Cannes Lions 2016: Kaçınılmaz Dünya - sınırsız seçenekler çağında reklamcılık

Бен Джонс, Justine Bloome, Jonny Spindler / Haziran 2016

Cannes'daki YouTube Plajı'nda Google Global Kreatif Direktörü Ben Jones, BBDO'nun Chief Innovation Officer Jonny Spindler ve Carat USA'in EVP Strateji ve İnovasyon Yöneticisi Justine Bloome sahnede bir araya gelip içerik ve seçeneklerin sınırsız hale geldiği bir dünyada reklamcılığın neye dönüşeceğini tartışarak Salı gününün etkinliklerini başlattılar.

Google'dan Ben Jones'a göre, birçok insanın öngördüğünün aksine, gelecek içeriğin daha kısa ve daha hızlı tüketimiyle tanımlanmak zorunda değil. Salı günü YouTube sahilindeki kitlelere Hollywood filmlerindeki kurgular hızlanırken ve çok satan kitapların bölümleri kısalırken hem filmlerin hem de kitapların gerçekte daha da uzadığını hatırlattı. Ben'in görüşüne göre gelecek sadece seçimlerle ilgili olmayacak, yoğun pratikte, veya onun da ortaya koyduğu gibi: “medyanın yangın hortumunun altında boğulmuyoruz, onun denizinde yüzüyoruz. Kullanıcılar uyum sağladı, ama markalar daha sağlayamadı. .”

Yoğun pratik fikrini ele alarak, Carat’tan Justine Bloome kişiselleştirmenin geleceğin anahtarlarından biri olacağına inanıyor. Mobil cihaz kullanımının hızlıca artması ve birçok mobil etkinliğin görev odaklı olmasıyla birlikte, reklamcının sorumluluğunu kullanıcıyı rahatsız etmeden onun deneyimini geliştirme yolunda katılımı olarak görüyor. İnsanların gördüğü reklam mesajlarının sayısının artacağının pek mümkün görünmediği öngörülürken, Justine içeriğin dikkat çekmesi için kişiye göre incelikli ve uygun hale getirilmiş olması gerektiğini iddia ediyor.


"Biz çok hızlı büyüyen online medyanın içinde boğulmak değil, beraber yüzmek istiyoruz. İnsanlar buna adapte oldu ancak markalar için daha gidilecek yol var."

- Ben Jones, Global Creative Director, Google


Ve BBDO'dan Jonny Spindler'a göre dikkat çekmek daha da zorlaşıyor. TV eğlencelerinin kalitelerinin, izleyicilerin onların yerine genellikle reklamları tercih edecekleri kadar kötü olduğu bir çağa baktığımızda, Jonny o zamandan beri bazı şeylerin çok yol katettiğine inanıyor. HBO ve Netflix gibilerinin yarattığı programcılığın altın çağıyla birlikte, reklamcıların şu anda dikkat çekme konusunda sadece birbirleriyle yarışmadığını, aynı zamanda kendi şovlarıyla da yarıştıklarını söylüyor.

Panelde sektörde yeni gerçekliğin bol içeriğine ve sınırsız seçeneğine uyum sağladıkça her alanda artan baskıyla beraber, organizasyonların ve çalışma pratiklerinin mutlaka değişmesi gerektiğine yönelik anlaşma sağlandı. Jonny Spindler çeşitli yetenekleri etkilemenin ve işe almanın bunda önemli olduğunu söylüyor. Pazarlamanın karmaşık rekabet sinyallerinin basitleştirilmesinin mümkün olması için daha geniş çeşitlilikteki becerilerin ve arka planların gerekliliğini vurguluyor. Ve tüm panel hızı ve çevikliği vurgulayan bir modeli hızlıca kabul ederken, herkes mükemmel içeriklere karşı gerçekçi olmayan yayınlama zamanlarına ayrıcalık tanınmaması gerektiğini onayladı.

5e288__BODY

Tartışmanın son anlarında, panel teknolojinin nerede öne çıkacağına dair düşüncelerini belirttikten sonra, Ben'in yaptığı kısa bir sunum izleyicinin dikkat analizinin oluşturulması hakkında makine öğreniminin potansiyelini gösterdi. Jonny Spindler bu aletlerin bağlantı için (özellikle Chat ve Messenger uygulamalarında yapay zekanın mesaj ve ses tonunun her kullanıcı için optimize edilmesi) yeni olasılıklar ortaya çıkaracağına dair iyimser. Justine Bloome yeni teknolojilerin ve verilerin yeni fırsatları geliştirdiğini kabul ederek son sözü söylerken, izleyicinin ön yargıları için basitçe yankı odası gibi davranan veri-odaklı yaratıcılıktan kaçınılmasının önemli olduğunu vurguladı.

 

Cannes Lions 2016: YouTube içerik oluşturucularıyla marka hikayesi oluşturma