Aktif Bank, Google Ads’de reklam özelleştirme yaklaşımını benimseyerek dönüşüm oranını %325 artırdı

Aralık 2018

Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım bankalarından biri olan Aktif Bank, yeni nesil bankacılık vizyonuyla dijitale ağırlık veriyor; özel bankacılık ve yatırım bankacılığı alanında faaliyet gösteriyor. Ülke çapında 7 milyon müşterisine hizmet sunan banka, bir yatırım ürünü olan N Kolay Bono’yu tanıtarak avantajlı özelliklerini ön plana çıkarabileceği bir kampanya kurgulamak istedi.

Aktif Bank hakkında

Özel sermayeli yatırım bankası

1999 yılında kuruldu

Merkezi İstanbul’da

www.aktifbank.com.tr

Hedefler

N Kolay Bono ürünüyle ilgili farkındalık yaratmak

Müşteri kazanımı sağlamak

Yaklaşım

Google Ads’de reklam özelleştirici ürününden faydalanıldı

Sonuçlar

Tıklama oranında %41 artış

Dönüşüm oranında %325 artış

Mobilden gelen yeni kullanıcı oranında %10 artış

Aktif Bank, yatırım ürünü N Kolay Bono için gerçekleştirdiği relansman kampanyasının ardından iletişimini sürekli tutmak ve hedef kitle odaklı bir Arama ve Görüntülü Reklam kampanyasıyla ürünün avantajlarını müşterilerine anlatmayı hedefledi.

Hem ürünü tanıtmak hem de yeni müşteri kazanımı sağlamak isteyen marka, medya ajansı GroupM ile birlikte, ana kurgusunu Google Ads’de metin reklamlarınızı kullanıcıların aradığı şeye, kullandığı cihaza, bulunduğu konuma ve hatta tarihe, saate veya güne göre uyarlayan reklam özelleştiriciler üzerine oluşturdu. Birikim sahibi ve birikimleri için en uygun çözümü arayan kullanıcıların hedeflendiği kampanyada reklam özelleştiricilerin yardımıyla gerçek-zamanlı mevduat faizini reklam metinlerinde vererek, Google Ads’in özelleştirici sistemlerinden faydalanıldı.

Google Arama sorguları analiz edildi ve “X TL’ye nasıl bir yatırım yapılır?” ya da “X TL’lik yatırımın getirisi ne olur?” gibi soruları da içeren aramaların yoğunlukta olduğu görüldü. Reklam özelleştiricilerin veri kullanımıyla bu arama sorgularına özel hazırlanan reklam gruplarında özelleştirilmiş reklam metinleri kullanılması sağlandı. Böylelikle kullanıcıların arama sorgularında yer alan değer/tutar üzerinden N Kolay Bono’nun gerçek zamanlı faiz oranı ile hesaplama yapılarak faiz getirisinin reklam metinlerinde yer alması sağlandı.

Kampanyadaki ana mesaj; hedef kitlenin ihtiyaçları neticesinde şekillenen arama sorgularına cevap vermek ve N Kolay Bono ürünüyle kullanıcıların yatırımlarını yüksek faiz ile değerlendirip, diledikleri zaman vade derdi olmadan kullanabileceklerini anlatmaktı. İzlediği yolla tıklama ve dönüşüm oranlarını artıran marka bu kampanya ile standart faiz oranı belirten jenerik kampanyalar ile kıyaslandığında %41’lik bir tıklama oranı artışı elde etti. Dönüşüm oranı ise %325 yükseldi. Mobilden gelen trafikteki yeni kullanıcı oranında ise %10’luk bir artış görüldü.

“Sadece markanın hedeflerine değil kullanıcı ihtiyacına odaklanmak oldu bizleri başarıyla buluşturdu; kullanıcı aramaları bize ihtiyacı net bir şekilde gösterdi ve reklam özelleştirme ürünü bu ihtiyacın karşısına hızlı ve yenilikçi bir yöntemle çıkma konusunda bize yardımcı oldu.”

- Şeref Can, Digital Marketing Director, Aktif Bank

The Update: Niyeti değerlendirerek yeni müşterilerle bağlantı kurun