Opel, Lightbox reklamlarını kullanarak yeni Mokka modeline ilişkin farkındalığı ve ilgiyi artırdı

İndir
Haziran 2015

HEDEFLER

Opel Mokka lansmanına ilişkin farkındalığı artırma

YAKLAŞIM

Lightbox reklamları kullanıldı

Google Görüntülü Reklam Ağı'nda (GDN) 20 günlük bir kampanya yayınlandı

SONUÇLAR

Mokka açılış sayfası 1 milyon tıklama aldı

Önceki Opel kampanyalarına göre etkileşim oranı 14 kat artarak %7.23 oldu

Tıklama başına maliyet, önceki GDN kampanyalarından beşte bir oranında düşük gerçekleşti

Avrupa’nın en büyük otomobil üreticilerinden Opel, kurucusu Adam Opel tarafından 1862’de Rüsselsheim, Almanya’da kuruldu. Rüsselsheim’daki genel merkez ve İngiltere’deki kardeşi Vauxhall ile Opel, 40’tan fazla ülkede otomobil satıyor. Opel, Avrupa’da 6 ülkede 11 farklı fabrika ve geliştirme merkezlerinde 37.000 kişiyi istihdam ediyor.

Türkiye'ye geldiği 1990 yılından itibaren Opel, Türkiye'de 68 adetlik yaygın yetkili bayi ağı ile başarı grafiğini her geçen gün yükseltmekte olup otomobil kullanıcılarının ilk tercihleri arasında olmayı başardı.

2013 yılında Opel Avrupa’da 1.04 milyon binek otomobil ve hafif ticari araç satarak, % 5.66’lık bir Pazar payı ile 4. Marka olurken Türkiye pazarında da toplam 56.000 adet araç satışı ve %6.27’lik Pazar payı ile toplam pazarda 5.,binek pazarda ise 4. Sırada yer alarak önemli bir başarıya imza attı.

Opel’in Ekim 2012’de lansmanı gerçekleştirilen Mokka modelinin re-lansman kampanyası Şubat 2014’te gerçekleşti. Bu kampanyada pazarlama hedefi; aracın yeni özelliklerine vurgu yaparak farkındalık yaratmak ve kullanıcıların ”Yeni Mokka”yı keşfetmesini sağlamaktı. Medya Planlama Ajansı Carat Türkiye ve Performans Pazarlama Ajansı iProspect Türkiye tarafından planlanan kampanyanın 360 derece medya stratejisi kapsamında; Google Türkiye ekibiyle ortak çalışmalar sonucu Etkileşimli Reklam Modelleri kullanıldı. Opel, Türkiye’de Etkileşimli Reklam modelleri’nden LightBox’ı ilk kullanan otomobil markalarından biri oldu. 

Lightbox reklamları, markaların standart, ölçeklenebilir bir reklam birimine rich media içeriği yerleştirmesine olanak tanıyan, etkisi yüksek bir deneyimdir. Kullanıcı, mouse imlecini reklam biriminin üzerinde iki saniye süreyle tutarak etkileşimde bulunmayı seçtiğinde, reklam yaklaşık tam ekran boyutuna genişleyerek öne çıkar.

Opel’in kampanyası video merkezli olduğundan Lightbox reklamları mükemmel bir seçimdi. Bu reklamlar Opel'in web sitesine trafik gönderen bir araç olarak işlev görmekle kalmadı, ayrıca kullanıcıların reklamın gösterildiği siteden ayrılmadan Opel Mokka'yla etkileşimde bulunabileceği bir ortamı da başarıyla yarattı. Reklamın üretimi ve uygulama aşaması sorunsuz şekilde hayata geçirildi. Opel’in ajansları, reklamları Google’ın Ready Ad Gallery platformunu kullanarak yüklediler. Ardından yakın ilgi alanı segmentlerini ve ilgi alanı kategorilerini; özellikle otomotiv ve seyahat temalarına ağırlık vererek hedeflediler.

opel_case_study_image_1_1-min

Opel reklamı ilk olarak bir standart görüntüleme birimi olarak gösterildi (solda). Bir tüketici mouse imlecini iki saniye süreyle reklamın üzerinde tuttuğunda, 20 saniyelik bir video reklam yüklenmek ve oynatılmak üzere tetiklendi (sağda). Genişleyerek öne gelen rich media, içeriğin ön plana çıkmasını sağladı.

Kampanya 20 gün yayında kaldı ve Opel Mokka açılış sayfasına 1 milyon tıklama getirdi. Opel’in Google Görüntülü Reklam Ağı'nda yayınlanan önceki kampanyalarıyla karşılaştırıldığında, etkileşim oranı 14 kat artararak %7.23 oldu ve tıklama başına maliyet (CPC) beşte bir oranında düştü. 

Erim Timur - Opel Pazarlama İletişim Müdürü: "Google Görüntülü Arama Ağı ile bizi ve ürünlerimizi arayan kullanıcılara direkt ulaşırken, Görüntülü Reklam Ağı ile kullanıcıları ilgi anlarında yakalayarak farkındalık yaratabiliyoruz. Doğru hedef kitleye doğru zamanda ulaşmak isteyen tüm markalar için Google Adwors’ü kullanmalarını öneriyoruz."

Lyft'in Araç Paylaşım Topluluğunu Pazardaki Kitleler ile Büyütme