Reklamları Atlamak veya Atlamamak

İndir
Haziran 2015

TrueView atlanabilir reklam biçimi yeni bir soruyu reklamverenlerin gündemine soktu: Hangi kullanıcılar, kendilerine atlama seçeneği verildiğinde bir reklamı izlemeyi seçiyor? Tüketicilere beş saniye gibi kısa bir süre sonra reklamı atlayabilme seçeneği vermek, izleyicinin dikkatini canlı tutacak ilgi çekici içerik hazırlamayı daha da önemli hale getiriyor. Bu beş saniye geçtikten sonra, TrueView reklamları markanızla ilgili öyküyü anlatmak için ihtiyaç duyduğunuz kadar süreyi size tanıyor. Öyleyse, bu ilk beş saniyenin tüketiciler üzerinde gerçekten etkili olmasını nasıl sağlayabilirsiniz?

Yaptığımız son araştırmada, TrueView reklamlarını kimlerin izlediği ve bu kullanıcıların reklamları izlemeyi seçme nedenleri hakkında bilgiler yer alıyor. Kimler reklamları izlemeyi seçiyor? Kullanıcıların izlemeyi sürdürmesini sağlayan temel özellikler neler? Ve bu, markanız için ne anlama geliyor?

Kimler izlemeyi seçiyor?

İngiltere'ye ilişkin bilgiler belirli türdeki kullanıcıların bir reklamı sonuna kadar izleme ihtimalinin diğerlerine göre daha yüksek olduğunu gösteriyor. Araştırmamızda, yaşları 25-44 arasındaki kullanıcıların bir reklamı sonuna izleme ihtimalinin daha yüksek olduğu sonucuna ulaştık. Bu yaş grubunda, 25-34 yaş aralığındaki kullanıcıların atlanabilir bir reklamı sonuna kadar izleme ihtimali %16 daha yüksek iken, 35-44 yaş aralığındakilerin bunu yapma ihtimali %21 daha yüksek.1

Aslında her şey yaşla ilgili değil. Reklamı izlemeyi seçenler söz konusu olduğunda cinsiyetler arasında da küçük bir fark var. Kadınların bir reklamı sonuna kadar izleme ihtimali erkeklerden %9 daha yüksek.1

Belirli yaş gruplarına ve cinsiyete ek olarak, araştırmamız markanızın web sitesini daha önce ziyaret eden kullanıcıların reklamı sonuna kadar izleme ihtimalinin %12 daha yüksek olduğunu gösteriyor.1

Neden izlemeyi seçiyorlar?

Bu noktada aklınıza, kullanıcıların reklamı neden atladığını sorusu gelebilir. Tahmin edilebileceği gibi, kullanıcıların reklamları atlamasının en yaygın nedeni reklamın "ilgi uyandırmamasıdır". Mükemmel reklamın sihirli bir reçetesi olmasa da, genel kullanıcı kitlesine cazip gelen ve daha yüksek görüntüleme oranları sağlayan bazı temel özellikler vardır.

Bu özellikleri tanımlamak amacıyla, 16 ülke ve 11 sektör genelinde binlerce TrueView reklamını inceledik. Bu reklamları 170 reklam öğesi özelliğine göre kategorilere ayırdık ve kullanıcıların reklamları, "atla" düğmesine basmadan ne kadar süre izlediklerini takip ettik. Araştırmamızda, kullanıcıların izlemeyi seçtikleri reklamların bazı temel özelliklerini saptayabildik.

Yüksek görüntüleme oranları sağlayan özelliklerin başında mizah geliyor. Tüketicilerin izlemeyi seçtiği YouTube reklamlarına ait aylık sıralamayı verdiğimiz YouTube Ads Leaderboard'da bazı başarılı örnekler saptadık. Air New Zealand'ın "The Most Epic Safety Video Ever Made #airnzhobbit"i, Pepsi'nin "Test Drive"ı ve Poo Pourri'nin "Girls don’t Poop"u gibi örneklerin tümü Leaderboard'da yer alıyor ve mizahın ne kadar etkili olabileceğini gösteriyor.

