Garanti Bankası ve adXclusive Evrensel Uygulama Kampanyalarını kullanarak Garanti Cep Şubesi Uygulama indirme sayısını ikiye katladı.

İndir
Cem Türkeli, Cihan Balkan, Meriç Yiğiter / Haziran 2016

Mobil kanaldaki operasyonlarını güçlendirmek ve Cep Şubesi uygulamasının kullanıcı bazını genişletmek isteyen Garanti, tüm Google uygulama indirme çözümlerini tamamlayıcı bir şekilde kullanarak Cep Şubesi kullanıcı hacmini ciddi şekilde artırdı.

HEDEFLER

Garanti Cep Şubesi uygulama indirme sayısını artırmak

Uygulama indirme başına maliyetinde iyileştirme sağlamak

Mobildeki Cep Şubesi marka algısını güçlendirmek

YAKLAŞIM

Dönüşüm Optimize Edici kullanılarak tüm mobil görüntülü reklam ağı envanterinin hedeflenmesi

Evrensel Uygulama Kampanyalarını kullanılması

Sürekli performans takibi ve optimizasyon müdahaleleri

SONUÇLAR

Cep Şubesi Uygulama indirilme hacminde %185 artış

Uygulama indirme başına maliyetlerinde %36 düşüş

Tıklanma oranlarında %58 artış


Öncelikle, hedef kitleye en geniş şekilde ulaşabilmek adına Görüntülü Reklam Ağı kampanyaları kullanıldı. Tüm mobil envanterin kullanıldığı bu kampanyalarda mümkün olan en yüksek sayıda indirme hedeflendi. Yüksek hacmin yanında, maliyet açısından en iyi performansa ulaşabilmek adına Google’ın otomatik teklif verme aracı olan Dönüşüm Optimize Edici kullanılarak maliyetler kontrol altında tutuldu. Kampanyanın ilk gününden itibaren Garanti ve ajansları adXclusive kampanyalara doğru müdahaleler gerçekleştirerek optimize etti. adXclusive’in uzman kampanya yönetimi sayesinde yüksek hacimlere ulaşılırken, belirlenen indirme başına maliyetler çerçevesinde kalındı.

İkinci aşamada, takım, Evrensel Uygulama Kampanyalarını kullanmaya başladı. Sadece bir kaç satır metin ile çok hızlı bir şekilde hayata geçirilebilen bu kampanyalar sayesinde Garanti ekibi, Arama ağı, Google Play, Görüntülü Reklam Ağı, Youtube ve Partner ağlarında uygulamalarını kullanıcılarına ulaştırabildi. Dönüşüm Optimize Edici bu kampanyanın başarısında da kilit bir rol oynadı. Kampanya boyunca yapılan tüm yatırımların marka arama hacmine etkileri günlük olarak takip edildi ve buradaki fırsatlar kampanyalar için kullanıldı. Kampanyanın marka bilinirliği etkisinin marka kelimelerinin aramalarına olan pozitif etkisi, bu ekstra hacmi yakalamaya yönelik stratejilerle en iyi şekilde değerlendirildi. Günlük optimizasyonların yanında bütçe dağılımına da stratejik yaklaşılarak hem Android hem de IOS tarafındaki indirme sayıları maksimize edildi.

Tüm bu eforlar sonucunda Cep Şubesi indirilme sayısı bir önceki döneme göre %185 arttı. Dahası, indirme başına maliyetleri %36 düşerken, tıklanma oranları da %58 arttı. Google ağları, hem Android hem de IOS işletim sistemleri için en etkin kanal oldu. Garanti Bankası Şubesiz Bankacılık Birim Müdürü Deniz Güven’in sözleri de bu başarıyı doğruluyor: “3 milyonu geçen aktif mobil kullanıcısı bulunan Garanti Cep Şubesi’nin en iyi mobil çözümlerini yeni kullanıcılara ulaştırmasını sağlayan Google araçlarını kullanmayı kesinlikle tavsiye ediyorum.”

Uygulamanın kullanıcı bazının artması bankanın operasyonlarına da ciddi katkı sağladı. Örneğin, bu kampanya ile beraber Garanti’nin Türkiye’de mobil üzerinden yapılan fatura ödemelerindeki pazar payı %28,5 dan %30’a yükseldi. Bu, neredeyse, Türkiye’de ödenen her 3 faturadan birinin Garanti Cep üzerinden ödenmesi anlamına geliyor. Kampanyanın bir çok alanda hedeflerin çok üzerinde sonuçlar getirmesi Garanti, adXclusive ve Google ekiplerinin çok yakın ve verimli bir şekilde çalışmaları sayesinde gerçekleşti.

87568_3lu
Garanti, iOS ve Android uygulama indirmelerinin sayısını iki katına çıkardı