Reklam alaka düzeyini artırmak için Google AdWords'de ek açıklamalı snippet'ler kullanan Vodafone, tıklama oranlarında %100'e varan artışlar elde etti

İndir
Mayıs 2016

Reklam uzantılarını kullanma konusunda her zaman istekli olan Vodafone, Arama Ağı reklam performansını daha da artırmanın yollarını arıyordu. MEC Birleşik Krallık'ta Vodafone Hesap Yöneticisi olan Elliot Saxton, “Ek bilgi uzantılarını, site bağlantılarını, yer uzantılarını ve inceleme uzantılarını kullanıyorduk, ancak bizi rakiplerimizden farklı kılacak başka yollar da arıyorduk,” açıklamasını yapıyor. “Tüketicilere temel satış artırıcı benzersiz özellikler ve Vodafone'nun sunduğu geniş ürün yelpazesi hakkında daha fazla bilgi vermek, bir yandan da tıklama oranını artırmak amacıyla AdWords'de ek açıklamalı snippet'leri kullanmaya başladık.”

HEDEFLER

Vodafone’un temel satış artırıcı benzersiz özellikleri ve dijital reklamcılıkta sunduğu geniş ürün yelpazesi hakkında daha fazla bilgi sağlamak

Arama Ağı reklamlarının tıklama oranını artırmak

YAKLAŞIM

Google AdWords'de reklam uzantısı stratejisinin bir parçası olarak ek açıklamalı snippet'leri kullandılar

SONUÇLAR

Tıklama oranında %8 artış

Yalnızca SIM kampanyasında tıklama oranında %12 artış

Cihaza özel aktivitenin tıklama oranı iki katına çıkt

Ek açıklamalı snippet'ler, reklamverenlere ziyaretçiler reklamı tıklayarak sitelerine gelmeden önce markalarına ait ürün ve hizmetlerin belirli yönlerini vurgulama olanağı veren bir reklam uzantısı türüdür. Elliot uygulama sürecini sorunsuz olarak tanımlıyor. “Hesap düzeyinde seçeneği işimizi hızlandırdı ve kolaylaştırdı. Sattığımız markaları ve hareket halindeyken ödeme, aylık ödeme, yalnızca SIM, mobil geniş bant ve aksesuarları içeren ürün türlerini vurgulayarak, tüm cihazlarda hesap düzeyinde marka terimlerini test ederek başladık. Daha sonra, mevcut renkleri vurgulayarak bunu Apple ve Samsung cihazlarındaki telefon odaklı aktiviteye yaydık. Şimdiye kadar bu yaklaşımı Vodafone aktivitelerinin çoğunda uyguladık.”

Ölçümlere gelirsek, uygulama öncesi ve sonrası artışı izleyen ekip tıklama oranına ve dönüşüm oranlarına odaklandı. Temel marka terimlerinin tıklama oranı %8, dönüşüm oranı %1,3 arttı, yalnızca SIM aktivitesinin tıklama oranındaki artış ise %100 oldu. Bunlara ek olarak, cihaza özel aktivitenin tıklama oranı iki katına çıktı.

Elliot, “Ek açıklamalı snippet'ler reklam alaka düzeyini artırdı,” diyerek sözlerine devam ediyor. “Ayrıca ürün renk gruplarımızın reklamını da kolayca yapmamızı sağladılar. Daha önce bu yapılabilir değildi. Ek açıklamalı snippet'ler artık günlük işlerimizin bir parçası haline geldi ve yayınlanacak tüm kampanyalar için göz önünde bulunduruluyor.”

Vodafone İngiltere'de Arama Yöneticisi olan Christopher Pearce ek açıklamalı snippet'ler konusunda çok olumlu ifadeler kullanıyor. “Reklamlarımıza ek bir ayrıntı katmanı eklememizi sağladılar. Bu daha önce bizi zorlayan bir konuydu. Metin reklamlarımızda ana mesajımızı aynen korurken ikincil bilgi olarak ürün özelliklerini, stilleri ve türleri verebiliyoruz. Bu eklentiyi, mobil, SIM ve mobil geniş bant dahil, portföyümüzdeki birkaç farklı ürün türünde kullandık ve kampanyalar genelinde tıklama oranında %100'e varan artış elde ettik.”

Vodafone, reklam uzantıları ile başarıyı yakalamış çok sayıda reklamverenden biri. Ortalama olarak, Arama Ağı reklamlarında reklam uzantılarını kullanmak, eklenen her yeni uzantı için tıklama oranında %10 ila 15'lik artış sağlıyor. Reklam uzantılarının tahmini etkisini hesaba katan Reklam Sıralamasıyla, reklamverenlerin Arama Ağı reklamcılık stratejisinin gittikçe daha önemli bir boyutu haline geliyorlar. Reklam uzantılarının uygulanmasıyla ilgili daha fazla bilgi edinmek için lütfen AdWords Yardım Merkezi'ndeki en iyi uygulamalarımızı inceleyin.

Vodafone Egypt'in medya planlama stratejisinde önemli bir kanal olan YouTube, markanın, hedef kitlesine etkin bir şekilde ulaşmasına olanak tanıyor