Lyft'in Araç Paylaşım Topluluğunu Pazardaki Kitleler ile Büyütme

İndir
Nisan 2015

Lyft, paylaşılan araçların gelecekte bir topluluk meydana getirerek araç sahibi olmayı gölgede bırakacağını öngörüyor. Şirket bunu düşünerek araç sahibi sürücüler ile araca ihtiyaç duyanlar arasında bağlantı sağlayan bir mobil uygulama geliştirdi. Google Görüntülü Reklam Ağı'nda bulunan pazardaki kitleleri kullanan şirket, dönüşümleri aydan aya %74 artırdı.

HEDEFLER

Lyft topluluğunu büyütmek için yeni sürücüleri etkin bir şekilde cezbetme

YAKLAŞIM

Google verileri ve materyalleri temel alınarak hedefleme yapılması için pazardaki kitleler tanımlandı

En alakalı pazardaki kitleler kullanılarak Lyft'in sürücüleri için cezbetmesi için yeni bir kampanya ve reklam grubu oluşturuldu

SONUÇLAR

Pazardaki kitleleri kullanarak dönüşümlerde aydan aya %74'lük bir artış yaşadı

Yeni kaynaklardan dönüşüm oluştururken mevcut kanalları da korudu

Gelecekteki kampanyalara rehberlik etmesi için bir dizi en iyi uygulama belirledi

Hızlı bir şekilde büyüyen araç paylaşım şirketi Lyft, araca ihtiyaç duyan yolcular ile araç sahibi olanları birbirine bağlayan kullanıcı dostu bir mobil uygulama sunuyor. Şubat 2013'te Lyft, yalnızca iki şehirde hizmet vermekteydi: San Francisco ve Los Angeles. Bugün 60 şehirde hizmet veriyor, milyonlar değerinde finansman sağladı ve ABD ile diğer ülkelerdeki büyüme planlarını gerçekleştirmek için tam zamanlı çalışanlar ve sürücülerden oluşan binlerce kişiyi işe aldı.

ARAÇ SAHİBİ OLMANIN İSTEĞE BAĞLI OLDUĞU BİR DÜNYA

Lyft'in araç paylaşım topluluğu, araç sahibi olmanın isteğe bağlı olduğu bir geleceğe giden yola öncülük ediyor. Araca ihtiyaç duyan kullanıcılara, uygulamadaki büyük yeşil düğmeye basıldığında araçla alınma seçeneğini sunarak işe gidip gelmeye veya toplu taşıma kullanmaya bir alternatif sunuyor.

Lyft, topluluğunu büyütmek amacıyla daha fazla sürücü bulmak için bir yola ihtiyaç duydu. Google Görüntülü Reklam Ağı'nda bulunan pazardaki kitleler tam aranan şeydi.


"Pazardaki kitleleri uyguladıktan sonra dönüşümlerde aydan aya %74 artış gördük. Bu da söz konusu kitlelerin yeni dönüşüm kaynakları olduğunu ve mevcut kanallarımızın yerini alarak oluşmadığını gösterir."

PAZARDAKİ KİTLELERİ CEZBETME

Dijital reklamlar, Lyft'in pazarlama stratejisinin önemli bir parçasıdır. Dönüşümleri artırmak için Lyft, iyi sürücü olmaya aday kullanıcıları bulmak istiyordu. Lyft, adaylarının sürücülükten para kazanma arayışındaki kişiler olduğunu biliyordu. Sürücü adayları arasındaki dönüşümleri artırmak isteyen Lyft, Google Görüntülü Reklam Ağı içinde bulunan pazardaki kitleleri kullandı. Pazardaki kitleler Lyft'in, Google Görüntülü Reklam Ağı yayıncı ve ortak siteleri ile YouTube'da etkin bir şekilde gezinen potansiyel sürücülere ulaşmasını sağladı. Geçmiş kampanya performansını temel alarak ve Google hesap ekibi ile çalışarak Lyft, reklamlara tepki vermesi en olası olan pazardaki en alakalı kitleleri belirledi.

Uygulanması inanılmaz kolaydı. Lyft'in pazardaki en alakalı kitle segmentlerini hedeflemek için yeni bir kampanya ve reklam grubu oluşturması yeterli oldu.

lyft-grows-ridesharing-community-with-in-market-audiences

LYFT TOPLULUĞUNU BÜYÜTME

Lyft pazarlama müdürü Noah Tian, "Pazardaki kitleleri uyguladıktan sonra dönüşümlerde aydan aya %74 artış gördük. Bu da söz konusu kitlelerin yeni dönüşüm kaynakları olduğunu ve mevcut kanallarımızın yerini alarak oluşmadığını gösterir," şeklinde konuştu.

Gelecekte, Lyft pazardaki ek kitle segmentlerini test etmeyi ve reklam etkinliğini artırmayı sürdürmeyi planlıyor. Tian diğer reklam verenlere şunları öneriyor: "Dar hedefleme yapın, edinme başına maliyeti segment düzeyinde izleyin ve kullanıcılarınızın yaşam boyu değerinin yineleme yaptıkça nasıl değiştiğini anlayın."

Otomatik Akıllı Görüntülü Reklam Kampanyaları Toyota'nın EBM'yi %33 Oranında Düşürmesine Yardımcı Oldu