Herkes İçin Daha İyi Reklam Deneyimleri Oluşturma

Temmuz 2017

İyi reklam deneyimleri, milyonlarca kullanıcının sevdiği siteleri ve hizmetleri finanse ederek web'in gelişmesine yardımcı olur. Öte yandan, beklenmedik bir anda başlayan yüksek sesli müzikler içeren veya bir sonraki sayfaya geçmeden önce kullanıcıları 10 saniye beklemek zorunda bırakan reklamlar gibi kötü reklam deneyimleri ise kullanıcıların ayrım yapmadan tüm reklamları engellemesine yol açabilir. Bu durumda, kötü reklam deneyimlerinin bedelini web'deki tüm yayıncılar öder. Coalition for Better Ads, bir reklamı rahatsız edici kılan özellikleri incelemek amacıyla kapsamlı bir tüketici araştırması düzenledi.

Coalition for Better Ads'in analizi sayesinde, artık kullanıcıların en az tercih ettikleri reklam deneyimlerinin neler olduğunu biliyoruz. İyi haber şu ki kullanıcılar tüm reklamlardan değil, sadece rahatsız edici olanlardan nefret ediyor. Yani rahatsız edici bir deneyim sunan reklamlarınızı daha kabul edilebilir hale getirerek büyük bir fark yaratabilirsiniz.


"Kullanıcıları en çok rahatsız eden reklam türleri hangileri?"

Araya giren reklamlar. Bir son dakika haberini tıkladığınızda, okumaya başlamadan önce gösterilen reklamı 10 saniye izlemek zorunda kaldığınızı düşünün. Tüketiciler genellikle bilgi akışını kesintiye uğratan reklamları, özellikle de mobil cihazlarında gösterilenleri en rahatsız edici reklamlar olarak görüyor. Araştırmaya göre, mobil cihaz kullanıcılarının %74'ü, pop-up reklamlar gibi içeriklere erişirken araya giren reklamları aşırı veya çok rahatsız edici bulurken, ankete katılan kullanıcıların %50'si pop-up reklam içeren bir sayfayı tekrar ziyaret etmeyeceğini veya başkalarına önermeyeceğini belirtti.1

Dikkat dağıtıcı reklamlar. Sitenizin zaman geçirmeye değer olup olmadığına karar vermek kullanıcıların sadece birkaç saniyesini alıyor. Yanıp sönen animasyonlar ve otomatik olarak ses çalan reklamlar, birkaç saniyelik bu karar anında kullanıcıların dikkatini dağıtıyor. Bu tür deneyimler hem masaüstü hem de mobil web ortamlarında son derece dikkat dağıtıyor ve kullanıcıların sitenizi terk etmelerine yol açabiliyor.

Yığın oluşturan reklamlar. Bir sayfa reklamlarla dolu olduğunda yüklenmesi daha uzun sürer ve kullanıcıların aradıkları içeriği bulmaları daha zor hale gelir. Mobil cihazlarda yüksek yoğunlukta reklam gösterilmesi, benzer reklam öğelerine sahip fakat daha düşük yoğunlukta reklam gösteren sitelere kıyasla daha yavaş bir gezinme deneyimi sunar.


"Ankete katılan kullanıcıların %69'u, rahatsız edici olan veya araya giren reklamlar yüzünden reklam engelleyici yüklemeye karar verdiğini belirtti.2"

"Ne tür mobil reklam deneyimleri daha iyi?"

Mobil cihazlarda internette gezinme deneyimi tamamen hız ve rahatlığa bağlıdır. Bu deneyimi kesintiye uğratan veya küçük mobil cihaz penceresinden içeriğe odaklanmayı zorlaştıran her şey, mobil cihaz kullanıcılarını rahatsız eder.

creating-better-ad-experiences-for-everyone

Pop-up reklamlar yerine basit, tam ekran satır içi reklamlar kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu tür reklamlar, aynı miktarda ekran alanını içerikleri gizlemeden sunar.

Kolayca kapatılabilen geri sayımlı reklamları deneyin. Bu tür reklamlar, kullanıcıların reklamı görmeden önce içeriğe erişebilmelerini sağlar. Geri sayımlı kayan reklamlarda olduğu gibi, içeriğe erişebilmeleri için kullanıcıları bekleten reklamlar ise çok daha rahatsız edici bir deneyim sunar.

