Mobil Ortama Geçiş Hazırlığı

Ocak 2015

Çok ekranlı stratejiniz, müşterilerinizin ve işletmenizin ihtiyaçlarına uygun olmalıdır. Kullanıcılara sunduklarınız, onların sizden bekledikleri ve sitenizde başarabilecekleri, hepsi birbiriyle uyumlu olmalıdır.

Birden çok cihaz kullananların mevcut sitenizde ne gördüğünü ve ne istediğini anlayın. Burada öğrendikleriniz, birden çok ekrana yönelik yeni planlamanızın temelini oluşturacaktır. Verileriniz, akıllı telefon kullanıcılarının sitenizdeki tek bir spesifik içerik alanını ziyaret ettiğini gösteriyorsa, bu alanı öne çıkarıp mobil sitenizin merkezine yerleştirmeniz yerinde olacaktır. Diğer yandan, mobil cihaz kullanıcılarının sitenizdeki bazı bölümlerde hemen çıkma oranları (siteye gelen ve hemen ayrılan kullanıcılar) yüksekse, bu sorunu yeni tasarımda gidermeniz gerekir.

Birden çok cihaz kullanan müşterilerinizi memnun etmenin yanı sıra değer teklifinize odaklanmanın bazı yolları aşağıda verilmiştir:

  • Kullanıcılara alışkın oldukları bir deneyim sağlayın
  • Masaüstü bilgisayar ekranlarına alışık kullanıcılar, diğer ekranlarda da aynı temel içeriği ve kullanıcı deneyimini bulmak ister. Mobil cihaz erkanlarında ve tabletlerde işe yarayan bir deneyim sağlarken kullanıcıların alışkın olduğu bu işlevleri de koruyan dengeleyici bir yaklaşımı benimsemeniz gerekir.
  • Kullanıcının ortamı hakkında düşünün
  • Kullandıkları her cihaz türünde müşterilerin sitenizden ne istediğini hesaba katın. Akıllı telefonu olan hareket halindeki bir kullanıcı, mağaza bulma aracı veya telefon numarası isteyebilir. Mobil sitenizde bunlardan birini kolayca bulabilir mi? Bir başka kullanıcı bizzat mağazanızdayken yorum arıyor olabilir. Ona yardımcı olabilir misiniz?
  • Mobil cihazların tüm olanaklarından yararlanın
  • Ekibinize sorun: Değer teklifimizi cihaza özel işlevlerle nasıl destekleyebiliriz? Bir sinema salonları zinciri, kullanıcıların akıllı telefonlarındaki GPS konum bilgilerine göre civardaki salonları ve yaklaşan seans saatlerini göstermek isteyebilir. Bir futbol takımı, taraftarlarının maç videolarını kameralı telefonlardan yüklemesine yardımcı olmak isteyebilir. Mobil cihazların olanaklarından en iyi şekilde yararlanın. Müşterileriniz bunu takdirle karşılayacaktır!
Regus, Google Etiket Yöneticisi'nin gücünden yararlanıyor