Trendyol, yüksek kaliteli kullanıcılar edinmeye odaklanıyor ve Evrensel Uygulama Kampanyalarıyla yüklemeyi kaldırma oranını %50 azaltıyor.

Nisan 2017

2010 yılında Türkiye'de kurulan Trendyol, 12 milyondan fazla üyesiyle ülkedeki internet üzerinden satış yapan en büyük moda perakendecisi. Kadın, erkek ve çocuklara yönelik bir moda e-ticaret web sitesi olan şirket, çeşitli ürün kategorilerinde üç ila beş günlük kısıtlı bir süreyle satış etkinlikleri düzenliyor. Her satış etkinliği bir veya daha fazla markadan oluşuyor. Masaüstü, mobil web, Android ve iOS uygulamalarından erişim olanağı sunuluyor.

HEDEFLER

Uygulama indirme sayısını artırma

Yüklemeyi kaldırma oranını azaltma

Müşteri yaşam boyu değerini artırma

YAKLAŞIM

Evrensel Uygulama Kampanyaları başlatıldı

SONUÇLAR

Normal görüntülü reklam indirme kampanyalarının yüklemeyi kaldırma oranının yarısı

Normal görüntülü reklam indirme kampanyalarından üç kat daha fazla müşteri yaşam boyu değeri

Diğer üçüncü taraf kanalların indirme kampanyalarından %60 daha yüksek müşteri yaşam boyu değeri

Müşterilerin mobil cihazlara kaymasıyla birlikte Trendyol’un uygulamalara odaklanması da arttı. Uygulama indirme kampanyalarında verimliliğin artırılması, önemli bir hedef haline geldi. Marka, özellikle uygulamayı kaldırma olasılığı olmayan ve müşteri yaşam boyu değeri yüksek olan kullanıcılara ulaşmak istedi.

Trendyol Body

Trendyol, Evrensel Uygulama Kampanyalarını benimsedi ve optimizasyonlar konusunda yeni bir yaklaşım geliştirdi. Dijital Pazarlama Uzmanı Gizem Çelenk şunları dile getirdi: “Kampanya optimizasyon türünü değiştirerek yüklemeyi kaldırma oranını düşürdük.” “Gelir ve reklam harcamalarından elde edilen gelir temelinde haftalık olarak indirme başına maliyeti optimize ettik. Çok daha iyi optimizasyon için hesapta pek çok uygulama içi dönüşüm tanımladık.” Bu önlemler, Evrensel Uygulama Kampanyalarının daha fazla değerli kullanıcı bulmasına yardımcı oldu. Böylece Trendyol’un reklamları otomatik olarak gelecekte ürün satın almak üzere uygulamayı kullanma olasılığı en yüksek olan kullanıcılara gösterilebildi.

Gizem Çelenk'e göre bu yaklaşım hızla işe yaradı. “Yüklemeyi kaldırma oranı ve müşteri yaşam boyu değeri, diğer indirme kampanyalarına kıyasla çok tatmin ediciydi.” Evrensel Uygulama Kampanyaları, normal görüntülü reklam indirme kampanyalarının yarısı kadar yüklemeyi kaldırma oranı ve üç kat daha fazla müşteri yaşam boyu değeri sağladı. Diğer üçüncü taraf kanalların indirme kampanyalarına kıyasla müşteri yaşam boyu değeri %60 daha yüksekti.

Zizzi, mobil uyumlu duyarlı bir site yayınlayarak mobil satışlarda %475 artış elde etti