EMEA Performance Summit'te Mobil Platform Konusunda Uzmanlaşma

Ian Carrington / Ekim 2016

Bu yıl Dublin'de düzenlenen EMEA Performance Summit'te, Avrupa'da lider konumda olan 100 performans reklamvereni ve ajans, önümüzdeki on iki ay boyunca piyasayı şekillendirecek sorunları ele almak için bizlere katıldı. Tartışmanın büyük bölümünde, mobil platform konunun merkezindeydi. Etkinliğin bir parçası olarak, işletmelerin mobil platformda kullanıcı deneyimini güçlendirmesine yardımcı olmak amacıyla yeni araştırma ve araçları kullanıma sunduk.

 

2021 itibarıyla, 6 milyar kişinin İnternet erişiminin olması bekleniyor. Bunların çoğu da İnternet'e akıllı telefonlar üzerinden erişiyor olacak. Her gün yaklaşık 3,4 milyon (Berlin boyutundaki bir şehrin nüfusunun tamamına eşdeğer) kişi İnternet'e bağlanabilir özelliğe sahip yeni bir mobil cihaz ediniyor. Böylece, web'in tamamını avuçlarının içine alıp tüm verilere ve içeriğe erişebiliyorlar.

Bu, çok büyük bir fırsat anlamına geliyor ancak beraberinde getirdiği zorluklar da var. Daha küçük boyutlara ve dokunmatik gezinme özelliğine sahip mobil cihazlar, mobil kullanıcı deneyiminin kalitesini olağanüstü hale getiriyor. Yine de zaman zaman düzensiz çalışan bağlantılar ve sınırlı işleme gücü dolayısıyla site hızı, kullanıcının seçilen görevi tamamlayabilmesinde çok büyük etkiye sahip olabilmektedir. Google'ın, mobil web'in olabildiğince hızlı ve kullanışlı hale getirilmesine yardımcı olma taahhüdünün bir parçası olarak, bugün EMEA Performance Summit'te hem işletmelerin hem de kullanıcıların deneyimini iyileştirmek amacıyla pek çok yeniliği, en iyi uygulamayı ve bilgiyi tanıtmanın yanı sıra en yeni araç setlerimizi ve araştırmalarımızı kullanıma sunduk.

Öncelikle seyahat, perakende satış ve finans sektörlerinde en önemli markalardan sınıfının en iyisi örnekler göstererek, mevcut olan kullanılabilirlik ve hızla alakalı kapsamlı bir mobil web sitesi karşılaştırmaları seti hazırlıyoruz. Neyin mümkün olduğuyla ilgili fikriniz olduğunda, durumunuzu anlamak amacıyla kendi web sitenizin performansını ölçmek için yararlanabileceğiniz yeni bir araç olan testmysite.withgoogle.com'u kullanabilirsiniz. Ayrıca, tüketicilere mobil arama yoluyla daha hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlamak amacıyla, mesajlaşmanın olağanüstü popülerliğinden yararlanan yeni tıkla ve mesaj gönder reklamlarını kullanımınıza sunuyoruz.

Mobil Web Siteleri Üzerine Uzmanlaşma

Reklamverenlerin, mobil cihazlara ilişkin kullanıcı deneyimi ve site hızı konusundaki en iyi uygulamaları daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için Avrupa genelinde seyahat, perakende satış ve finans sektörlerinde faaliyet gösteren 316 mobil siteyi karşılaştırmak amacıyla bir proje başlattık.1 Kullanılabilirlik ve hız, pozitif kullanıcı deneyiminin olmazsa olmazlarındandır. Şu bir gerçek ki tüketicilerin %30'u sayfa yükleme hızının en fazla bir saniye olmasını, %18'i ise sayfanın anında yüklenmesini beklemektedir. 2 Kullanıcı deneyimi, tasarım ve strateji konularında tanınmış uzmanlar olan cxpartners'ın işbirliğiyle, ayrıntılı kullanıcı deneyimi incelemeleri gerçekleştirdik ve mobil web'in hâlihazırda ne kadar hızlı olduğuyla ilgili net bir tablo elde etmek için Avrupa'daki en çok ziyaret edilen bazı web sitelerinin hızını ölçtük.

On kişiden dokuzu, aradıklarını hemen bulamadıkları takdirde bir mobil web sitesinden ayrılacaklarını dile getiriyor. Dolayısıyla, siteniz akıllı telefonlarda dizüstü veya masaüstü bilgisayarlardaki gibi iyi performans göstermiyorsa çoktan müşteri kaybetmeye başlamış olabilirsiniz. Peki ya mobil performansınızı nasıl ölçmeye başlayacağınızı bilmiyorsanız?

Siteniz mobil uyumlu mu?

testmysite.withgoogle.com'u kullanıma sunarak site sahiplerinin, mobil uyumluluk, mobil site hızı ve masaüstü hızıyla alakalı birtakım temel performans metriklerini anlamaları için kolay bir yol sunmuş olduk. Araç, bu üç alanın her birinde basit bir genel puan durumuna ek olarak, uygun olduğu durumlarda önbelleğe alma, sıkıştırma ve resim optimizasyonu gibi düzeltmeler önererek sitenize uyarlanmış belirli iyileştirmelerin yer aldığı işlem yapılabilir bir liste de sunar.

Sitenizin performansını anlamak için teknik bilgi sahibi olmanız gerekmez. Web sitenizin adresini yazdığınızda çok kısa bir süre içinde sitenizin puan durumunu görürsünüz.

0e75c_Mobile-Master-EPS-TR

Tıkla ve mesaj gönder reklamları; müşterilerle iletişime geçmenin yeni ve kolay bir yolu

Mobil reklamlarınız genellikle, tıklayarak web sitenize ulaşmalarından önce tüketicilere sunduğunuz ilk izlenimdir. Bu nedenle, alakalı ve kullanışlı bir kullanıcı deneyimi sunmanızı sağlayacak mobil reklam yenilikleri geliştirmeye büyük önem veriyoruz. İlerleyen haftalarda, mesajlaşmanın verimlilik ve etkinliğini arama reklamlarına taşıyacak yeni tıkla ve mesaj gönder reklamlarını kullanıma sunacağız. Bir mesaj uzantısı oluşturarak kullanıcılarınıza sizinle iletişim başlatmak amacıyla kısa mesaj göndermenin ve kendileri için en uygun zamanlarda mesajların takibini yapmanın kolay bir yolunu sunmuş olacaksınız.

Herkesin işine daha çok yaraması için web'in hızının artırılması uzun süredir Google'ın misyonunun bir parçasıdır. Aynısını, mobil web için de yapmaya kararlıyız. Akıllı telefonlar, kullanışlı ve güçlü olmanın yanı sıra tüketicilerin yaşamlarında önemli olan pek çok anın merkezinde yer almaktadır. Hızlı ve kullanışlı mobil sitelerle bu ihtiyaca cevap veren işletmeler, mobil platformun sunduğu fırsatlardan yararlanacak şekilde konumlanmış olacaktır.

Google'ın Pazarlama ve Medya Stratejisine Yakından Bakış