Selinas_image_1

Araştırmamızda, kullanıcıların ünlülere yer verilen reklamları sonuna kadar izleme ihtimalinin daha yüksek olduğunu da gördük. Bu reklamlar biraz mizah bile içerebilir. Böylece birkaç temel özelliği tek bir reklamda birleştirmiş olursunuz. Türk Hava Yolları'nın "Kobe ile Messi Karşılaşması: Selfie Rekabeti", Volvo Trucks'ın "Epic Split"i ve T-Mobile'ın "#KimsDataStash"i, YouTube Ads Leaderboard'a girmeyi başaran ve ünlülere yer veren reklamlar arasında sayılabilir.

Selinas_image_2 (1)-min

Türk Hava Yolları'nın "Selfie rekabeti" 141 milyon görüntülemeyle inanılmaz bir rakama ulaştı ve #10YearsofYouTubeAds (Son On Yılın YouTube Reklamları) yarışmasında birinci oldu. Bu da, ünlülerinin markanıza büyük bir katkı sunabileceğini ve görüntüleme oranlarını artırabileceğini gösteriyor.3.

EK BİLGİ: Mizaha ve ünlülere yer veren reklamlar, yüksek görüntüleme oranları sağlamakla kalmıyor, marka bilinirliği ve marka hatırlanabilinirliği konusunda da büyük katkılar yapıyor.

Sevimli ve sıra dışı olandan gerçekçi ve karmaşık olana kadar animasyonlar da, kullanıcıların atlamamayı seçtiği reklamlarda yer verilen temel bir özellik olarak karşımıza çıkıyor.2. Nike'ın "Last Game"i, Honda'nın "Honda Hands"i ve Metro Trains, Melbourne'un "Dumb Ways to Die"ı gibi reklamların hepsi birden YouTube Ads Leaderboard'a girdi ve yüksek görüntüleme oranları elde etti.

Selinas_image_3-min

100 milyonun üzerinde görüntüleme elde eden "Dumb Ways to Die", animasyon karakterlerinden ve mizahtan yararlanarak, demir yollarında güvenlikle ilgili yeni bir ufuk açtı.3 Metro Trains'in reklamda animasyona yer vermesi ciddi bir konunun izleyiciler için ilgi çekici hale getirilmesine yardımcı oldu.

TSONTS_image

İlk beş saniyede gerçekten büyük bir etki yaratmak için bu özelliklerin ve kampanyaların size ilham vermesini umuyoruz. Ayrıca eldeki verilere bakılırsa, başarı başarıyı getiriyor. Araştırmamız, 100.000'den fazla beğeni alan reklamların çok daha yüksek görüntüleme oranları elde ettiğini gösteriyor.2

TrueView reklamınızdan en iyi sonucu alma

Söz konusu temel özelliklerle ilgili ulaştığımız bilgilerden yararlanarak, ilk beş saniyede büyük önem taşıyan bu anlardan en yüksek faydayı elde etme konusunda bazı en iyi uygulama önerileri hazırladık:

Temel özellikleri göz önüne alın

  • Yeni bir içerik oluştururken, kitlelerin ilgisini çekmede en başarılı özellikleri (mizah, ünlülerin desteği ve animasyon) hesaba katın.

Mesele sadece yeni içerik oluşturmakla ilgili değildir

  • En etkili özelliklere yer verilen ve söz konusu önemli anlarda tüketicilere ulaşmak için kullanabileceğiniz mevcut reklam öğelerinizi düşünün. İçeriğin iyi olması için yeni olması gerekmez!

Daha çok sayıda doğru kişiye doğru zamanda ulaşın

  • Etkili bir reklam öğesine sahip olmak başarı reçetesinin yalnızca yarısıdır. YouTube'daki hedefleme seçeneklerinden yararlanarak, daha çok sayıda doğru kullanıcıya doğru zamanda ulaştığınızdan emin olun.

İlk beş saniyenin ötesini düşünün!

  • Bir kullanıcı reklamınızı izlemeyi seçtikten sonra, markanızla ilgili bilgi vermek için mükemmel bir fırsata sahip olursunuz. Üstelik, ihtiyaç duyduğunuz kadar zamanınız vardır!
Yeni Dijital Çağda Marka Bağlılığı