Garanti Bankası ve adXclusive uygulama yükleme reklamlarıyla mobil kredi başvurularını %13 artırdı

İndir
Aralık 2016

5 milyona varan dijital bankacılık kullanıcısı olan Garanti'​nin en büyük ticari hedeflerinden biri, dijital kanaldan yeni kredi başvuruları almak. Garanti Bankası, müşterilerin kredi başvuru sürecini kolaylaştırmak için mobil uygulama içerisinden kredi başvurusu yaparak beş dakika içinde onay almasını sağlayan yeni bir teknoloji geliştirdi.

HEDEFLER

Yeni kredi başvuruları elde etme

Mobil uygulama indirme işlemlerinin sayısını artırma

YAKLAŞIM

Bilinirlikten edinmeye kadar tüm dönüşüm hunisini ele almak için strateji geliştirildi

YouTube TrueView ve mobil masthead'leri, Evrensel Uygulama Kampanyaları, mobil arama ve mobil cihazlarda Google Görüntülü Reklam Ağı kullanıldı

Medya yaklaşımını optimize etmek için satış verileri analiz edildi

SONUÇLAR

Mobil kredi başvurusu oranı %13 artırıldı

Mobil uygulama yüklemeleri için dönüşüm oranı %16 arttı

Android cihazlar için indirme başına maliyet %29 azaldı

Yeni uygulama yüklemeleri oluşturmak için YouTube kullanılabilmeye başlandı

Garanti, bu yeni özelliği mobil cihazlarda kullanıma sunmak için YouTube mobil masthead'leri, tüm cihazlarda TrueView, mobil arama, mobil cihazlarda Google Görüntülü Reklam Ağı ve Evrensel Uygulama Kampanyaları kullanarak bir mobil uygulama yükleme kampanyası tasarladı. "Birden çok temas noktasında kullanıcılara ulaşmaya ve bilinirlikten edinmeye kadar her konuyu ele almaya çalıştık," diyor Deniz Güven, Garanti Bankası Şubesiz Bankacılık Birim Müdürü.

Bu yaklaşım, dönüşüm sayılarında olumlu etkiler sağladı. Mobil uygulama yüklemeleri için dönüşüm oranı %16 yükseldi. Android ve iOS uygulamalarının indirilme oranı sırasıyla %15 ve %55 arttı. Bu durumun etkisiyle, indirme başına maliyet Android'de %29, iOS'ta ise %7 azaldı. Evrensel Uygulama Kampanyaları, Android'de ücretli indirmelerin %40'ını ve kredi başvurularının %43'ünü oluşturarak burada önemli bir rol oynadı.

Kampanyanın her aşamasında, Garanti ve adXclusive, kredi başvuruları için uygulama yükleme kampanyalarını manuel olarak optimize edip bu stratejiyi bir adım ileri taşıdı. "Mobil uygulama indirmeleri önemli bir temel performans göstergesi olsa da ana hedefimiz kredi başvurularını artırmak olduğundan, yükleme sonrası davranışı da ölçüyoruz," diyerek sözlerine devam ediyor Deniz Güven. "Kredi başvurusu oranı, kampanya sırasında %13 arttı. Toplam kredi başvurularının yaklaşık %25'i mobil uygulamadan geldi. Önümüzdeki aylarda bu yüzde istikrarlı bir şekilde artmaya devam edecek."

Garanti Bankası ve adXclusive uygulama yükleme reklamlarıyla mobil kredi başvurularını %13 artırdı

Özellikle YouTube etkinliği, kayda değer bir başarı elde etti. "En şaşırtıcı sonuç, YouTube TrueView kampanyalarından geldi," diyor Deniz Güven. "Öncelikle, bu kampanyalar bilinirlik oluşturmayı ve ilgi çekmeyi hedefliyor. Sonuç olarak, brand lift sonuçlarında reklam hatırlanabilirliğinde %19 artış kaydettiğimizi gördük. Bununla birlikte, mobil uygulama yüklemelerinde de büyük avantajlar elde ettik. Kampanya için yapılan toplam yüklemelerin %60'ı, diğer mobil kanallara kıyasla rekabetçi bir indirme başına maliyet sunan TrueView kampanyaları tarafından tetikleniyordu."

Bu kampanya, eklenen farklı kanalların birbirini desteklediğini kanıtladığı için Garanti, pazarlama kombinasyonunu test etmeye ve ayarlamaya karar verdi. "TrueView kampanyalarının hem bilinirlik hem de dönüşüm sayısı açısından sağladığı avantajı gördükten sonra, her zaman açık bir kanal olarak YouTube'u medya kombinasyonumuza ekliyoruz."

Fellow Finance, YouTube ve TV reklamlarını birlikte kullanarak marka bilinirliğinde %24 artış elde etti