Mobil uygulamaların şaşırtıcı yönü

Ağustos 2018

Ipsos, Google ve birçok önemli reklamveren, mobil uygulamaların erişim ve etki düzeyinin yanı sıra mobil uygulama reklamcılığını da daha iyi anlamak için 2017'nin sonlarında iş birliği yaptı.

Pazarlamacıların son derece şaşırtıcı bulabileceği iki bulguyu ortaya çıkardılar.

Araştırmanın açığa çıkardığı birinci bulguya göre, kullanıcıların akıllı telefonları kendilerinin birer uzantısı olarak görmeleri ve uygulamaları gün boyunca kullanmaları nedeniyle, uygulamalar diğer pazarlama kanalları için mümkün olmayan zamanlarda geniş kitlelere ulaşarak benzersiz erişim fırsatları sunuyor.

Araştırmanın ikinci aşamasında elde edilen bulguya göre ise, mobil uygulamaların etkili bir reklamcılık kanalı olma potansiyeline sahip olduğu ortaya çıkarıldı. Ipsos, mobil uygulamalarda gösterilen reklamların PC/dizüstü bilgisayarda gösterilenlere kıyasla akılda kalma, olumlu marka ilişkilendirmesi oluşturma, daha iyi reklam deneyimi sunma ve kullanıcıyı harekete geçirme olasılığının daha yüksek olduğunu keşfetti:

1. Uygulamalarda yer alan reklamlar daha akılda kalıcı oluyor

Bir reklamın ayrıntılarını uygulama içinde gördüğü zaman hatırlayan kullanıcıların sayısı daha fazla. Ayrıca, kullanıcılar bir reklamı uygulamada veya mobil web sitesinde gördükleri zaman reklamın hangi markaya ait olduğunu hatırlama olasılıkları daha yüksek oluyor. 

2. Daha güçlü tepki elde ediliyor

Kullanıcılar, reklamları uygulamalarda gördükleri zaman kendilerini markalara daha yakın hissediyorlar. Reklamları bilgilendirici ve eğlenceli bulma olasılıkları daha yüksek oluyor. Reklamı PC yerine bir uygulama aracılığıyla görenlerin reklamdaki marka hakkında olumlu duygular hissetme şansı da daha fazla oluyor. 

3. Daha büyük bir etki oluşturuyor

Uygulama içi reklamcılığı, kullanıcıları harekete geçirme konusunda daha başarılı. Kullanıcılar, bir reklamı uygulama içinde gördüklerinde, markayla etkileşim kurma, bir ürün veya hizmet satın alma, harekete geçirici mesajı yerine getirme veya markayı ailelerine ve arkadaşlarına önerme olasılıkları reklamı PC aracılığıyla görenlere kıyasla daha fazla oluyor. 

4. Daha iyi bir reklam deneyimi sunuyor

Uygulama tabanlı reklamları görüntüleyen kullanıcıların reklamları görsel açıdan çekici bulma olasılıkları, reklamları PC aracılığıyla görenlere kıyasla daha fazla oluyor. Genel olarak, bu kullanıcılar ileride benzer reklamlar görmeye daha açık oluyorlar. 

Bu şaşırtıcı bulgular, mobil uygulamalardaki reklamların rahatsız edici ve etkisiz olduğuna dair geleneksel algıyı yerle bir ediyor. Araştırmaya göre, doğru bir şekilde uygulandığında, uygulamalarda yer alan reklamlar benzersiz bir etki sağlıyor.

Bir araştırmacıya sorduk: Mobilde müşteri kaybetmenin 3 nedeni nedir?