Plusnet Duyarlı Web Tasarımı Kullandı, Akıllı Telefonlar ve Tabletlerdeki Trafiği 2 Kat ve Satışları 10 Kat Arttı

İndir
Eylül 2015

Plusnet akıllı telefon ve tablet trafiğinde artış görünce, tüm cihazlarda ve ekranlarda görüntülenebilecek bir site oluşturmak için duyarlı web tasarımı (DWT) kullanarak bir çok ekranlı strateji uyguladı. Bu çözüm, içerik barındırmayı kolaylaştırıyor ve ekran boyutlarında ileride ortaya çıkacak gelişmelere ayak uydurabiliyor. Performans da artmış durumda. Yeni sitenin akıllı telefon ve tabletler yoluyla İnternet'ten sağladığı satış yıldan yıla on katına çıktı ve "dönüşüm süresi" %40 kısaldı.

HEDEFLER

Tüm cihazlarda site dönüşümlerini kolaylaştırmak

Kullanıcı deneyimini ve kullanıcı yolculuğunu iyileştirmek

YAKLAŞIM

Duyarlı web tasarımı (DWT) kullanılarak bir web sitesi oluşturuldu

Mobil arama pazarlamacılığına yapılan yatırım artırıldı

SONUÇLAR

Yeni site, akıllı telefonlar ve tabletlerde, eski sitenin tüm cihazlarda sağladığından fazla dönüşüm sağlıyor

Akıllı telefon ve tabletlerle yapılan ziyaret başına geçen süre ve görüntülenen sayfa sayısı arttı

Akıllı telefonlarda "dönüşüm süresi" metriki %40 kısaldı

Akıllı telefonlar ve tabletler yoluyla yapılan satışlar yıldan yıla on kat artt

Geniş bant ve telefon hizmetleri sağlayıcısı olarak Plusnet, yeni ortaya çıkan teknolojilere odaklanmış faal, dinamik bir şirket. Plusnet web sitesine akıllı telefonları ve tabletleriyle erişen kullanıcıların sayısının bariz şekilde arttığını (her altı ayda yüzde) gören şirket bir çoklu ekran stratejisi uygulamaya karar verdi.

Noktaları birleştirmek 

Plusnet’in Dijital Pazarlama Müdürü Ben Fretwell, şirketin sunduğu ürünlerin, mobil müşterilere hitap edebilme ihtiyacına nasıl benzersiz bir katkısı olduğunu açıklıyor. “Yeni bir cihaza geçtiğinizde, geniş bant da dahil elinizdekileri bir sıraya koymanız gerekir. Bunu öğle tatilinde ofisteki bilgisayarınızda yapamıyorsanız, cep telefonunuzda yapmayı deneyeceksiniz. İşte bizde yalnızca satış yapmayı mümkün olduğu kadar kolaylaştırmayı değil, bunun müşteri için de iyi bir deneyim olmasını sağlamak istiyoruz.

Yeni siteyi tümüyle şirket içi web geliştirme ekibiyle oluşturmayı planlayan Plusnet, sitenin prototipini oluşturmaya başladı. “Akıllı telefonların ve tabletlerin göz önünde bulundurulacak temel cihazlar olmasına karar verdik,” diyor Fretwell. “Ve bu anlayışla, duyarlı web tasarımı kullanmaya karar verdik. Bu, ekipte gerçekten heyecan yarattı.”


"Birden çok site yerine tek bir platformda birden fazla cihazda çalışacak içerik geliştirmek için duyarlı web tasarımının en iyi çözüm olduğunu sezdik. Bize, günümüz teknolojisinin el verdiği ölçüde gelecekte de kullanılabileceğimiz bir site sağlayacaktı."

Geleceğe yönelik bir site oluşturma 

Duyarlı web tasarımı (DWT), site deneyimini tüm ekran boyutlarında optimize etmek için HTML5 ve CSS3 özelliklerini kullanır ve sonuçta ortaya, cihazdan bağımsız olarak tüm ihtiyaçlara cevap veren bir çözüm çıkar. Bu yaklaşımda, Plusnet'in farklı cihazlar için ayrı web siteleri bulundurması gerekmiyor, bu da hem zaman hem de kaynak tasarrufu anlamına geliyor.

