Jobtome’ın tek dokunuşla bültene kaydolma özelliği abonelik oranını %21 artırdı

Mart 2018

Jobtome, 34 ülkede aylık olarak 10 milyonu aşkın etkin kullanıcıya hizmet sunan uluslararası bir iş ilanı sitesi. Jobtome pazarlama ekibi, tüm bölgelerde iş arayan çok sayıda kullanıcının mobil cihaz kullandığını belirledi. Bu kullanıcılara daha iyi hizmet sunmak için Jobtome, e-postayla iş uyarısı hizmetine tek dokunuşla abonelik özelliğini etkinleştirmeye karar verdi.

Jobtome Hakkında

Genel merkez: İsviçre

Kuruluş tarihi: 2012

www.jobtome.com

Hedefler

Kullanıcı deneyimini geliştirme

E-postayla iş uyarısı aboneliklerini artırma

Yaklaşım

Tek dokunuşla kaydolma API'sinin uygulanması

Etkinin değerlendirilmesi için A/B testi yapılması

Sonuçlar

Abonelik oranında %21 artış

30 günlük sürede kullanıcı başına ortalama geri gelme oranında %15 artış

Gmail'den geri dönme oranında %35 azalma

Chrome Geliştirici Zirvesi'nde yapılan duyuruları görüştükten sonra Jobtome ekibi, markanın e-postayla iş duyurusu abonelikleri için tek dokunuşla kaydolma API'sini uygulamaya koydu. Kullanıcıların, Jobtome hizmetlerine değil, bir bültene kaydolduklarını anlamalarını istiyorlardı. Abonelik oranı üzerindeki etkisini ölçmek ve geri gelen kullanıcı verilerini analiz etmek için bir ay boyunca A/B testi yaptılar.

Tek dokunuşla kaydolma işleviyle kullanıcı adını alabildiğinden Jobtome, daha önce mümkün olmayan bir şeyi yaparak e-posta iş uyarılarını özelleştirmeye başladı. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sunan bu özellik, 30 günde kullanıcı başına ortalama geri gelme oranını %15 artırdı. Yeni özelliğin, kullanıcıların e-posta adresini doğru bir şekilde alarak yazım hatalarını önlemesi sayesinde Gmail'den geri dönme oranı %35 azaldı. Genel olarak, dikkat çekici test sonuçları elde edildi ve Jobtome'ın bültene abonelik oranı %21 artış gösterdi.

Ardından Jobtome bu çözümü çeşitli ülkelerde uygulamaya koyarak abonelik oranlarında oldukça olumlu artışlar elde etti: İrlanda'da %18, Almanya'da %25, Rusya'da %30, Arjantin'de %16, İsviçre'de %15, Kolombiya'da %8 ve Kanada'da %12.

Mobil sitenizi hızlandırmak kârlılığınızı nasıl artırır?