3. Bölüm: Alışverişi Tamamlama ve Ödeme İşlemleri

Mayıs 2016

Olası satın alma işlemleri için araştırma yapmak üzere rekor sayıda tüketici akıllı telefonlara yöneliyor. Peki ya bu kullanıcılar satın alma işlemlerini mobil cihazlarında tamamlamaya da hevesli mi? Alışveriş yapanların mobil cihazlarını kullanarak satın alma işlemlerini tamamlamalarına yardımcı olmak için bu ilkeleri kullanın.

 

(2. Bölüm: Ürün Bilgileri ve Değerlendirmeleri'nin devamı)

14. Alışveriş yapanlara, alışveriş sepetine ürün ekledikten sonra alışverişe devam etme olanağı tanıyın.

Bazı satıcılar, alışveriş sepetine ürün eklendikten sonra alışveriş işleminin tamamlanmasını zorunlu yapmaktadır. Bunun yerine, ürünün alışveriş sepetine eklendiğini onaylayan bir geri bildirim vererek kullanıcıların alışverişe devam etmesine izin verin. Bu sayede alışveriş sepetine eklenen ürünlerle alakalı ürün önerileri gösterme fırsatı da elde edilir.

31bcd
ffb

15. Alışveriş yapanların alışveriş sepetini düzenlemesine izin verin.

Satıcılar, kullanıcıların alışveriş sepetindeki ürünleri kolay ve sorunsuz bir şekilde kaldırmasına veya düzenlemesine olanak tanımalıdır. Kullanıcılar, yanlışlıkla ürün eklemeleri veya ürün sayısını yanlış girmeleri durumunda, düzeltmeleri alışveriş sepeti üzerinde anlaşılır ve kolay bir şekilde yapamazlarsa büyük hayal kırıklığı yaşayabilirler.

168

16. Promosyonların, fırsatların ve kuponların ödeme işlemi sırasında yeniden görünmesini sağlayın.

Ödeme işlemi sırasında hemen kullanılabilecek promosyonlar, fırsatlar ve kuponlar sunarak henüz satın alım yapmamış tüketicileri kaybetmeyin. Kullanıcılar tanıtım, fırsat veya kupon kodu aramak zorunda bırakılırlarsa bunları aramak için mobil siteyi veya uygulamayı kapatabilir ve alışveriş deneyimine dönüş yolunu kaybedebilirler.

34f
de943

17. Kullanıcıların konuk olarak satın alma işlemi yapmalarına olanak tanıyın.

Bir mobil site veya uygulamada ilk kez satın alım yapan kullanıcılar, daha basit ve kısa buldukları konuk olarak ödeme yapma işlemini kullanmak isteyebilirler. Kullanıcıların satın alımları izlemesine, özel teklifler almasına veya satın alma deneyimini gelecekte daha verimli hale getirmesine olanak tanıyan hesap oluşturma işlemi, kullanıcılara ödeme işlemi sonrasında önerilebilir.

cd
e72

18. Kullanıcılara ödeme işleminin güvenli olduğunu gösterin.

Kullanıcılar, satıcı verilerinin ihlal edilmesi konusunda son derece bilinçlidir ve satıcıların kişisel bilgilerin güvenli bir şekilde iletileceğine ilişkin güvence vermesini isterler. En iyi modern veri güvenlik uygulamalarını (https ve parola şifreleme gibi) kullanarak ve görsel güvenlik göstergesi sağlayarak sitenizin veya uygulamanızın güvenli olduğundan emin olun. Güvenlik göstergesi olmayan uygulamalar ve mobil siteler, kullanıcıların satın alma işlemini tamamlarken duraksamalarına neden olur.

fbf

19. Birden çok üçüncü taraf ödeme seçeneği sunun.

Kullanıcılar, seçenek olarak üçüncü taraf ödeme sistemleri görmeyi bekler. PayPal, Apple Pay ve Android Pay gibi ödeme seçenekleri sunan uygulamalar ve mobil siteler, kullanıcıları ödeme sırasında ek formlar doldurmak gibi zahmetli işlerden kurtarır ve daha üst düzey bir güvenlik hissi oluşturur.

2dede

20. Satın alma işlemi sonrasında ayrıntılı özet sağlayın.

Kullanıcılar herhangi bir hata yapılmadığını kontrol etmek ister. Kullanıcıların siparişi doğrulamak için ihtiyaç duyabileceği tüm bilgileri içeren ayrıntılı bir işlem özeti sağlayın. Ardından, satın alma işlemi sonrasında herhangi bir hatanın nasıl düzeltileceğini açık bir şekilde belirten bilgiler sağlayarak kullanıcıların bunu yapabilmesine olanak tanıyın.

5e7
a96f2

4. Bölüm: Sorunsuz Alışveriş ile devam edelim

Dönüşümleri Artırmak İçin Kullanıcı Deneyimini İyileştirmenin İpuçları