Google Görüntülü Reklam Ağı, AdWords ve YouTube kullanılarak yürütülen eş güdümlü kampanya sayesinde Türkiye'de Jeep Renegade satışlarının %12'si İnternet'ten gerçekleşti

İndir
Aralık 2015

SUV ve arazi araç kategorilerinde uzmanlaşan Jeep, Fiat Chrysler Automobiles'in sahip olduğu bir Amerikan otomobil markasıdır. Jeep, Türkiye'de TOFAŞ Grubu'na ait 14 bayi üzerinden faaliyet göstermektedir.

HEDEFLER

Yeni Jeep modelinin lansman öncesinde tanıtımı

İnternet'ten Jeep Renegade satışını artırma

Potansiyel müşteri oluşturma

YAKLAŞIM

Konfigüratör web sitesi hazırlandı

Site Google Görüntülü Reklam Ağı ve AdWords kullanılarak tanıtıldı

Yeniden pazarlama, yakın ilgi alanı ve rakip içeriğe dayalı hedefleme yöntemleri kullanıldı

YouTube videolarıyla ilgi uyandırıldı

SONUÇLAR

Google'ın tıklama başına ödemeli reklamlarından gelen tüm ziyaretlerin %62'si konfigüratör web sitesine yapıldı

Rezervasyon sistemi yoluyla yapılan başvuruların toplamı %16'lık bir dönüşüm oranı sağladı

Dijital kampanya sayesinde, Türkiye'deki Jeep Renegade satışlarının %12'si İnternet'ten gerçekleşti

Tek başına ön satış kampanyasında İnternet'ten 38 otomobil satıldı; çevrimiçi konfigüratörün bugüne kadar sağladığı ek satış yaklaşık 150 araç olarak gerçekleşti

Jeep Renegade'in Türkiye'deki lansmanı öncesinde pazarlama ekibi, Google Görüntülü Reklam Ağı'nı, AdWords'ü ve YouTube'u kullanarak bir çevrim içi kampanya başlattı. Bölge Satış Müdürü Burak Umur Çelik, "Renegade henüz Türkiye'ye gelmeden bu araçlardan olabildiğince fazla sayıda satmayı amaçlıyorduk. Kampanya sloganımız 'Herkesten önce bir Renegade sahibi olma fırsatını yakalayın' idi." diyor

Sanal Jeep Renegade'ler gerçeğe dönüşüyor

Jeep tüketicilere, kendi sanal Renegade'lerini yapılandırma etme ve yeni modelle ilgili tüm bilgilere erişim olanağı veren bir web sitesi hazırladı. Burak şöyle diyor: "Müşteriler, otomobillerini oluşturduktan sonra ekranda bir 'Aracını Rezerve Et' düğmesi görüyor. "Bu düğmeyi tıkladıklarında sistem, hazırladıkları konfigürasyonu doğru versiyon, renk ve opsiyon seçenekleriyle sanal otoparktaki bir otomobille eşleştiriyor." Sonra da müşteriler listeden bir bayi seçebiliyor ve iletişim bilgilerini gönderebiliyor. Ardından, son ekranda bayinin adresi ve satış yöneticisinin telefon numarası gösteriliyor.

3969d_Screen Shot 2015-10-28 at 11.44.25 AM

"Müşteriler taleplerini gönderdikten sonra, sistem otomobili müşteri adına bir gün için rezerve ediyor. Böylece müşteri otomobili satın alacaksa, yalnızca bir gün içinde bayi ile temas kurmak ve ödeme yapmak zorunda," diyerek işleyişi açıklayan Burak şöyle devam ediyor: "Bayi tarafından müşterinin iletişim bilgileri alınıp otomobil ayrıntıları rezerve edildikten sonra, satış yöneticisi müşteriyle bir saat içinde temasa geçebiliyor. Bu aşama boyunca müşterinin iki seçeneği var: ödemeyi havale yoluyla veya bayiye giderek bizzat yapmak."

56cdd_Screen Shot 2015-10-28 at 11.44.56 AM

Tanıtım etkinliğine hız verme

Pazarlama ekibi kampanyayı tanıtmak için Jeep'in Türkiye'deki resmi web sitesini, AdWords'ü, Google Görüntülü Reklam Ağı'nı ve YouTube'da Renegade hakkındaki videoları kullandı. Potansiyel müşterilerin tamamı web sitesine yönlendirildi.

Google Görüntülü Reklam Ağı etkinliği üç bileşenli idi: yeniden pazarlama, yakın ilgi alanı hedefleme ve rakip içeriğe dayalı kampanyalar. Burak bu konuya şöyle açıklık getiriyor: "Hedeflediğimiz kitle dar olduğu için rakip içeriğe dayalı kampanya kullandık," "böylece banner'ları rakiplerimizin isimlerinin göründüğü web sitelerine yerleştirmeye yoğunlaştık. Yeniden pazarlama ile, Jeep web sitesini daha önceden ziyaret eden kullanıcıların konfigüratörümüzü gördüklerinden emin olduk. Yakın ilgi alanı ile, otomobil tutkunlarını ve benzer ilgi alanlarına sahip kullanıcıları hedefledik."

YouTube'da Renegade içeriği yayınlamak kolay bir karardı. Burak, "YouTube bizim için en önemli video platformu," diyor ve ekliyor: "YouTube aynı zamanda, video kampanyalarımızın tümünü duyurduğumuz asıl site. Ayrıca, yeniden pazarlama listelerimiz sayesinde uygun ve geniş bir kullanıcı tabanı bulabiliyoruz. Yerel ve global videolarımızı yayınladığımız her dönem boyunca Google'ı kullanmayı tercih ediyoruz."

İnternet'ten otomobil satışında büyük başarı

Rezervasyon programı kullanıma girdikten yalnızca iki saat sonra İnternet'ten ilk Jeep Renegade satışı gerçekleşti. Ön satış kampanyasının tamamında, İnternet'ten toplam 38 Renegade satıldı. Ayrıca yedi ay içinde, dijital pazarlama sayesinde Türkiye'deki Jeep Renegade satışlarının %12'si İnternet'ten gerçekleşti. Rezervasyon sistemi yoluyla yapılan başvuruların toplamı %16'lık bir dönüşüm oranı sağladı. Bugüne kadar çevrim içi konfigüratörün sağladığı ek satış yaklaşık 150 araç oldu.

Burak şunları söylüyor: "Google, operasyonlarımızda o kadar önemli bir rol oynadı ki konfigüratör web sitesine yapılan ziyaretlerin yaklaşık %62'si Google'ın tıklama başına ödeme reklamlarından geldi," "İleride, diğer Jeep modellerinin yanı sıra Alfa Romeo otomobillerini de İnternet'ten satış kapsamına almaya karar verdik. Yıl sonuna kadar müşterilerin, İnternet'ten satış programı yoluyla tüm satın alma sürecini (konfigürasyon, rezervasyon ve ödeme) tamamlayabileceği bir çevrim içi ödeme sistemini de kullanıma sunmayı planlıyoruz."

Google Görüntülü Reklam Ağı'nda Görüntülü Uygulama Etkileşimi Reklamları kullanan foodpanda, uygulamasının tüketicilerle etkileşimini artırdı