Lazada: düşük maliyetle yüksek değerli kullanıcılar kazanmak

İndir
Şubat 2017

Lazada; Endonezya, Malezya, Filipinler, Singapur, Tayland ve Vietnam genelinde lider çevrimiçi alışveriş ve satış platformudur. Bölgede e-ticaret sektörüne öncülük eden şirket, tüketicilere kolay alışveriş deneyimi, birden fazla ödeme yöntemi, kapsamlı müşteri hizmetleri ve ücretsiz iade imkânı sunuyor. Platform'da faaliyet gösteren perakendeciler, tüketici elektroniğinden ev ürünlerine kadar çeşitli kategorileri kapsayan tek bir perakende kanalı üzerinden 550 milyon tüketiciye basit ve doğrudan erişim olanağı elde ediyor. Markanın, mobil sitesinden daha fazla gelir sağlayan ve Lazada web sitesinden bile daha fazla işlevsellik sunan uygulaması, işletmenin temelini oluşturuyor.

HEDEFLER

Yüksek kaliteli kullanıcılar kazanmak

Uygulama içi işlemleri artırmak

YAKLAŞIM

Yükleme sayısının artırılması için Evrensel Uygulama Kampanyaları'na öncelik verildi

Satın alma ihtimali daha yüksek olan kullanıcılar kazanmak için uygulama içi etkinliklere yönelik optimizasyon yapıldı

SONUÇLAR

Yalnızca yükleme işlemine odaklanan kampanyalara kıyasla yükleme ve satın alma oranında %19 artış

Yalnızca yükleme işlemine odaklanan kampanyalara kıyasla satın alma işlemlerinde %59 artış

Satın alma işlemi başına %14 daha düşük maliyet

Altı ülkede faaliyet gösteren Lazada için performans optimizasyonu zaman alıcı olabiliyor. Ekip, mevcut kaynaklardan verimli şekilde faydalanmak için Evrensel Uygulama Kampanyaları'nı kullanarak Google Arama, Play, YouTube ve Görüntülü Reklam Ağı'ndaki diğer uygulama ve mobil web sitelerinde Lazada uygulamasını tanıttı.


"Evrensel Uygulama Kampanyaları basit, ölçeklenebilir ve etkilidir. Hızla ve kolayca oluşturulabilen kampanyalar sayesinde ekibim daha stratejik görevlere odaklanabiliyor. Evrensel Uygulama Kampanyaları'nın bu yeni sürümüyle kazanılan kullanıcılar ile önceki kampanyalarla edinilen kullanıcılar arasındaki kalite farkı ortada, üstelik yeni sürüm Google reklam ağının tamamında çalışıyor."

-Tuong Nguyen, Lazada Group, Dijital Pazarlamadan Sorumlu Bölge Başkanı


Yeni müşteriler kazanarak büyüme hedefiyle yola çıkan Lazada hem hacim artırma amacıyla yükleme işlemlerini hem de yüksek değerli kullanıcılar elde etmek amacıyla uygulama içi etkinliklerini optimize etmeyi tercih etti. En önemli uygulama içi işlemi oluşturmak kolaydı: Kullanıcının ödeme sürecini başarıyla tamamlayıp siparişi onayladığını ifade eden işlem onayı, uygulama içi satın alma işlemi yapıldığı anlamına geliyordu.

Lazada, Evrensel Uygulama Kampanyaları'nı uygulama içi satın alma işlemi gerçekleştirme ihtimali daha yüksek olan kullanıcıları kazanmak için optimize ederek hem basitlik ve ölçek sayesinde muazzam zaman tasarrufu elde etti hem de imrenilecek sonuçlara imza attı. Benimsedikleri yaklaşım sayesinde, yalnızca uygulama yükleme işlemlerine odaklanan kampanyalara kıyasla yükleme ve satın alma oranında %19 ve satın alma işlemlerinde %59 artış sağlarken satın alma işlemi başına %14 daha düşük maliyet oranı elde etti. Hacimdeki ve Google aracılığıyla kazanılan kullanıcıların kalitesindeki artış, Lazada ekibine ölçüm ve diğer stratejik etkinliklere odaklanma imkânı tanıyor.

happn, uygulama içi etkinlik optimizasyonunu kullanarak yükleme sonrası etkileşimi %18,2 oranında artırdı