Uygulama yeniden etkileşim kampanyaları, moda perakendecisi Trendyol'un mobil uygulama gelirinde ve işlemlerinde %35 artış sağladı.

Nisan 2017

Trendyol, Türkiye moda sektöründe kadın, erkek ve çocuklara yönelik e-ticaret yapan bir web sitesidir. 2010'da kurulan ve 10 milyonun üzerinde üyesi olan şirket, ülkenin en büyük online moda perakendecilerinden biridir. Trendyol, sınırlı bir süre için sunulan, genelde üç ila beş gün süren ve tek bir markayı ya da küçük bir marka grubunu içeren indirim etkinlikleri düzenler. Ziyaretçiler bu etkinliklere masaüstünden, mobil web'den, Android veya iPhone uygulamalarından erişebilir.

HEDEFLER

Uygulama içi kullanıcı etkinliğini artırma

Uygulama içi geliri artırma

YAKLAŞIM

Uygulama yeniden etkileşim kampanyaları başlatıldı

Kullanıcılar, satın alma döngüsünde bulundukları yere göre segmentlere ayrıldı

Fırsat ve ürünler mevcut uygulama kullanıcılarına Google Görüntülü Reklam Ağı aracılığıyla tanıtıldı

SONUÇLAR

Uygulama ziyaretlerinde %30 artış

Mobil uygulama geliri ve işlemlerde %20 artış

Müşterilerin ziyaret sıklığında %20 artış

Günlük ortalama uygulama kullanıcısı sayısında %20 artış

Reklam harcamalarından elde edilen gelirde, diğer mobil yeniden pazarlama kanallarına kıyasla %50 artış

Trendyol uygulamaları 2012'de kullanıma sunuldu ve hızla marka için önemli bir satış kanalı haline geldi. Şirket, kullanıcı tabanını başarılı bir şekilde genişletmek için hem uygulama uzantıları hem de Arama Ağı ve Görüntülü Reklam Ağı'ndaki uygulama indirme kampanyaları dahil olmak üzere Google'ın uygulama tanıtımı çözümlerini kullandı. Uygulamaların, web sitesinden daha yüksek performans gösterdiğini gözlemleyen Trendyol, kullanıcı etkinliğini ve uygulama içi geliri artırmak için uygulama yeniden etkileşimine odaklanmaya karar verdi.

Trendyol Body 2

Tam hedefleme ve ölçüm özelliklerinden yararlanmak için Google ile işbirliği yapan Trendyol, kitle listelerini üçüncü taraf izleme aracından gelen verilerle doldurma imkânına sahip oldu. Her ürün ve satın alma aşaması için ayrı yeniden etkileşim kampanyaları oluşturuldu. Ayrıca Trendyol, cinsiyet ve ürün açısından farklı kullanıcı segmentlerini hedefleyerek çapraz satış yapma fırsatı da yakaladı. Kullanıcılar uygulamayı iki hafta boyunca kullanmadığında "sizi özledik" kampanyasıyla hedefleniyordu. Yeni fırsat ve ürünler de mevcut uygulama kullanıcılarına Google Görüntülü Reklam Ağı aracılığıyla tanıtılıyordu.

Sonuçlar etkileyiciydi: Uygulama ziyaretlerinde %30, uygulama geliri ve işlemlerde %20 oranında artış elde edildi. Müşterilerin ziyaret etme sıklığı %20 oranında arttı ve Trendyol'un günlük ortalama uygulama kullanıcısı sayısı %20 artış gösterdi. Düşüncelerini “Google bize doğru çözümü sundu, her soruya hızla cevap verdi ve süreç boyunca sorunsuz ilerleme sağladı.” sözleriyle ifade eden Dijital Pazarlama Uzmanı Utku Gülbayrak, reklam harcamalarından elde edilen gelirin, diğer mobil yeniden pazarlama kanallarına kıyasla %50 daha fazla olduğunu belirtiyor. “Güzel sonuçlar aldıkça mobil reklamcılığa olan güvenimiz arttı ve böylece biz de mobil reklamcılık bütçemizi artırdık.”

Trendyol, yüksek kaliteli kullanıcılar edinmeye odaklanıyor ve Evrensel Uygulama Kampanyalarıyla yüklemeyi kaldırma oranını %50 azaltıyor.