Dinamik Arama Ağı Reklamları Sayesinde trivago 50'den Fazla Pazarda Nasıl Daha Fazla Tıklama ve Daha Düşük EBM'ler Elde Etti?

İndir
Nisan 2016

Dünyanın en büyük turizm markalarından biri olan trivago'nun Arama Ağı kampanyasının kapsamını tüm pazarlarda, çok sayıda ayrıntılı anahtar kelime genelinde hızlı bir şekilde genişletmesi gerekiyordu.

HEDEFLER

trivago'yu otel aramalarında global bir marka haline getirmek

Ayrıntılı arama sorguları için kapsamı tüm pazarlarda büyük ölçekte genişletmek

Kârlı bir edinme başına maliyeti (EBM) koruyarak trafiği artırmak

YAKLAŞIM

Tüm pazarlar için Dinamik Arama Ağı Reklamları (DSA) oluşturmak

Kategori önerilerinden yararlanmak

Dönüşüm tabanlı otomatik tekliften yararlanmak

SONUÇLAR

İlk baştaki reklamlarla kıyaslandığında DSA için arama terimlerinin tıklama oranında (TO) %140'a ulaşan artış

Yerleşiklik kazanılan pazarlarda belirgin ölçüde daha düşük EBM'ler

Yeni pazarlarda dönüşümlerde önemli kazanımlar

 

2005 yılında faaliyete geçen trivago hızlı bir şekilde dünyanın en büyük otel arama motorlarından biri haline geldi. 50'den fazla pazarda ve 30 dilde faaliyet gösteren şirket, her gün milyonlarca kullanıcının yüzlerce rezervasyon sitesinden 900.000 otel arasında karşılaştırma yapmasına yardımcı oluyor. 2009 yılında trivago geleneksel arama ağı reklamları yayınlayarak gezginler için en bilinen global marka olmak için AdWords'ü kullanmış olsa da, şirket hem yeni hem de yerleşiklik kazandığı pazarlarda Arama Ağı'ndaki varlığını pekiştirmek amacıyla bu stratejiyi desteklemeye karar verdi.

Alakalı reklamlarla geniş ölçekli anahtar kelime kapsamı

2015 yılında trivago, başlangıçtaki kampanya yapısının değerli olabilecek ayrıntılı arama sorgularını atlayıp atlamadığını araştırmaya karar verdi. Güneydoğu Asya ve Güney Amerika gibi daha az gelişmiş pazarlarda anlamlı bir Arama Ağı kapsamına sahip olmak amacıyla turizm markasının geniş bir yelpazedeki yeni anahtar kelime fırsatlarını yakalaması gerekiyordu. trivago, dönüşümleri artırmak için ayrıntılı arama sorgularının alaka düzeyi yüksek reklamlar gerektirdiğini de biliyordu. Gezginler "istanbul'daki en iyi oteller" veya "antalya'daki en ucuz oteller" aramasını yaptığında aynı ölçüde açıklayıcı bir yanıt bekler.

Dinamik Arama Ağı Reklamları trivago'ya, anahtar kelime boşluklarını hızlı ve verimli bir şekilde doldurmak ve Arama Ağı kampanyalarının erişimini genişletmek için ihtiyaç duyduğu otomatik çözümü sundu. Ürün ayrıca, kullanıcıların yaptığı spesifik aramaya göre şirketin reklamları için otomatik olarak daha uzun ve daha alakalı reklam başlıkları da oluşturuyordu. trivago, reklam şablonunu önerilen kategori hedefleriyle eşleşecek şekilde özelleştirerek gezginlere doğru reklamlarla, doğru anda ulaşabiliyordu.

Dinamik Arama Ağı Reklamlarının sağladığı avantajlar

DSA, trivago daha ilk kampanyasını bile oluşturmadan önce şirketin web sitesini tarayıp ideal kategori hedeflerini belirledi. Turizm markası, ilk kampanyasını başlatmak için sistemin önerdiği bu kategori hedeflerinden ve arama terimlerinden yararlandı. DSA sayesinde, trivago'nun reklamları web sitesinin alakalı bir açılış sayfasına sahip olduğu pazarlarda yayınlanacak şekilde otomatik olarak optimize edildi. Tüm bunlar tek tek anahtar kelimeleri veya reklamları yönetmeye gerek olmadan gerçekleşti. Bunun sonucunda, şirket birkaç hafta içinde 50'yi aşkın pazarda etkin bir şekilde DSA kampanyaları yayınladı.

DSA kampanyaları, özellikle gelişmekte olan pazarlarda etkileyici sonuçlar verdi. Şirketin DSA kampanyalarından elde ettiği tıklama oranlarındaki artış, aynı anahtar kelimeler için normal Arama Ağı reklamlarına kıyasla %140'a ulaştı. Yeni pazarlar dönüşüm sayısında önemli bir artış ederken, markanın yerleşik olduğu pazarlarda EBM'ler düştü.

"DSA, otel pazarında Arama Ağı kapsamımızı büyük ölçekte kolayca genişletmemize yardımcı oldu. Artık, kaliteli reklamlar oluşturabiliyor ve bu reklamlarla müşterileri daha verimli bir şekilde hedefleyebiliyoruz. Bu da, daha iyi TO'lar, EBM'ler ve dönüşüm oranları elde etmemizi sağlıyor. Bu sonuçlara dayanarak DSA kampanyalarını pazarlama stratejimizin temel bir parçası haline getirdik. Şimdi de, bu kampanyaları daha da iyi sonuçlar elde etmek için optimize ediyoruz." (Maren Alke, Global SEM, trivago)

Arama Ağı 2.0: Arama ağı reklamcılığından maksimum yarar sağlamayla ilgili önemli kavramlar