Belirsiz zamanlarda tüketici ihtiyacını anlamanıza yardımcı olacak içgörüler – 6 Nisan 2020 edisyonu

Lucy Sinclair, Eren Kantarlı / Nisan 2020

Google'da içgörü ekibinin EMEA direktörü olan Lucy Sinclair ve Google Türkiye Sektör Danışmanlığı, Ajans ve Programatik Teknolojileri Lideri Eren Kantarlı, ekipleriyle birlikte tüketici davranışındaki değişiklikleri devamlı analiz ediyor. Haftalık olarak güncellenecek olan bu makalede, benzeri görülmemiş bir zamanda insanların akıllarını hangi konuların meşgul ettiğini sizlerle paylaşacağız.

Koronavirüs salgınının etkisi, dünyadaki herkes tarafından hissedildi, hissedilmeye devam ediliyor. İnsanlar yeni normale uyum sağladıkça, tüketici ihtiyaçları ve davranışları da sürekli olarak dönüşüyor. Bu durum, pazarlamacılar için yeni zorluklar yaratıyor.

Biz de bu benzeri görülmemiş dönemde müşterilerinize fayda sağlamaya devam etmeniz için size yardımcı olmak istiyoruz. Bu süre zarfında insanların aklında olanları anlamanıza yardımcı olmak için EMEA genelinde düzenli olarak Google Trendler verilerini inceleyeceğiz. Bu bilgiler üç kilit alanı kapsayacak:

  • Anlık ihtiyaçlar
  • Günden güne değişenler
  • Yeni davranışlar

6 Nisan haftasını kapsayan Google Trend içgörülerinin yer aldığı bu edisyon bizlere, tüketici ihtiyacının pek çok kategoride sofistike aramalara evrildiğini gösteriyor. İnsanlar bu yeni duruma alıştıkça, anlık ihtiyaçlardaki aramalar yiyeceğe ve diğer temel ihtiyaçlara erişimden finansal yardım ve sürekli eğitim gibi daha uzun vadeli ihtiyaçlara yöneliyor.

Ayrıca, geçen haftaki arama trendleriyle karşılaştırdığımızda pek çok tüketicinin evlerinde keyifli vakit geçirmek için farklı yollar denediğini görüyoruz. Evlerindeki elektronik aletleri bir seviyeye yukarıya taşımaya çalışan tüketicilerin bir kısmı kendi meyve & sebzelerini yetiştirmenin yollarını ararken bir kesimde de eğlence ve ilham alma için online içeriğe talebin arttığını gözlemliyoruz.

covid-inline_Page_1.jpg

Koronavirüs sürecinde gelişen anlık ihtiyaçlar

Geçtiğimiz haftalarda yiyeceğe ve temel hizmetlere odaklanan anlık ihtiyaçlar, tüketiciler yeni normale alıştıkça ve temel gereksinimlerine ulaşımı bir rutine oturdukça, farklı bir yöne evrilmeye başladı. Anlık ihtiyaçların daha çok uzun vadeli etkileri olabilecek finansal yardım ve sürekli eğitim konularına yoğunlaştığını görüyoruz. Geçtiğimiz hafta Google Trendler’de online ödeme yöntemleri, çalışan desteği ve tüketiciler cihazlarında daha çok vakit geçirdiği için mobil kullanım aramalarında artışlar gözlemledik.

Dijital bankacılık, finans uygulamaları ve krediler

Güney Afrika’da tüketiciler bankacılık uygulamaları aracılığıyla edinmek istedikleri ürün ve hizmetlerle ilgili ‘nasıl ödeme’ yapabileceklerinin yollarını aradılar. İngiltere’de ‘dijital bankacılık’, Nijerya’da ‘ödeme havalesi’ ve mobil ödeme uygulamalarında ‘nakit uygulamalar ile ilgili aramalar yükselişteydi. Bu sırada Türkiye’de ise tüketiciler geçtiğimiz hafta bu konuda en çok ‘ihtiyaç kredisi’, ‘kredi başvurusu’ ve ‘enflasyon’ hakkında bilgi edinmek istediler.

