#Reflections: Ray-Ban ile Özel Selfie Paylaşımı

Ağustos 2016

Kullanıcıların selfie çekerek kendi yansımalarını görüntüyle birleştirmelerine olanak tanıyan #Reflections uygulaması, hem benzersiz fotoğraflar oluşturuyor hem de kullanıcıların, yansımalarını paylaşarak birbirleriyle etkileşim kurabileceği bir hayran topluluğu yaratıyor. Ray-Ban, hayranlar tarafından oluşturulan bu görüntüleri ürün kampanyalarında uygulamayı tanıtmak için kullandı.

Mobil kameraların kullanılmasıyla ortaya çıkan en yaygın, uluslar ve kültürler arası fenomenlerden biri muhtemelen selfie'dir. Selfie çekmek akıllı telefonu olan herkes için evrensel bir deneyimdir.

Silver ve People’s Lovie Ödülleri'nin Sahibi Belçikalı ajans Gents, İtalyan gözlük markası Ray-Ban ile kurduğu iş birliğinde bu yaklaşımdan yola çıkarak, kullanıcıların Ray-Ban gözlük camlarındaki yansımalarıyla fotoğraf çektikleri popüler selfie trendini temel alan bir mobil deneyim sundu.

Kullanıcıların selfie çekerek kendi yansımalarını görüntüyle birleştirmelerine olanak tanıyan bu deneyimin adı #Reflections uygulaması ve hem benzersiz fotoğraflar oluşturuyor hem de kullanıcıların, yansımalarını paylaşarak birbirleriyle etkileşim kurabileceği bir hayran topluluğu yaratıyor. Ray-Ban, hayranların oluşturdukları bu görüntüleri çevrimiçi ve çevrimdışı ürün kampanyalarında uygulamayı tanıtmak için kullandı.

Lovie Letters Serisi için Google ile iş ortaklığı kuran Lovie Ödülleri ekibi bu projenin doğuşunu ve Ray-Ban için benzersiz, uyumlu ve markayı yansıtan bir deneyimi nasıl oluşturduklarını doğrudan #Reflections proje ekibinden duymak için Gent ile görüştü. İşte anlattıklarından bazıları:

Kullandığınız gizli bir sos ya da sihirli bir malzeme var mıydı?

Luxottica'daki bağlantılarımız gerçekten ileri görüşlü kişiler. Yeni fikirlere açıklar ve biz uzmanların önerilerine gerçekten kulak veriyorlar. Global Pazarlama, Medya ve Dijital Direktörü Erika Ferszt'e yenilikçi fikirlere bu denli açık olmasından dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Küçük ama cesur ve interaktif bir ajansa mükemmel işler başarma şansı verdi. Sosyal Medya ve Dijital Yenilik Global Direktörü Nathan Gray ile de birlikte çalışmak harika. Mütevazı ve akıllı, ayrıca vizyonu ve olaylara yaklaşımı nedeniyle onu çok seviyoruz. Sahip olduğu kuvvetli görüşlerin yanı sıra proje boyunca gösterdiği açık fikirlilik sayesinde projeyi özet halinden uygulamaya ve bir sonraki seviyeye taşımamıza olanak sağladı. Kişisel düzeyde anlaştığınız zaman, çoğunlukla sonuç mükemmel olur. Her müşterimizle bir bağ kurmamız gerekiyor. Bu bağı hissetmezsek yaptığımız iş, gerekli ruha sahip olmayabilir ve hedef kitlede istenen yankıyı oluşturmayabilir.

Bu projenin özel olacağını ilk ne zaman anladınız?

Bizim için dönüm noktası, uygulamanın ne kadar potansiyele sahip olduğunu ve hem marka hem de hayranlarıyla oldukça uyumlu olabileceğini fark ettiğimiz andı. Fotoğraf uygulamasını görsel bir topluluğa dönüştürdük ve Ray-Ban yaşam tarzı ile uyumlu, kitle kaynaklı bir ağ oluşturduk. Son aşamaya geldiğimizde, proje artık sadece markayla uyumlu bir fotoğraf uygulaması olmaktan çıkıp aynı zamanda kullanıcıların birbiriyle etkileşim kurabileceği, vizyonlarını paylaşıp kişiliklerini yansıtabilecekleri bir #Reflections (Yansımalar) dünyası haline geldi.

Google ürünleri projede nasıl bir rol oynadı?

Projede Android, Google Chrome / WebGL, Google Haritalar ve YouTube'u kullandık. Uygulamanın bir Android sürümü var.

Bu projenin en değerli kısmı neydi?

Uygulamanın fark edilmeye başlaması, yani #Reflections kullanıcı tabanının giderek artmasını izlemekti. Uygulamanın indirilme sayısı artmaya başladı ve İnternet'te gitgide daha fazla #Reflections gördük. Gönderilen #Reflections resimleri arasında gezindik, sosyal kanallarda #Reflections hashtag'i ile yapılan paylaşımları keşfettik, Play ve App Store'daki olağanüstü yorumları okuduk. Tüm dünyada fotoğrafik #Reflections evreni [büyüyordu]. Genel olarak aldığımız tepkiler son derece olumluydu. Özellikle de Android sürümü yayınlandığında birçok hayranımızı çok mutlu ettik!

Google tarafından sunulan Lovie Letter Serisinin tamamını, tüm bu bilgiler ve daha fazlasını öğrenmek için okuyun.

Garanti Bankası ve adXclusive uygulama yükleme reklamlarıyla mobil kredi başvurularını %13 artırdı