5. Bölümü: Form Girişi

Temmuz 2016

Formlar en önemli anlarda ortaya çıkar. Bu prensipleri kullanarak formların tamamlanmasını hızlı ve kolay bir hale getirebilirsiniz.

 

(4. Bölüm: Kayıt'ın devamı)

 

17. Kullanımı kolay formlar oluşturun.

Formlar, kullanıcının bilgi giriş şekline uygun olmalıdır. Kullanıcıyı uygulamanın sınırlamalarına riayet etmek zorunda bırakmak yerine birden fazla giriş biçimini kabul edebilen ekranlar tasarlayın. Ayrıca form alanlarının klavye gibi arayüz öğeleriyle engellenmediğinden emin olun. Form alanlarına giriş yapıldıkça alanların otomatik olarak kaymasını sağlayın. Otomatik doldurma, otomatik büyük harf ve kredi kartı tarama gibi verimli özelliklerden de yararlanabilirsiniz.

bolumu-img1

18. Form hatalarını gerçek zamanlı olarak belirtin.

Kullanıcılar bir hata yaptıklarını formu tamamlama sürecini tamamlayıp gönderdikten sonra öğrenmekten hoşlanmazlar. Bu sorunu hafifletmek için gerçek zamanlı hata bilgisi verin ve bir form alanı başarıyla tamamlandığında veya doğrulandığında kullanıcılara bunu bildirin. Sürecin sorunsuz ve akışın kesintisiz olduğundan emin olmak için deneyimi test edin.

img2

19. Metin girişi gereken durumlarda klavye özelliği sunun.

Uygulama kullanıcıları, metin girişi için klavye sunan uygulamalardan memnun olurlar. Klavye seçeneğinin sadece belirli görevler için değil uygulamanın tümünde gereken yerlerde mevcut olduğundan emin olun.

img3

20. Formlarda bağlam içerisinde faydalı bilgiler sunun.

Kullanıcının formda kolayca ilerlemesi için alakalı bağlam içi bilgileri hazır bulundurun. Örnek olarak; kullanıcılar randevu ayarlarken haftanın günlerini belirlemek için uygulamayı terk edip akıllı telefonun takvimine bakmak yerine aylık takvim içeriğinin bulundurulmasından memnun olurlar. Böylece kullanıcının dikkatinin diğer eylemlerle dağılması da önlenmiş olur.

img'6
4. Bölüm: Kayıt