Devlet yardım programları

Geçtiğimiz hafta Google Trendler’de finansal yardım kapsamında yükselişe geçen yalnızca banka kredileri aramaları değildi, EMEA çapında devlet yardım programlarına da ilgi yükselişteydi. Polonya’da tüketiciler ‘sosyal güvenlik muafiyeti’ ve İsveç’te ‘işsizlik yardım ödeneği’ terimlerini sıklıkla aradı. Birleşik Arap Emirlikleri’nde hükümetin online iş portalı ‘Virtual Job Market’ için aramalar yükselişe geçti ve İspanya’da tüketiciler en çok ‘çalışma bakanlığı’ terimini aradı. Türkiye’de ise ‘yardım başvurusu’, ‘ibb sosyal yardım’ ve ‘askerlik’ aramaları artıştaydı.

Mobil kullanım ve eğitimin devamlılığı

Bu günlerde insanların aklını yalnızca finansal yardıma erişim meşgul etmiyor. İnsanlar güncel kalmak için mobil cihazlarıyla daha fazla vakit geçiriyor ve bu da; Nijerya’da ‘veri paylaşımı yolları’ ve Kenya’da ‘uygulama indirme’ aramalarını artışa geçirdi. Ek olarak, online eğitim önemini korumaya devam ediyor; İngiltere’de ‘ücretsiz kurslar’, Birleşik Arap Emirlikleri’nde ‘online okul kitapları platformu’, Güney Afrika’da ‘e-okul’ ve Polonya’da ‘öğretmenler tarafından TV’de verilen dersler’ aramaları yükselişteydi. Türkiye’de ise, ‘online deneme’, ‘anlatım bozuklukları’ ve ‘kartondan saat yapmak’ arama ilgisinde bir artış gözlemledik.

Screen Shot 2020-04-10 at 1.57.44 PM.png

Günden güne değişenler

Tüketiciler evde daha fazla zaman geçirmeye karar verdikçe, Google Arama Trendleri bu yeni hayat biçiminden en iyi şekilde yararlanma konusunda arama ilgisinin arttığını gösteriyor. İnsanlar evlerini yeniden keşfediyor ve yeniden organize ediyorlar, aynı alanda egzersiz yapmanın ve rahatlamanın yeni yollarını buluyorlar ve evdeki ‘lüks etkinliklerini’ geliştirebilmek için teknolojik cihazlarını yeniliyorlar.

Ev işlerini ve evdeki alanları yeniden keşfetmek

Tüketiciler evde daha fazla zaman geçirdikçe, alanlarından en iyi şekilde yararlanmanın, organize olmanın ve ev işlerinin üstesinden gelmenin yeni yollarını arıyorlar. Google Arama Trendleri, Suudi Arabistan'da mutfağı derli toplu tutmak için ‘fikir ve ipuçları’, Fransa’da ‘yatak odası saklama alanları’, İngiltere’de ‘kendi kendine yapabileceğin oda dekorasyonları’, İspanya’da ‘temizlik hizmetleri’, Almanya’da ‘araba yıkama’ ve Türkiye’de ‘saç kesim makinesi’ ile ilgili aramaların artışta olduğunu gösteriyor.

Evde egzersiz yapmanın yeni yolları

İnsanlar evlerini sadece evde yeniden organize etmekle kalmıyor, aynı zamanda eskisinden farklı bir şekilde kullanıyorlar. Spor salonuna gitmeden yapılabilecek, beden ile zihni aktif ve rahat tutmak için uygulanabilecek egzersizlere ve meditasyonlara yönelik ilgi artmaya devam ediyor. Geçen hafta insanlar, BAE'de 'dans antrenmanı', İtalya'da 'çocuklar için jimnastik', Almanya'da ve Güney Afrika’da 'evde egzersiz', İngiltere’de 'uyku meditasyonu', Türkiye'de ise 'yoga hareketleri', ‘direnç bandı’ ve ‘koşu bandı fiyatları’ ve terimlerini aradı.

Evdeki teknolojik aletleri bir üst seviyeye taşımak

Önceki haftalarda, dışarıda yemek yeme alışkanlığının hayli azalmasıyla eve yemek siparişlerinde ciddi artışlar gözlemlemiş ve buna ek olarak da insanların evde kendi kendilerine yemek yapma becerilerini geliştirmek için aramalar yaptıklarını görmüştük. İnsanlar evde yemek hazırlamaya alıştıkça, hem temel hem de lüks cihazlar ile ilgili aramalarda bir artış gözlemliyoruz. Geçtiğimiz hafta bu konudaki artışlara baktığımızda; Türkiye’de tüketicilerin 'waffle makinesi', İngiltere'de 'pizza fırını', Fransa'da ‘mutfak robotu’, Almanya'da ‘gazlı mangal', Suudi Arabistan'da 'elektrikli ızgara’ ve Danimarka'da ‘buzluk’ aramalarında artış görüyoruz. Ve Kuzey Yarımküre’de hava ısındıkça, insanlar da bahçelerini güzelleştirmek istiyor. İtalya'da 'bahçe havuzları' ve Çek Cumhuriyeti’nde 'bahçe mangalı’ aramaları yükselişte.

