Önemli Anlar: Ekibinize Sormanız Gereken 5 Soru

İndir
Temmuz 2016

Müşterilerinizin önemli anlarını daha iyi anladığınıza ve kazanmak istediklerinize odaklandığınıza göre markanızın bu anlarda hazır bulunup nasıl yararlı olabileceğini de öğrenmeniz gerekir. Bu yüzden ekibinizi toplayın ve başlamanıza yardımcı olacak şu soruları kullanın.

1. Önemli anlarda hazır bulunuyor muyuz?

Mobilde galip gelmek istiyorsanız hem sizin hem de müşterileriniz için önemli olan anlarda hazır olmanız gerekir.

Şunun üzerinde düşünün: Marka veya kategorinizle ilgili en çok aranan konularda görünmek. Mobil cihazınızı alın ve belirlemiş olduğunuz önemli anlarla ilişkili içerik aramayı deneyin. Markanız görünüyor mu? Gördüklerinizi beğendiniz mi? Aynısını YouTube'da yaparsanız ne olur?

Eyleme geçin: Reklam ve içerik kapsamınızı bu önemli anlarda destekleyecek bir plan oluşturun.

2. Bu anlarda yararlı oluyor muyuz?

Bu anlarda hazır bulunmak yeterli değildir, yararlı olmanız da gerekmektedir.

Şunun üzerinde düşünün: Markanızın o an bir sorun çözmeye yardımcı olabileceği veya hayatı kolaylaştırabileceği benzersiz ve somut yöntemler.

Eyleme geçin: Bu önemli anlara değer katan yararlı içerik oluşturun. Düşünmenize yardımcı olabilecek bazı örnekleri aşağıda bulabilirsiniz:

  • Müşterilerin yakınlarındaki stok ürünleri görebilmeleri için yerel envanter bilgileri sağlayın.
  • Nasıl yapılır videoları gibi "hızlı tüketilebilir" ve eğitici içerik oluşturun.
  • "Anında satın al" düğmesi ile müşterilerin sorunsuz ödeme yapabilmesine olanak tanıyın

3. Mobil sitemiz veya uygulamamız müşteri gereksinimlerini karşılıyor mu?

Bu soruyu yanıtlamak için site veya uygulama hedeflerinizle uyumlu olmanız gerekir: Kullanıcıları etkileşime, mobil ticarete, kaydolmaya, arama yapmaya veya web sitenizi ziyaret etmeye mi yöneltmek istiyorsunuz?

Şunun üzerinde düşünün: Müşterilerinizin mobil sitenizi veya uygulamanızı kullanma biçimi. İstenen amaca ulaşmak için gereken adım sayısını azaltabiliyor musunuz?

Eyleme geçin: Markanızın mobil sitesine veya uygulamasına giderek gezinmenin kolay olduğundan ve sitenizin doğru mesajı doğru zamanda verdiğinden emin olun.

4. Satın alma sürecini kolaylaştırıyor muyuz?

Tüketici satın almaya nerede karar vermiş olursa olsun, araştırmadan satın almaya giden adımın basit ve akıcı olması gerekir.

Şunun üzerinde düşünün: "Satın almak istiyorum" anları. Ürün veya hizmet satın almaya hazır olan bir kişi neyi, nasıl alacağını belirlemede yardıma ihtiyaç duyabilir. Satışı başarıyla tamamlamak için doğru bilgilerle hazır bulunmalı ve kolay bir ödeme süreci sunmalısınız.

Eyleme geçin: Kullanıcılara satın alma sürecinde ihtiyaç duydukları bilgileri (ürün bilgileri, incelemeler ve yerel stok durumu gibi) sağlayın. Mağaza, mobil platform, çağrı merkezi veya cihaz üzerinden satın alma seçeneklerinden kendilerine en uygun olanını kullanarak satın alma işlemi yapmalarını teşvik edin.

5. Kanallar arasında sorunsuz bir deneyim sunuyor muyuz?

Dijital dünya ve dijital olmayan dünya arasındaki bağlantıyı kuran mobil, kâr-zarar hanenizi doğrudan etkileyebilecek önemli etkinlikler oluşturur.

Şunun üzerinde düşünün: Kanallarınız bağlı bir müşteri deneyimi sunmak üzere nasıl birlikte çalışıyor?

Eyleme geçin: Sorunsuz bir deneyim sunmak için, farklı teşvikleri bulunan dijital ekip, marka ekibi, yerel ekip ve mağaza ürün satış ekipleri arasında daha yakın iş birliği gerekir. Takımlarınızın nasıl organize olduğunu, oturdukları yerleri ve etkileşime geçme biçimlerini yeniden düşünmeniz gerekir. Ortak hedefler oluşturduğunuzda tüketici yolculuğunun tamamını ölçmek ve optimize etmek daha kolay hale gelir.

 

Bir Medya Ajansının Soruları (ve Yanıtları): YouTube Satın Alımından En iyi Sonuç Nasıl Alınabilir?