Bu yaklaşımları ölçülü bir şekilde kullanın ve her sayfaya eklemeyin. Tüketiciler için en iyi deneyimler, ekranın üst veya alt bölümündeki küçük yapışkan reklamlar gibi, içeriklerle birlikte sorunsuz bir şekilde görüntülenen reklamlardır. Aşağıda gösterildiği gibi, içerikleri gizlemeden büyük bir alan sunan tam ekran satır içi reklamlar bu tür deneyimlere iyi bir örnektir.

creating-better-ad-experiences-for-everyone-2

"Masaüstü bilgisayar kullanıcıları ne tür deneyimleri tercih ediyor?"

Kullanıcılar, masaüstü bilgisayarlarda yaşadıkları deneyim üzerinde kontrol sahibi olmak ister. Bu nedenle, bilgi akış hızının kendi kontrolleri dışında olması onlar için kabul edilemez bir durumdur.

1701a_creating-better-ad-experiences-for-everyone-3-TR

Takeover reklamlar, pop-up veya geri sayımlı kayan reklamlara karşılık iyi bir alternatiftir. Bu tür reklamlar, tüm ekranda ana içeriğin etrafında yer alır ve reklamverenlere, kullanıcılara engel oluşturmadan içerikle kusursuz şekilde entegre olabilen geniş bir reklam alanı sunar.

Geri sayım içermeyen ve kolayca kapatılabilen bir kayan reklam kullanmayı tercih edebilirsiniz.Bu reklamlar kontrolü kullanıcıların elinden almaz ve daha az dikkat dağıtır.

Yerleşim ve düzen de masaüstü bilgisayarlarda büyük fark yaratır. Ekran alanı daha büyük olduğundan kullanıcıların içeriklerle etkileşim kurma biçimleri daha farklı olur. Örneğin, alt bölümdeki büyük boy yapışkan reklamlar, tüketiciler tarafından en az tercih edilen reklam türüdür. Bu nedenle yan tarafta gösterilen yapışkan reklamlar kullanmayı deneyin. Aşağıda gösterildiği gibi, kullanıcılara engel olmadan içeriklerle kusursuz bir şekilde entegre olan devirli reklamlar iyi bir alternatiftir.

af1df_creating-better-ad-experiences-for-everyone-4

"Daha iyi reklam deneyimleri oluşturmanın altın kuralları"

Daha iyi reklam deneyimleri oluşturmanın temeli, erişim şekline bağlı olmaksızın kullanıcıların sitenizde önem verdikleri noktaları anlamaktır. Kitlenizin dikkatini istediği içeriklere erişmesine engel olarak çekmeye çalışmayın. Kullanıcılara daha iyi bir deneyim yaşatan, saygılı reklamlar sunun.

Hızlı olun. Kullanıcıların hızlı yüklenen ve içerikleri yavaşlatmayan reklamlarla etkileşim kurma olasılığı daha yüksektir. AMP çerçevesini reklamcılığa uygulayan AMP reklamları duyarlı reklam oluşturmak, yayınlamak ve bunları ölçmek için daha verimli bir yol sunuyor. Altı kat daha hızlı yüklenen reklamlar sayesinde, Time Inc'in görüntülenebilirliği %13 daha fazla olurken eBGBM ve tıklama oranı da arttı.

Uyumlu olun. Kullanıcıların içerik deneyimlerine kusursuz bir şekilde uyum sağlayan reklamların rahatsız edici olma olasılığı daha düşüktür. Yerel reklamcılık teklifleri, sitenizin biçimine ve işlevine uygun reklamlar yayınlama fırsatı sunar. Ayrıca, duyarlı yerel reklamlar, farklı cihazlara ve ekranlara göre ölçeklenebilir. New York Times, yerel reklamlar sayesinde karşılaştırılabilir standart banner reklamlara kıyasla altı kat daha fazla tıklama oranı ve dört kat daha fazla görüntülenebilir gösterim elde etti.

Alakalı olun. Programatik teknolojisi sayesinde reklamverenler ve yayıncılar, tüketicilerin ilgi alanlarıyla daha alakalı reklamlar sunarak sitenizle daha uzun süre ilgilenmelerine yardımcı olur.

Rahatsız edici reklam deneyimlerine ilişkin tüm bilgiler için Coalition for Better Ads'in düzenlediği araştırmayı burada okuyabilirsiniz.

Mobil Cihazlarda Seyahat Planlama ve Satın Alma Gelişme Kaydetti