4. Bölüm: Kayıt

Temmuz 2016

Kayıt, kullanıcıyla bağlantı kurmanın, gelecekteki dönüşüm fırsatlarına daha çabuk ulaşmanın ve kullanıcıyla ilişkiyi daha kapsamlı hale getirmenin bir yoludur. Ancak, genellikle sorunlara neden olur ve dönüşümleri engelleyebilir. Size, kullanıcıları olmaları gereken yere daha hızlı götürecek bir kayıt işleminin nasıl oluşturulacağını gösteriyoruz.

 

(3. Bölüm: Ticaret ve Dönüşümler'in devamı)

14. Kullanıcılardan kaydolmalarını istemeden önce onlara kullanışlı bir hizmet sunun.

Kullanıcılar hemen sonuç veren alışveriş işlemleri (araç kiralama veya yemek siparişi gibi) söz konusu olmadığı sürece, kişisel bilgileri en baştan isteyen uygulamalardan genellikle ayrılırlar. Özellikle marka tanınırlığı düşük düzeyde olan (veya değer teklifi net olmayan) uygulamaların, kullanıcılardan deneyimin en başında kayıt olmalarını isterken daha büyük bir engelin üstesinden gelmesi gerekir. Kullanıcılardan kayıt olmalarını, yalnızca mutlaka gerekli olduğunda isteyin. Bu ilkeyi uygulamak için sık kullanılan yollardan biri, dönüşüm noktasında misafir olarak ödeme yapma seçeneği sunmaktır.

bolum-img1

15. "Oturum açın" ile "kaydolun" seçeneklerini kolayca ayırt edilebilir hale getirin.

Birçok kullanıcı hesap için kaydolmak istediğinde yanılarak "oturum açın" düğmesine dokunur ve şifre girmelerini isteyen bir ekranla karşılaşır. Bu yanılgının nedeni genellikle, kullanıcıların ekrana hızlıca göz gezdirip dikkatini çeken ilk harekete geçirici mesajın doğru seçenek olduğunu düşünmesidir. "Oturum açın" ve "Kaydolun" seçeneklerini, birbirlerinden kolayca ayırt edilecek ve kullanıcıların istedikleri yere hızla gitmelerini sağlayacak şekilde tasarlayın.

img3

16. Şifreyle kimlik doğrulama işlemini sorunsuz bir deneyim haline getirin.

Şifre oluşturmak ya da sıfırlamak için zahmetli ve birden çok adımdan oluşan işlemler yapmak zorunda kalmak kullanıcıların canını sıkar. Kimlik doğrulama deneyimini basitleştirerek kullanıcıların işlemi yarıda bırakıp ayrılma riskini azaltın. Gerekli adım sayısını en aza indirin veya üçüncü taraf üzerinden oturum açma ya da dijital parmak iziyle dokunarak oturum açma gibi farklı kimlik doğrulama yöntemleri kullanın.

img7
3. Bölüm: Ticaret ve Dönüşümler