Cimri.com Mobil site hız ve kullanıcı deneyimi iyileştirmeleri ile dönüşüm oranını %4.7 artırdı.

Ağustos 2017

Cimri.com 2008 yılında kurulmuş, 2011 yılında iLab Holding bünyesine katılmış bir fiyat karşılaştırma sitesi. Kullanıcılara ihtiyacı olan tüm tüketim ürünleri için fiyat, özellik karşılaştırıp, yorumlar ve ürün incelemelerine göre kendilerine en uygun ürünü bulmalarına yardımcı oluyor.

 

Cimri.com Genel Müdürü Serkan Koç, mobildeki e-ticaret payının hızlı bir şekilde artmasıyla beraber mobilde sıçrama yapacak bir farklılaşma olmasını istediklerinin altını çiziyor.


"BKM (Bankalar Arası Kart Merkezi) verilerine göre kullanıcıların %90’ı satın almadan önce fiyat karşılaştırma sitelerinde mobil cihazlardan araştırma yapıyor. %84’ü de mağaza içinde olsa da alışveriş tamamlamadan önce ürün bilgileri ve fiyatı ile ilgili araştırma yapıyor. Mobilin site trafiğimizdeki oranının %60 bandını geçtiğini söyleyebilirim. Sitemizi yenilememiz gerekiyordu. Bu veriler ışığında öncelikli olarak mobili yenilemeye karar verdik."

 

-Serkan Koç, Cimri.com Genel Müdürü


Cimri.com ekibi mobil dönüşüm kararını verirken kullanıcıların sitede kalma süresi, gerçekleştirdiği etkinlik sayısı, dönüşüm oranı gibi metrikleri detaylı inceledi. “Sıkılmayan bir kullanıcı, aradığını hızlı bulan bir kullanıcı inanılmaz bir etkiyle sizin dönüşüm oranlarınızı çok yukarılara çekebiliyor.”

Cimri.com mobil dönüşüm aksiyonunu almaya karar verdiğinde, Google’daki partnerleri ile ortak bir mobil site kullanıcı deneyimi workshopı düzenledi. “Eski mobil sitemizin eksikliklerini çıkarıp, yeni sitede neleri kullanacağımızı, nelerden vazgeçeceğimizin bir çalışmasını yaptık. Google bize webpagetest.org üzerinden yaptığı site hızı analizlerini gösterdi. Hemen o toplantı sırasında pazarlamadaki arkadaşım, IT’deki arkadaşını arayarak ufak bir değişiklik yaptı. Ve sitemizin tamamının yüklenme hızı 3G bağlantısında 17 saniyeden 11 saniyeye düştü.”

Mobil site kullanıcı deneyimi ve hız dönüşümünü sonrasında Cimri.com kullanıcıları %50 oranında daha fazla sayfada zaman geçirmeye başladı ve hemen çıkma oranında %3.2’lik düşüş görüldü. Kullanıcıların gezdikleri sayfa sayısı %37 oranında arttı. Buna ek olarak dönüşümler %4.7 oranında arttı.

Cimri.com mobildeki başarısını artırmak için mobil site performansını kendi testlerine ek olarak Google Test My Site ve webpagetest.org araçları ile düzenli olarak kontrol ediyor. Yeni eklenen özelliklerin site hızına olumsuz etkisi olup olmadığını değerlendiriyor. “Kullanıcı ile ilk etkileşimi sağlayacak çıktıyı en hızlı şekilde vermek en öncelikli işimiz. Her ne yaparsak yapalım çok hızlı olmak zorunda olduğumuzu biliyor ve geliştirmelerimizi bu doğrultuda yapmaya özen gösteriyoruz. Bundan sonra da yine Google ile dirsek temasında kalarak AMP (Accelerated Mobile Pages) geçişimizi yapmayı planlıyoruz. ”


Bir araştırmacıya sorduk: Mobilde müşteri kaybetmenin 3 nedeni nedir?