Cdiscount, mobil kullanıcı deneyimini optimize ediyor ve mobil satış payını %50 oranında artırıyor

Temmuz 2018

Mobil cihazlar artık alışveriş yolculuğunun her aşamasında kullanılıyor. Tüketiciler ürünlere göz atmak, ürünler hakkında daha fazla bilgi edinmek ve satın alma işlemleri yapmak için mobil cihazlarını kullanıyor (hız ve kullanılabilirliğin ideal olması şartıyla). Risk ve sonuçların farkında olan, önde gelen Fransız e-ticaret şirketi Cdiscount teknolojik zorlukların üstesinden gelmek için kuruluşunu gözden geçirdi ve mobil sitesinde kullanıcı deneyimini bütünüyle revize etti. Tüketici beklentileri ile satıcı DNA'sını buluşturan bu stratejik dönüşümün nasıl başladığına bir göz atalım.

Teknolojik ve yapısal bir yatırım

Mobil cihazlar, grubun büyümesinde önemli bir faktör. 2017 yılında Cdiscount'un trafiğinin %60'ı ve iş hacminin %38'i mobil cihazlardan geliyordu. Yani kitle artıyor. Peki, web performansı ne olacak? Mobil deneyim söz konusu olduğunda tüketiciler taviz vermeye hazır olmadığından, bu önemli bir soruna işaret ediyor. Kullanıcı deneyimi basit, hızlı ve sezgisel olmalı.

Tüketici beklentilerine daha iyi karşılık verebilmek veya hatta beklentileri önceden tahmin edip ona göre davranmak için Cdiscount, öncelikli iki alanda Google'ın mobil uzmanlarıyla ortaklaşa çalışmaktadır: kullanıcı deneyimi ve web performansı.

Başlangıç ​​olarak, Google bir denetim gerçekleştirdi ve genel kullanıcı deneyimini iyileştirmek için mobil sitenin kullanılabilirliğine ilişkin öneriler sundu (aşağıdaki ürün listelemesinde öncesini/sonrasını görebilirsiniz).

Cdiscount optimise l’UX mobile et augmente de 50% la part de ses ventes mobiles

Kullanıcı deneyiminden sonra web performansı ve daha belirgin bir şekilde mobil hız geliyordu. Kod ve görüntüler optimize edilerek sayfa yükleme süreleri iyileştirildi.

Aynı zamanda Cdiscount bir görev gücü kurdu ve kuruluşun depolarını böldü. Pazarlama ekipleri, pazardaki en iyi uygulamaların kapsamlı bir listesini oluşturmak ve hem nicel (ör. ContentSquare ısı haritası) hem de nitel (ör. kullanıcı geribildirimi toplama) olmak üzere yeni müşteri analiz yöntemleri kullanmak için seferber oldu.

Cdiscount başka yatırımlar da yaptı: BT ekibini 2017'de altı kat, 2018'de on kat artırdı. Hem teknolojiye hem kullanıcı deneyimine odaklanarak, kavramları ve süreçleri, hatta bir fonksiyonun kullanılabilirliğini hızlı ve etkin bir şekilde doğrulamak için daha çevik yollar benimsemeye çalıştı (ör. tasarım departmanları, gerilla testleri ve farklı departmanlardan temsilcilerle ortak tasarım atölyeleri). Ekipler, her zaman teknik ve iş performansının yönlendirdiği optimizasyonlarla test ederek öğrenme yaklaşımı izledi.

Yükleme süresi yarıya indi

Bir yıl süren ortak çalışma ve dahili etkileşim, ikna edici sonuçlar doğurdu. Cdiscount, mobil hemen çıkma oranını %10 oranında iyileştirdi ve mobil satışlardaki payını %50 artırdı. Dahası, grup Fransa'da en hızlı mobil e-ticaret sitesi sıralamasında ikinci oldu. Ayrıca, yükleme süresini yarıya indirdi: Ocak 2018'deki JDN sıralamasına göre Cdiscount'un 2017'de 7 saniye olan Hız Endeksi 3,5 saniyeye indi.

Bu iyileşme, Cdiscount'u Fransız tüketiciler tarafından en çok tercih edilen üç mobil site ve uygulama arasına yerleştiren 2017 NetObserver sıralaması ile tasdik edildi.

Bu pozisyon kazanıldığı kadar hızlı bir şekilde kaybedilebileceği için Cdiscount, Google ile üçüncü bir alana odaklanarak inovasyona yatırım yapmaya devam ediyor. Bu, kullanıcının marka ile etkileşimini iyileştirmek için Progresif Web Uygulaması (PWA) dağıtımı ve başlangıçtan itibaren yerel uygulamanınkinden daha yüksek bir dönüşüm oranı elde etmeyi içeriyor. Buna ek olarak, sitenin içeriğine erişimi hızlandırmak için neredeyse 100.000 Accelerated Mobile Pages (AMP) açılış sayfası çevrimiçi olarak yayınlandı.

Cdiscount optimise l’UX mobile et augmente de 50% la part de ses ventes mobiles

“Geçtiğimiz yıl Google, mobil sitede müşteri deneyimini iyileştirmek için Cdiscount ile çalıştı,” diyerek söze başlayan Cdiscount Müşteri Deneyimi Yöneticisi Antoine Pierart şöyle devam etti: “Gerek tasarımın sürekli optimizasyonu gerekse yükleme sürelerinin iyileştirilmesi, hatta Progresif Web Uygulamaları veya Accelerated Mobile Pages gibi yeni teknoloji alanları olsun, bu gelişmeler müşterilerimizin hayatını kolaylaştırıyor. Google'ın uzmanlığı, müşteri gereksinimlerini öngörerek yeni müşteri beklentilerine daha hızlı yanıt vermemizi sağlıyor."

The Update: Mobil dünyanın tüketicideki yeri pandemi döneminde nasıl değişti?