Mobil kampanyanızın başarısı ya da başarısızlığı neden site hızına bağlıdır?

Albert Garcia, Jason Spero / Kasım 2019

Dijital pazarlamacılar büyük baskı altında. Sanal gerçeklik, yapay gerçeklik, nesnelerin interneti ve ses özellikli cihazlar gibi sayısız yeni platform ve teknolojinin olduğu bir çağda müşterilerine ulaşıp onların ilgisini çekmek için her zamankinden daha stratejik davranmaları gerekiyor.

Şimdiye kadar, birçok markanın tüketicileriyle bağlantı kurması için izlemeleri gereken en belirgin rotanın akıllı telefonlar olduğu düşünülüyordu. Bu, kağıt üzerinde gayet mantıklı bir yaklaşım: 4 milyar cihaz dünyanın web trafiğinin yarısını üretiyor.

Ancak bir sorun var: Mobil dönüşüm oranları masaüstü platform oranlarının gerisinde. Özellikle Uber, Spotify ve Pinterest gibi işletmelerin mobile öncelik veren, hatta yalnızca mobil platformda sunulan modellerle başarıya ulaştığı bir dönemde bu istatistik şaşırtıcı gelebilir.

Üstelik tüketiciler mobil platformu seviyor, öyle değil mi? Duruma göre değişir. Bu çelişki, mobil kullanıcı deneyiminin kötü olmasından kaynaklanıyor. Dijital pazarlamacılar bu sorunu çözmek için temel bir gerçeği kabul etmeli: Mobil tüketiciler "görev insanlarıdır". Onların temel amacı sitenin yüklenmesini beklemek değil, işlerini yapmaktır.

Son yıllarda zihniyetlerin nasıl değiştiğini düşünün. Birçok kullanıcı videoları normalde olduğundan daha hızlı oynatarak izliyor. Podcast'leri ise 1,5 kat daha hızlı çalarak dinliyor1. Kullanıcıların acelesi var. Yani, zengin ve rengarenk bir marka deneyiminin yüklenmesi için 3 saniyeden fazla bekleyeceklerini umuyorsanız hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Bu hız ihtiyacı, günümüz pazarlamacıları için mobil platformda sunulan kullanıcı deneyimini büyük bir güçlük (veya büyük bir fırsat) haline getiriyor.

Üç, iki, bir, başla!

"Hızlı" ne kadar hızlı olmalı? Yüklenmesi 3 saniyeden uzun süren bir mobil site, ziyaretçilerinin %53'ünü kaybediyor. Ayrıca yükleme süresinde sadece bir saniyelik gecikme dönüşüm oranlarını %20 azaltabiliyor.2

Halihazırda çalışmalarını hızlandıran bazı markalar mobil site hızlarında iyileştirmeler yapmaya başladı ve çarpıcı sonuçlar elde etti.

Bugüne kadarki en hızlı VW kampanyası

Volkswagen bu konuda çok iyi bir örnek. Marka, İspanya'da çok satan Tiguan SUV modeli için yeni bir serinin lansmanını yaparken kampanyanın açılış sayfalarının ve görüntülü ağ banner reklamının Accelerated Mobile Pages (AMP) sürümünü geleneksel HTML sürümüyle karşılaştırmalı olarak test etti. AMP, kullanıcı deneyimine öncelik veren ve daha hızlı yüklenen web sayfaları oluşturan açık kaynaklı bir çerçeve.

Ayrıca kampanyanın banner reklamları, İspanya'nın önde gelen gazetesi El Pais'in dijital versiyonunda da yayınlandı. AMP teknolojisini zaten kullanan El Pais'in sitesinde banner reklamların yüklenme süresi ortalama 2 saniyenin altındaydı.

Marka bu kampanyayla devrim niteliğinde bir şey yarattı: dünyanın ilk uçtan uca AMP kampanyası.

GML-01.jpg

Peki, kampanyanın performansı nasıldı?

Ekim 2018'de gerçekleşen 2 milyonun üzerinde mobil gösterimden veri topladıktan sonra AMP sayfaları ve reklamlar, %87 daha yüksek bir tıklama oranı (TO) üretirken açılış sayfası ziyaretleri %80'in üzerinde artış gösterdi. Ayrıca dönüşüm sayısı, standart HTML sayfalarına ve reklamlarına kıyasla %76 artarken işlem başına maliyet (edinme başına maliyet - EBM) %43 azaldı.

Hızlı olmayan kârlı olamaz

Dijital pazarlamacıların yeni tüketici platformlarından ve teknolojik yeniliklerden oluşan labirentte yolunu bulmalarına yardımcı olacak sihirli bir değnek olmasa da bir konuda (en azından şimdilik) şüphe yok: Tüketiciler mobil platformu elbette seviyor, ama hızlı mobil platformu daha çok seviyor. Bu, dijital pazarlamacıların harika reklam öğeleri, istikrarlı işlevler ve şimşek hızındaki yükleme süreleri arasında doğru bir denge yakalamak için çok çalışmaları gerektiği anlamına geliyor.

Mobil hız testimiz başlamak için yararlı bir araç. Bu test, size mobil sitenizin yüklenme hızını söylüyor, iyileştirilmesi gereken noktalarla ilgili ipuçları veriyor ve daha hızlı bir sitenin finansal açıdan işletmeniz üzerinde nasıl etkileri olacağını gösteriyor.

Mobil sayfa hızını arttıracak 4 yöntem... İlk olarak resimleri ele alalım