Garanti Bankası, ürüne özel dönüşümleri belirleyerek maliyetleri azaltıyor

Ocak 2018

Garanti Bankası, kurumsal, ticari, KOBİ, ödeme sistemleri, özel, bireysel ve yatırım bankacılığı dahil olmak üzere bankacılık sektörünün tüm iş kollarında faliyet göstermekte ve 14 milyonu aşkın müşteriye geniş bir finansal hizmet yelpazesi sunmaktadır. Hollanda ve Romanya’daki uluslararası iştiraklerinin yanı sıra hayat sigortası ve bireysel emeklilik, finansal kiralama, faktoring, yatırım ve portföy yönetimi alanlarında önde gelen finansal iştirakleri ile entegre bir finansal hizmetler grubudur.

Garanti Bankası Hakkında

Türkiye'nin en büyük ikinci özel bankası

1946'da kuruldu

Merkezi İstanbul'da

www.garanti.com.tr

Hedefler

Dijital kredi onayı başına maliyeti azaltmak

Kredi başvurusu kalitesini artırmak

Yaklaşım

AdWords hesaplarını, her bir ürün için bir dönüşüm hedefine yönelik optimizasyon sağlayacak şekilde yeniden yapılandırdı

Sonuçlar

Kredi başvuru maliyeti %40 azaldı

Kredi onay maliyeti %55 azaldı

Kredi onayı oranı %10 arttı

Garanti, dijital kredi onayı başına maliyeti azaltmayı ve kredi başvurularının kalitesini artırmayı amaçlıyordu. Garanti ekibi ve ajansları AdXclusive, işe AdWords hesaplarını ürüne özel dönüşüm hedeflerini yansıtacak şekilde yeniden yapılandırmakla başladı. Öncesinde Garanti hesabı çeşitli ürünleri içeriyordu. Artık dijital kredilerinin reklamını yapan özel bir hesapları bulunuyor. Ekip, temel dönüşüm olarak kredi başvurusuna odaklanmak yerine, kredi onaylarına yönelik optimizasyona odaklandı.

Şubesiz Bankacılık Birim Müdürü Bora Uludüz durumu şöyle açıklıyor: "Eski yapıda kampanyaları kredi onayları yerine kredi başvurularına göre optimize etmek daha yaygın bir uygulamaydı ve bu da daha az kredi onayıyla sonuçlanıyordu. Yeni yapı ve optimizasyon modelinde kredi başvurularının azalmadığını ve kredi onaylarının arttığını şaşırarak gördük. Hesaplarımızdaki dönüşüm yapısını değiştirmemizin ardından, dönüşüm adına gönderilen veri kalitesi arttı."

Bu adımlar sayesinde Garanti ve AdXclusive bir aylık bir süre içinde kredi başvurusu başına maliyetin %40 azaldığına ve kredi onayı başına maliyetin %55 azaldığına tanık oldu. Kredi onayı oranında da %10'luk bir artış sağlandı. Bora Uludüz sözlerine şöyle devam ediyor: "Hesapların yeniden yapılandırılması, performansı artırmada önemli bir faktör oldu. Bundan böyle, tüm yeni ürün kampanyaları için yeni hesaplar oluşturacak ve hesap başına bir dönüşümü dahil edeceğiz."

Mobil sitenizi hızlandırmak kârlılığınızı nasıl artırır?