Babbel, Akıllı Teklif ve duyarlı reklamlarla olası satış maliyetini etkili şekilde yönetiyor

Nisan 2018

2007'de kurulan Babbel, kullanıcıların "Dili hep istedikleri gibi konuşmalarına" yardımcı olan bir uygulama. 1 milyondan fazla aktif abonesi bulunan Babbel dil öğrenme uygulaması (web, iOS ve Android için) 7 dilde kullanıcı arayüzü sunuyor ve 14 farklı dili öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Titizlikle tasarlanmış kurslar, hemen kullanılabilecek dil becerileri edinilmesini garantiliyor. Babbel pazarlama ekibi, bir yandan benzersiz hizmetlerine daha fazla kullanıcı çekmek istiyor, bir yandan da tıklama oranlarını yükseltmeyi ve olası satış maliyetlerini düşürmeyi hedefliyordu.

Babbel hakkında

Online dil öğrenimi

Berlin ve New York'ta 45 farklı ulustan 500'ü aşkın kişinin çalıştığı bir ekipten oluşuyor

2007'de kuruldu

www.Babbel.com

Hedefler

Babbel'a daha fazla kullanıcı çekmek

Olası satış maliyetlerini düşürmek

Yaklaşım

Akıllı Teklif çözümleri test edildi

Akıllı Görüntülü reklam kampanyaları uygulandı

Sonuçlar

Tıklama başına maliyet %30 düştü

Olası satış başına maliyet %28 düştü

Edinme başına maliyet %24 düştü

Tıklama oranı, masaüstü cihazlarda %0,2 ve mobil cihazlarda %0,3 arttı

Babbel özellikle Görüntülü Reklam Ağı etkinliklerini geliştirmek, koordine edilmemiş bir hesap yapısını baştan düzenlemek ve edinme başına maliyetini düşürmek istiyordu. SEM Yöneticisi Cristina Padilla ve ekip, iki yeni yaklaşımı test etmeye karar verdi: Akıllı Teklif çözümleri ve Akıllı Görüntülü reklam kampanyaları.

İlk adım olarak, Görüntülü Reklam Ağı hesap yapısını, 30 kampanyadan yalnızca beş kampanyaya indirerek basitleştirdiler. Ardından, Akıllı Görüntülü reklam kampanyaları uygulayarak hesaptaki toplam banner sayısını azalttılar. Daha önce, her banner boyutunun kendi reklam grubu vardı, ancak yeni yaklaşımla Babbel iki ilâ üç reklam biçimine duyarlı olacak şekilde tek bir reklam ve reklam grubu oluşturma olanağı elde etti. Ardından, her açık artırmada dönüşümleri veya dönüşüm değerini optimize etmek için makine öğrenimini kullanan iki otomatik teklif verme stratejisi olan Geliştirilmiş Tıklama Başına Maliyet (GTBM) ve Hedef Edinme Başına Maliyeti (Hedef EBM) uyguladılar.

Sonuçlar söze gerek bırakmıyor: Tıklama başına maliyet %30, olası satış başına maliyet %28 ve edinme başına maliyet %24 düştü. Duyarlı reklamların tıklama oranı masaüstü cihazlarda %0,2 ve mobil cihazlarda %0,3 arttı. Operasyonel bir bakış açısından bu temizlik, hesabın daha iyi bir genel görünüme kavuşmasını ve daha iyi izlenmesini sağlayarak Babbel ekibine daha kolay ve hızlı optimizasyon yapma olanağı tanıdı.

iOS uygulaması pazarlama çalışmalarında performans ve gizlilik için plan yapmanın 3 yolu