Zizzi, mobil uyumlu duyarlı bir site yayınlayarak mobil satışlarda %475 artış elde etti

Nisan 2017

Büyük beden kadın kıyafeti satıcısı olan Zizzi'nin İskandinavya ve Benelüks'te yaklaşık 120 adet konsept mağazası var. Markanın 2012'de yayınlanan e-ticaret sitesi Danimarka, İsveç, Finlandiya ve Hollanda'daki müşterilere hizmet sunuyor.

Zizzi hakkında

Büyük beden kadın kıyafetleri satıcısı

İskandinavya ve Benelüks'te faaliyet gösteriyor

Genel merkezi Billund, Danimarka'da

www.zizzi.dk

s360 hakkında

Dijital pazarlama ajansı

Aarhus ve Kopenhag'da ofisleri var

www.s360.dk

HEDEFLER

Müşterilere tüm cihazlarda etkili şekilde hizmet sunmak

YAKLAŞIM

2015'te duyarlı bir platform kullanıma sunuldu

Mobil uyumlu bir site yayınlandı

AdWords cihazlar arası dönüşümleri uygulandı

SONUÇLAR

2015'e kıyasla 2016'da AdWords masaüstü dönüşüm oranı %34, mobil dönüşüm oranı ise %48 arttı

Mobil uyumlu bir site yayınlanmasının ardından, markalı sorgular için reklam harcamalarından elde edilen gelirde %348, e-ticaret dönüşüm oranında %176, mobil trafiğin oturum başına değerinde ise %36 yıllık artış elde edildi

Tüketicilerin, ürün aramak ve satın alma işlemlerini tamamlamak için her geçen gün daha fazla sayıda farklı cihaz kullanması nedeniyle Zizzi 2015'te duyarlı bir platformu kullanıma sundu. Zizzi'de E-ticaret Koordinatörü olarak çalışan Sandra Roi Jørgensen, "Bu sayede hemen çıkma oranında genel bir düşüş, oturum başına sayfa sayısında artış, daha uzun ortalama oturum süresi ve daha yüksek bir dönüşüm oranı elde ettik" diyor. Zizzi, yenilenen web sitesinin yayınlanmasını takip eden ilk çeyrek dönemde, bir önceki çeyrek döneme kıyasla, markalı sorgular için reklam harcamalarından elde edilen gelirde %348, e-ticaret dönüşüm oranında ise %176 yıllık artış elde etti.

Zizzi'nin dijital ajansı s360'ta PPC Yöneticisi olan Frederik Hyldig, "En önemli gelişme mobil trafikte görüldü" diyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: "Yeni web sitesinin yayınlanmasını takip eden ilk çeyrek dönemde mobil trafiğin oturum başına değeri bir önceki yıla göre %36 arttı. Sayılardan da anlaşıldığı gibi müşterilerin sitede gezinmesi ve ürün satın alması kesinlikle kolaylaştı."

Frederik'e göre, farklı cihazlar ve temas noktalarının giderek daha fazla kullanılması, tüketici yolculuklarının ölçülmesini daha da zorlaştırdı. "Satışları doğru cihazla daha iyi şekilde ilişkilendirebilmek için AdWords'de cihazlar arası dönüşümleri uyguladık. Elde ettiğimiz yeni bilgiler sayesinde mobil cihazlara yönelik tekliflerimizi artırdık çünkü artık söz konusu cihazın kullanıcının izlediği yoldaki önemini biliyorduk."

s360, Zizzi'nin toplam dönüşüm hacminin %5'inin, alışveriş yolculuğunun başladığı cihazdan farklı bir cihazda tamamlandığını keşfetti. "Cihazlar arası dönüşümleri uyguladıktan sonra birdenbire, tekliflerimizi ayarlarken tüm bu ek dönüşümleri dikkate alabilir hale geldik" diyor Frederik. "Uygulamayı takip eden aylarda, daha önce mobil cihazlara gereken önemin verilmediğini açıkça gördük. Bu, ortalama mobil tekliflerimizi yaklaşık %10 artırmamıza olanak tanıdı."

Birlikte ele alındığında, tüm bu girişimler sonuçta büyük getiriler sağladı. Sitenin duyarlı hale getirilmesinden önce, 2014'teki performansına kıyasla mobil satışlar %475 arttı ve mobil cihazlardaki dönüşüm oranları üç katın da üzerine çıktı.

Zizzi launches a mobile-friendly responsive site and sees mobile sales grow by 475%
Trendyol, yüksek kaliteli kullanıcılar edinmeye odaklanıyor ve Evrensel Uygulama Kampanyalarıyla yüklemeyi kaldırma oranını %50 azaltıyor.