Konuşma diliyle yapılan aramalar arama stratejinizi nasıl değiştiriyor?

Sara Kleinberg / Mayıs 2018

Teknoloji daha sezgisel hale geldikçe insanlar, onunla etkileşim kurma yollarını değiştiriyorlar. İnsanların konuşma dili taşıyan arama sorgularını daha fazla kullanmaya başladıklarını görüyoruz. Bu da, ilgilendikleri ürün ve hizmetler hakkında daha isabetli, kesin ve kişisel düzeyde alakalı sorular sormalarını sağlamakta. Bu durum, insanların karmaşıklığı bir kenara bırakıp hızlı ve etkin yanıtlar almalarını sağlamanın yanı sıra, onlara tam da ihtiyaç duydukları şeyleri elde edecekleri yönünde güven verir.

Bireye özel ihtiyaçları konu alan veya "benim için" şeklindeki aramalarda artış olduğunu daha önce yazmıştık. Burada, tavsiye istemeyi andıran şekilde doğal bir dille arama yapmaktan söz ediyoruz. ABD'de insanlar aynen bir kişiyle konuşur gibi, aramalarında "I (Ben)" sözcüğünü kullanmaya başladı.

Son iki yılda şunlar oldu:

  1. “İhtiyacım var mı" ifadesi geçen mobil aramalar, %65'in üstünde artış gösterdi. Örneğin, “Emekli olmak için kaç paraya ihtiyacım var”, “Ne boyutta jeneratöre ihtiyacım var” ve “Ne kadar boyaya ihtiyacım var.”1
  2. “Yapmalı mıyım” ifadesi geçen mobil aramalar, %65'in üstünde artış gösterdi. Örneğin, “Hangi dizüstü bilgisayarı almalıyım”, “Hangi SPF'yi kullanmalıyım” ve “Akşam yemeğinde ne yemeliyim.”2.
  3. "Yapabilir miyim" ile başlayan aramalar, %85'in üstünde artış gösterdi. Örneğin, “Amazon'da PayPal kullanabilir miyim”, “Migros'tan pul alabilir miyim” ve “Köpeğim için uçakta koltuk satın alabilir miyim.”3
Personal-Advice-Natural-language-TR1

Mesele "yapabilir miyim" ya da "yapmalı mıyım" değil. İki sene önce insanlar, aradıklarını bulmak için genelde hizmet veya ürün adı dışında fazla bir şey yazmayarak basit, pratik arama sorguları kullanma eğilimindeydiler. Günümüzde, bu pratik aramalara ek olarak, gittikçe daha özel ve konuşmayı andıran arama soruları görüyoruz. Bu durum, farklı kategorilerde meydana geliyor.

Personal-Advice-Natural-language-TR2
  1. Finans: “banka hesabı” ve “internette banka hesabı açma” ifadelerinden “banka hesabı açmak için ne gerekli?” ifadesine geçiş
  2. Kişisel Bakım: “en iyi şampuan” ve “şampuan markası” ifadesinden "hangi şampuanı kullanmalıyım?” ifadesine geçiş
  3. Otomotiv: “araba markaları” ifadesinden “hangi arabayı almalıyım?” ifadesine geçiş
  4. Gayrimenkul: “ev kredisi hesaplama” ve “ev kredisi faizleri” ifadelerinden “ev kredisi alabilir miyim?” ifadesine geçiş

Pazarlamacılar için bu ne anlama geliyor? Niyetini açıkça ortaya koyan veya daha çok tavsiye ister gibi görünen kişilere, farklı müşteri ihtiyaçlarını karşılayan yanıtlar verin.

  • Tüketiciler teknolojiyi gittikçe daha rahat kullandıklarından, daha doğal bir dil seçmeyi ve tüm dijital temas noktalarınızda sezgisel deneyimler oluşturmayı düşünün.
  • Aramada, genelde işletmenizle ilişkili anahtar kelimeleri ve kelime öbeklerini yerine koyduktan sonra, müşterilerin sizi bulmak için kullanabilecekleri, konuşma dili içeren ifadeleri dikkate alacak şekilde düşünün.
Yeni perakende rehberinizi indirin: Perakende satış stratejiniz online ortama nasıl uyarlanır ve taşınır?