Önemli Anlar: Kendinize Sormanız Gereken 5 Soru

İndir
Temmuz 2016

Önemli anları kazanmak için tüketicilerin amacını ve bağlamını çok iyi anlamış olmanız gerekir. Aşağıda, bu her iki noktayı stratejinizin merkezine yerleştirmek için kendinize sormanız gereken beş soru verilmiştir.

1. Demografik özelliklerinin ötesinde, müşterilerimin anları hakkında ne biliyorum?

Amacı anlayan ve ona yanıt veren markalar, yalnızca belirli bir yaş ve cinsiyet profiline uyanlarla değil tüm potansiyel müşterileriyle bağlantı kurmak için en iyi konumdadır.

Şunun üzerinde düşünün: Müşterilerinizle ilgili bilgileri gözden geçirme ve onlar için önemli olan belirli amaç anları hakkında daha ayrıntılı bilgiler edinme.

Harekete geçin: Müşterilerinizin neler aradığı ve izlediğine ilişkin değerli bilgiler elde etmek için Google TrendlerGoogle Tüketici Anketleri ve YouTube Trendler gibi araçlar kullanın.

2. En önemli anlar hangileridir?

Birçok mobil an vardır, ancak markalar için bunların tümü doğru an değildir. İşinize yarayacak olanlara odaklanın.

Şunun üzerinde düşünün: Fırsatları rakiplerinize kaptırmamak için mutlaka orada olmanız gereken önemli "başarırım veya başaramam" anları hangileridir? Bunlar kabaca dört kategoriye ayrılabilir: Müşterilerinizin öğrenmek, gitmekyapmak veya satın almak istediği anlar.

Harekete geçin: Anlar Haritası oluşturun. Kazanmak istediğiniz veya kaybetmeyi göze alamayacağınız anları tanımlayın. Kullanıcıların ilham almak, ürünleriniz hakkında bilgi edinmek, hızlı bir alışveriş yapmak veya bu çerçevede bir eylemde bulunmak istediği anların haritasını çıkarmak için müşteri yolculuğunun tüm aşamalarını inceleyin.

3. Kazanmanız gereken bu anlarda ne gibi sorular soruyorlar veya ihtiyaçları neler?

Kazanmak istediğiniz her an için kendinizi tüketicilerin yerine koyun.

Şunun üzerinde düşünün: Söz konusu andaki spesifik tüketici ihtiyaçları. Tüketicilerin kategoriniz hakkında en çok bilmek istedikleri şeyler nelerdir? Ürünlerinizle ne yapmak istiyorlar?

Harekete geçin: Kategorinizle alakalı en çok yapılan aramalar, trendi yükselişte olan aramalar ve soru şeklinde en çok yapılan aramalar gibi noktaları inceleyin. Ayrıca, en önemli bilgilerden bazılarının doğrudan müşterilerinizle konuşmak gibi eski moda yöntemlerle elde edilebileceğini unutmayın.

4. İçinde bulundukları bağlama göre ihtiyaçları nasıl farklılık gösteriyor?

Müşterilerinizin amacını öğrendikten sonra sıra bağlamdan yararlanmaya gelir.

Şunun üzerinde düşünün: Müşterilerinizin ihtiyaçları, içinde bulundukları duruma göre nasıl değişebilir? Örneğin, mağazaların açık ve kapalı olduğu saatlerde farklı şeyler mi arıyorlar? Hareket halindeyken telefonlarında mı yoksa evdeyken masaüstü bilgisayarlarında mı arama yapıyorlar?

Harekete geçin: Belirli konuların cihaza, günün saatine veya konuma göre benzersiz kalıplar sergileyip sergilemediğini belirlemek için kategorinizdeki arama bilgilerini arayın. Bu farklı bağlamlara göre, müşterileriniz büyük olasılıkla farklı mesajlar veya işlevler bekliyor olacaktır.

5. Tüketici yolculuğu boyunca ortaya çıkan tüm önemli anlardan sorumlu muyum?

Günümüzde tüketiciler birçok cihaz ve kanal arasında sorunsuzca geçiş yapıyor. Bu davranışı anlamak, tüketicilerinizin satın almaya giden yolunu daha ayrıntılı olarak görmenizi ve en değerli müşterilerinize ilişkin bilgiler edinmenizi sağlar.

Şunun üzerinde düşünün: Kullanıcıların markanızla bağlantı kurmak için mobil cihazları kullandıkları tüm yollar. Bir görevi tamamlamak için birden fazla cihaz mı kullanıyorlar? Araştırmaya bir cihazda başlayıp, satın alma işlemini başka bir cihazda mı tamamlıyorlar? Çevrimiçi ve çevrimdışı kanallar arasında mı alışveriş yapıyorlar?

Harekete geçin: Müşterinin çevrimiçi, çevrimdışı ve cihazlar arasındaki yolculuğunda yer alan tüm temas noktalarının oluşturduğu etkiyi hesaba katmaya başlayın. AdWords'deki Tahmini Toplam Dönüşüm Sayısı raporu bunun için iyi bir başlangıçtır. Bu rapor, mobil ve masaüstünde yaptığınız dijital harcamanın sitelerde, uygulamalarda ve hatta mağazalarda oluşturduğu tam etkiyi ölçmenize yardımcı olur.

Önemli Anlar: Ajansınıza Sormanız Gereken 5 Soru