey Amerika ve Kanada'da %70'in üzerinde; Asya Pasifik, Latin Amerika ve Avrupa'da %130'un üzerinde artış gerçekleşti. Böylece keten, aramalar açısından en hızlı artış gösteren kumaş oldu.

Modadaki değişimi öngörme

Tüm sektörlerde, değişiklikleri öngörmek pazarlamacılar için zor olabilir. Ancak moda dünyasındaki değişim, benzerine az rastlanan bir hızla gerçekleşiyor. Vogue dergisinin son sayısını beklemek yerine, Google arama verilerinden yararlanarak bir sonraki önemli trendin ne olacağını öngörebiliyoruz.

Modanisa giyim tarzını uluslararası platformda paylaşıyor