“Birden çok site yerine tek bir platformda birden fazla cihazda çalışacak içerik geliştirmek için DWT'nin en iyi çözüm olduğunu sezdik,” diyor Fretwell. “Ayrıca, şu an için mümkün olduğu kadarıyla gelecekte de kullanılabilir nitelikte. İçerik güncellemesi veya promosyon yaparken artık herkes "Bu, mobil cihazlarda nasıl çalışır?" diye düşünüyor. Gerçek bir anlayış değişikliği yaşandı ve mobil cihazlar benimsendi.”

Yeni sitenin oluşturulması, içeriğin tümüyle gözden geçirilmesini gerektirdi. “Küçük bir ekranda istemediğiniz tek şey kolunuz kadar uzun bir sayfadır,” diyen Fretwell şöyle devam ediyor: “Bu öncekinden çok daha derli toplu bir tasarım.” Ekip içeriği elden geçirdi ve mümkün olduğunca sorunsuz bir akış içermesini sağladı, ayrıca yeni müşterilerin kaydolma işleminde artık çok daha az adım var. Gezinme öğeleri ve önemli teklifler ekrana göre hareket ediyor, en önemli içeriğe öncelik tanımak için gezinme öğeleri gizleniyor. Sonuç olarak, ekranı hangi boyutta olursa olsun, müşteri bir ISS veya telefon paketi alışverişini baştan sona kolayca tamamlıyor.

Mobil ortamdan en iyi şekilde yararlanma 

DWT özellikli site kullanıma sunulmadan önce, Plusnet'in mobil cihazlar için optimize edilmiş bir sitesi veya stratejisi yoktu ve bu nedenle mobil pazarlamaya yaptığı yatırım minimum düzeydeydi. Ancak, artık sitesine gelen akıllı telefon kullanıcılarının mükemmel bir deneyim yaşayacağını bilmenin verdiği güvenle Plusnet dikkatini, bu platformun ücretli aramadaki fırsatlarına yöneltti. Yeni sitenin lansmanından sonra şirket mobil AdWords harcamalarını artırdı ve reklamlarda site bağlantıları ve "tıkla ve ara" işlevi de kullandı. Fretwell, “Pazarlama stratejisinin bir parçası olarak, mobil artık tozlu raflardan indi,” açıklamasını yapıyor. “Her temas noktasında artık mutlaka hesaba katılıyor.”

Başarı ölçümleri 

DWT sitenin lansmanından bu yana, Plusnet’in akıllı telefon ve tablet trafiği iki katından fazlasına çıktı, ayrıca performans ve kullanılabilirlik de arttı. “Sitemizin akıllı telefonlar ve tabletlerde, önceki sitemizin tüm cihazlarda sağladığından fazla dönüşüm sağladığını belirledik,” diyor Fretwell. Aslında, akıllı telefon ve tablet yoluyla gerçekleşen çevrimiçi satışlar yıldan yıla on katına çıktı. Akıllı telefonlarda ve tabletlerde hem ziyaretçi süresi hem de ziyaret başına görüntülenen sayfa sayısı arttı, diğer yandan bu cihazlarda dönüşüm tamamlama süresi %40 kısaldı.

Tüm bunlar, Plusnet'i parlak ve çok cihazlı pazarlamanın temel rol oynayacağı bir geleceğin beklediğini gösteriyor. “Duyarlı tasarımdan önce, mobil pazarlamaya hiçbir zaman fazla yatırım yapmadık, çünkü anlamı yoktu, ancak şimdi mobil cihazlar yoluyla satışları ve trafiği artırmayla alakalı birçok projeyi keşfediyoruz,” açıklaması geliyor Fretwell'den. Şu an için, birden fazla cihaz kullananların nasıl bağlantılandırılacağı, geniş banta sahip müşteriler için sorun giderme amaçlı bir uygulama ve AdWords geliştirilmiş kampanyalarını uygulama, ayrıca daha ileri düzey optimizasyonun yolunu açmak için tüm bunların A/B ve çok değişkenli testlerle desteklenmesi gibi taslak aşamasında olan fikirler var.

CRM verilerini Google Analytics'e bağlamak, Turkcell ve Hype'ın özel kitlelere uyarlanmış AdWords mesajları sunmasına ve EBM'yi %78 oranında azaltmasına olanak tanıdı.