Screen Shot 2020-04-10 at 1.57.52 PM.png

Google Arama Trendlerinde ortaya çıkan yeni davranışlar

Bu hafta Google Arama Trendleri, tüketici davranışının evdeki ihtiyaçlara, yemeğe ve eğlenceye öncekinden farklı şekillerde erişmek üzere değiştiğini gösteriyor. Söylemeye gerek yok, online alışveriş arama ilgisi son haftalarda yükselişte, ama sadece bu değil, insanlar arama yaparken en iyi fırsatları yakalamaya çalışıyorlar. EMEA'da daha fazla ülkede karantina ilan edildikçe ve sinemalar, tiyatrolar gibi mekanlar kapandıkça, insanlar da eğlenmek ve ilham edinmek için online içeriğe yöneliyor.

Evde bütçeyi aşmayan eğlenceler

İnsanlar, bu haftanın ‘günden güne değişenler' trendlerinde vurgulandığı gibi yalnızca evde temel ihtiyaçları için online alışverişe yönelmekle kalmıyor, aynı zamanda bu sırada en iyi fırsatları yakalamak istiyorlar. Google Arama Trendlerinde bu sebeple şöyle ilgi artışları gözlemledik; İngiltere'de 'indirim kodu', Türkiye'de 'online satış’, Fransa’da ‘promosyon kodları’, Suudi Arabistan'da 'indirimler', İtalya'da 'alışveriş kuponları', Güney Afrika ve Kenya'da 'online alışveriş' ve Polonya’da 'Pazar günü alışverişi'.

Yiyeceğe sürdürülebilir erişim

İnsanlar kendi yemeklerini pişirmek için daha fazla zaman harcadıklarından, gıdaya sürdürülebilir erişimin yollarını arıyorlar ve hatta kendi yiyeceklerini yetiştirmeyi deniyorlar. Geçtiğimiz hafta, Hollanda'da 'çiftçiden satın alma', Fransa’da 'sebze bahçesi' ve 'doğrudan tedarikçiye erişim' için aramalarda artış gözlemledik. İngiltere'de ise insanlar 'satılık tohumlar' ve ‘online bitki satışı’ ile ilgilenmeye başladılar. Türkiye’de ise tatlı ihtiyacını evde gidermeye yönelik olarak, ‘pasta kreması’ ve ‘brownie tarifi’ aramalarında artış var.

Screen Shot 2020-04-10 at 1.58.00 PM.png

YouTube’da eğlence ve ilham

EMEA'daki daha fazla ülkede karantina ilan edildikçe, insanlar keyifli vakit geçirmek, eğlenmek ve ilham almak için online içeriğe yöneliyor. Geçen hafta YouTube’da insanlar İngiltere'de ‘sıkılınca yapılacaklar’, Mısır’da ‘kolay ve basit saç stilleri’, Türkiye’de ‘5 dakikada hallet’ ve ‘Kendin Yap aktiviteleri’, Güney Afrika’da ise ‘makyaj eğitimleri’ aramaları artış gösterdi. Evde kalırken kilo yönetimine de dikkat etmek isteyen tüketiciler Türkiye’de ‘ile zayıflama’ ve ‘kilo verdim’ terimlerini sıklıkla aratıyor.

Screen Shot 2020-04-10 at 2.00.19 PM.png

Tüketici davranış trendlerini keşfedin

Bu analiz, eğilimlerin ve tüketici davranışlarının EMEA genelinde düzenli olarak güncellenen haftalık içgörüler sağlarken, bilgileri daha sık veya belirli bir ülke veya bölge için incelemenin yararlı olabileceğini biliyoruz. Daha fazla bilgi edinmek için Google Arama Trendleri'ni nasıl etkili bir şekilde kullanabileceğinize dair burada 10 ipucu paylaşıyoruz. Bir anahtar kelime veya konu girerek, dünyanın gerçek zamanlı olarak ne aradığını keşfedebilirsiniz.

Kriz yönetimi ve pazarlama: Global markaların koronavirüsün etkileriyle başa çıkma yöntemleri